۱۵ دی ۱۳۹۹،‏ ۲۳:۱۵
کد خبرنگار: 890
کد خبر: 84173969
۰ نفر

برچسب‌ها

سد خوانسار هرات یزد در دهه فجر آبگیری می‌شود

یزد _ایرنا _ معاون هماهنگی امور عمرانی استاندار یزد با بیان اینکه طبق برنامه‌ریزی‌های صورت گرفته، سد خوانسار هرات در دهه فجر سالجاری آبگیری می شود گفت: با تخصیص بودجه لازم عملیات اجرایی این سد تا خردادماه سال آینده به اتمام می رسد. 

به گزارش روز دوشنبه روابط عمومی شرکت آب منطقه ای یزد، محسن صادقیان در جریان بازدید از پروژه سد خوانسار بر اهمیت اتمام طرح های نیمه تمام در استان تاکید و افزود: در سال گذشته تعدادی از طرح های استان از جمله پروژه سد خوانسار که از اولویت زیادی برخوردار است،جهت تخصیص بودجه انتخاب شد.

وی اظهار داشت: ما تخصیص کامل اعتبار این طرح را پیگیری می کنیم تا در کوتاه ترین زمان ممکن به بهره برداری رسد.

صادقیان با بیان این که طبق برنامه ریزی های صورت گرفته، سد خوانسار در دهه فجر سال جاری آبگیری می شود، گفت: با تخصیص بودجه لازم عملیات اجرایی این سد تا خردادماه سال آتی به اتمام خواهد رسید. 

محمدمهدی جوادیان زاده مدیرعامل شرکت آب منطقه ای یزد نیز گفت: پروژه سد خوانسار که در سال ۸۸ عملیات احداث آن آغاز شد، با فراز و نشیب های زیادی مواجه شد که خوشبختانه اکنون به انتهای کار خود رسیده است.

وی افزود: این سد علاوه بر تامین حقابه های کشاورزی منطقه، به میزان ۲ میلیون متر مکعب تامین آب شرب و یک میلیون متر مکعب تامین آب صنعت منطقه را بر عهده خواهد داشت.

وی گفت: امیدواریم براساس برنامه ریزی های صورت گرفته، این پروژه تا پایان خردادماه به بهره برداری کامل  برسد.

 تاریخ مطالعات  سد خوانسار از سال ۱۳۶۹ آغاز و در سال ۱۳۸۲ نیز مطالعات آن خاتمه یافت همچنین عملیات اجرایی آن نیز از سال ۱۳۸۸ آغاز شد.

ارتفاع سد یاد شده از پی سنگی ۵۷ متر، حجم مخزن ۲۴ میلیون متر مکعب، طول تاج مخزن ۵۰۵ متر، عرض تاج ۷ متر و نوع سرریز پلکانی است. 

این سد از نوع خاکی با هسته رسی است و هدف از اجرای این پروژه کنترل سیلاب، تامین ۵/۶ میلیون متر مکعب آب آشامیدنی ، بهداشت و صنعت جهت شهرهای هرات و بوانات ، تامین حق آبه های روستاییان پایین دشت و حق آبه های زیست محیطی است.

شهرستان خاتم با بیش از۷ هزار کیلومتر مربع وسعت در جنوب استان یزد واقع شده است .

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 6 =

سرخط اخبار استان‌ها