شهید سلیمانی به دنبال صلح جهانی بود

تهران - ایرنا - رئیس سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی با اشاره به زندگی سپهبد شهید حاج قاسم سلیمانی گفت: شهید سلیمانی هدفی را برای صلح جهان دنبال می‌کرد که در آن تفاوتی بین کشورها و ادیان مختلف الهی قائل نبود.

به گزارش دوشنبه شب خبرنگار فرهنگی ایرنا، ابوذر ابراهیم ترکمان در وبینار بین‌المللی «شهدای قدس؛ شهید حاج قاسم سلیمانی و شهید ابومهدی المهندس» پس از قرائت آیه ۱۴۶ سوره «اعراف»، گفت: یکی از ویژگی‌های شهید حاج قاسم سلیمانی این بود که دریچه‌های ادراکی ایشان به آیات الهی کاملاً باز بود که این موضوع بر اثر دوری از غفلت و توجه به خویشتن برای ایشان پیش آمد.

وی ادامه داد: شهید سلیمانی در طول زندگی خود همواره در مسیر تکامل حرکت می‌کرد و از ابتدای زندگی تا روز شهادت که به سعادت ایشان منجر شد، همواره در پی دست یافتن به هدف اصلی که خداوند از آفرینش (تکامل) در نظر دارد، بود.

ترکمان با اشاره به بخشی از قرآن کریم، بیان داشت: کلام الله مجید هدف خلقت را عبودیت معرفی می‌کند و شهید سلیمانی به ادراک آیات الهی، به عبودیت رسیده بود. هیچگاه در زندگی شهید سلیمانی مشاهده نمی‌کنیم که ایشان برای خود تلاش کند، زیرا حاج قاسم به دنبال توسعه فردی خود نبود.

عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی تأکید کرد: خداوند متعال قدرت تدبیر را به حاج قاسم سلیمانی اعطا کرده بود و تدبیر ایشان نیز برای جهان اسلام و محور مقاومت همواره منشأ برکت شد.

وی با اشاره به وضعیت سخت کشور عراق در سال‌های اخیر، یادآور شد: کشور عراق در شرایطی قرار گرفته بود که اگر تدابیر شهید حاج قاسم سلیمانی وجود نداشت، این همسایه ایران آسیب‌های جدی را تجربه می‌کرد و دامنه این آسیب‌ها به سایر کشورهای منطقه نیز گسترش پیدا می‌کرد.

ترکمان تصریح کرد: تلاش‌های شهید سلیمانی مانع از نفوذ «افراط گرایی» به کشورهای منطقه شد. باعث تعجب است کشورهایی که داعیه مخالفت با افراط گرایی را دارند، چگونه راضی به شهادت حاج قاسم سلیمانی شدند. سوال اصلی این است که آیا شهید سعید، حاج قاسم سلیمانی در تمامی سال‌های حضور خود در عراق و سوریه جز در مخالفت با افراط گرایی و دفاع از اسلامی رحمانی، کاری انجام دادند.

رئیس سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی تأکید کرد: شهید سلیمانی تلاش کرد با جهالت مدرن که مدافع سرسخت داعش و گروه‌های افراطی بود، مبارزه کند. امروز شاهد هستیم که ماحصل مبارزات شهید سلیمانی، منجر به آرامش ملت‌های منطقه شده است. البته مردم منطقه با عکس‌العملی که در قبال شهادت حاج قاسم سلیمانی داشتند، نشان دادند که قدر آرامش ایجاد شده را می‌دانند و قدردان مدافعان صلح در جهان هستند.

عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی با اشاره به «جهان‌نگری» در بینش شهید سلیمانی، گفت: حاج قاسم سلیمانی صلح را تنها برای یک منطقه محدود جغرافیایی طلب نمی‌کرد و بلکه تلاش داشت تا صلح را برای تمام جهان به ارمغان بیاورد.

ترکمان اظهار کرد: برای حاج قاسم سلیمانی، اصل بشریت به عنوان مخلوق خداوند متعال مهم بود و در این سال‌ها نشان داد که برای ایشان اهل سنت یا شیعه و حتی پیروان سایر ادیان الهی تفاوتی نداشت و تنها برای آرامش مردم منطقه و حتی فراتر از آن تلاش می‌کرد، زیرا حاج قاسم سلیمانی به دنبال صلح برای بشریت بود.

رئیس سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی خاطرنشان کرد: معنویت وجودی حاج قاسم سلیمانی باعث شده بود که به دنبال آرامش بشریت باشد. در زندگی ایشان نیز شاهد بودیم که هیچگاه از معنویت دور نشد. ایشان همواره با نگاه به خالق، به مخلوق خدمت می‌کرد.

ترکمان تصریح کرد: ویژگی‌های رفتاری شهید سلیمانی در کمتر فرمانده نظامی و یا سران کشورهای جهان وجود داشت، زیرا ایشان با در نظر گرفتن خالق خود، خود را در راه خدمت به خلق قرار می‌داد.

وی گفت: لازم است ویژگی‌های شخصیتی حاج قاسم سلیمانی به عنوان یک شخصیت محبوب در جهان، بیش از پیش نشر داده شود.

ترکمان در بخش پایانی سخنرانی خود در این وبینار اظهار کرد: حضور بسیار گسترده مردم و شخصیت‌های مختلف جهانی در مراسم تشییع پیکر حاج قاسم سلیمانی و همچنین واکنش بسیاری از مردم جهان به شهادت ایشان نشان داد که حاج قاسم سلیمانی چه جایگاهی از لحاظ محبوبیت داشت. به نظر می‌رسد که شهادت حاج قاسم سلیمانی بزرگترین عامل رسوا کننده رئیس جمهور آمریکا (ترامپ) و استکبار جهانی که دم از دموکراسی می‌زنند، شد. به جرأت می‌توان گفت شهادت حاج قاسم سلیمانی پشت پرده نیات پلید و خشونت بار مستکبران جهانی را پدیدار کرد.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
5 + 13 =

سرخط اخبار فرهنگ