رونق بخش کشاورزی آذربایجان‌غربی نیازمند نگاه ویژه حمایتی دولت است

ارومیه- ایرنا- استاندار آذربایجان‌غربی گفت: نقش آفرینی کشاورزی این استان در اشتغال و ارزآوری می طلبد تا نگاه ویژه تری نسبت به این بخش در بعد حمایتی از سوی دولت صورت گیرد.

محمدمهدی شهریاری شامگاه دوشنبه در دیدار وزیر جهاد کشاورزی با نماینده ولی فقیه در آذربایجان غربی با اشاره به جایگاه کشاورزی در توسعه استان و سهم ۳۵ درصدی بخش کشاورزی از اشتغال و تولید سالانه بیش از ۶ میلیون تن انواع محصولات افزود: مجموع این ظرفیتها آذربایجان غربی را به عنوان یکی از قطب های مهم کشاورزی کشور معرفی کرده است.

وی با اشاره به فعالیت های استانی در زمینه تسهیل و روند صادرات سیب درختی استان ادامه داد: تسهیل در صادرات سیب یکی از سیاستهای جدی دولت محسوب می شود و در این راستا پیگیری های استانی و ملی صورت گرفته است.

استاندار آذربایجان غربی راهکار تهاتر سیب با میوه های گرمسیری برای افزایش صادرات سیب را مناسب دانست و اضافه کرد: با توجه به سیاست وزارت جهاد کشاورزی مبنی بر واردات موز منوط به صادرات سیب، مسوولان و کارشناسان استان نیز این موضوع را روشی موثر برای رونق صادرات می دانند.

شهریاری ادامه داد: کشاورزان استان در تامین نیازهای غذایی کشور سهم مهمی دارند و سفر وزیر جهاد کشاورزی و همه معاونان این وزارتخانه که در نوع خود کم نظیر است می تواند دستاوردهای خوبی برای رونق این بخش به همراه داشته باشد.

مشکل بازاریابی در صادرات محصولات کشاورزی برطرف شود

نماینده ولی فقیه در آذربایجان غربی و امام جمعه ارومیه نیز در این دیدار خواستار حل مشکل بازاریابی محصولات کشاورزی شد و گفت: این استان با تولید ۳۰ درصد از سیب کشور و بخشی از انگور مورد نیاز صنایع تبدیلی نقش مهمی در صادرات و رونق تولید و دستیابی به خود کفایی ایفا می کند.

حجت الاسلام والمسلمین سیدمهدی قریشی افزود: با وجود تولید و کیفیت بالای این محصولات کشاورزان و تولید کنندگان در زمینه صادرات مشکل دارند که بخشی از این مشکل به عدم بازاریابی مناسب مربوط است.

وی با اشاره به ظرفیت های بالای استان در بخش دانشگاهی و علمی اظهار کرد: در استان به خصوص شهر ارومیه اساتید و کارشناسان دانشگاهی خوبی در بخش کشاورزی فعال هستند که از این ظرفیت بهره کافی برده نمی شود در حالیکه ارتباط تنگاتنگ بخش اجرایی و دانشگاهی منجر به ایده های علمی و عملی خوبی می شود.

وزیر جهاد کشاورزی و معاونان وی در قالب یک سفر کاری ۲ روزه روز دوشنبه وارد استان آذربایجان غربی شدند. حضور معاونان وی در شهرهای استان از صبح امروز دوشنبه مشهود بوده و جلسات متعددی در راستای بررسی مشکلات بخش کشاورزی و صادرات محصولات و نیز بررسی منابع آبی و خاکی استان انجام شده است.

در مدت زمان حضور وی در این استان بیش از ۱۳۰ طرح کشاورزی نیز به صورت ویدئو کنفرانس به بهره برداری می رسد.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha