استاندار: ۲۰۰ هزار نفر در حوزه صنایع دستی فارس فعالیت دارند

شیراز- ایرنا- استاندار فارس گفت: افزون بر ۲۰۰ هزار نفر در حوزه صنایع دستی این استان فعالیت دارند که این تعداد با طور ملایم و پیوسته در حال افزایش است.

گزارش دوشنبه روابط عمومی و امور بین‌الملل استانداری فارس به نقل از عنایت‌الله رحیمی در آیین اهدای عنوان شهر ملی دست بافته‌های عشایری به فیروزآباد و عنوان دبیرخانه ثبت جهانی شهر صنایع دستی به شیراز در تهران افزود: محصولات صنایع دستی و هنرهای سنتی، میراثی کهن و ماندگار در ایران بزرگ است که همواره سفیران راستین این مرز و بوم در سراسر جهان هستند و غنای میراث کهن فرهنگی و طبیعی ایران را در طول تاریخ بر همگان روشن ساخته‌اند.
وی ادامه داد: استان فارس که یکی از پایگاه‌های اصلی فرهنگ و هنر و یکی از مناطق دارای سرمایه‌های انسانی هنرمند و صنعتگر است، اهمیت خود را پیوسته حفظ کرده و در سال‌های اخیر بر آن افزوده است.
رحیمی، با اشاره به تنوع صنایع دستی در استان فارس بیان کرد: هم‌اینک ۱۱۷ رشته فعال در زمینه صنایع دستی در این استان وجود دارد که از این تعداد ۸۰ رشته شاخص در شیراز فعال است.
استاندار فارس گفت: دستبافت‌های این استان همچون انواع قالی، گبه و گلیم دارای تنوع بسیاری است ضمن اینکه بسیاری از شیوه‌های بافت احیا شده و بسیاری دیگر در حال شناسایی هستند و برخی از این تکنیک‌ها هم از بین رفته‌اند.
رحیمی اظهار داشت: پوشاک سنتی که یکی از مهمترین شاخص‌های فرهنگی هر کشور است در این استان رونق زیادی دارد و اقوام و عشایر هنوز به پوشیدن آنها علاقه دارند.
او افزود: صنایع چوبی در شهری مثل آباده شهرت جهانی پیدا کرده و دارای انواع رشته‌های تزئینی پُرکاربرد است و کاشی سنتی، سفال و سرامیک، طراحی و نقاشی سنتی، رودوزی‌های سنتی، صنایع چرمی، صنایع فلزی و شیشه‌ای هم از دیگر گروه‌های صنایع دستی و هنرهای سنتی فعال در این استان هستند.
استاندار فارس بیان کرد:‌ کسب عناوین شهر جهانی منبت آباده در سال ۹۷ و شیراز به عنوان شهر جهانی صنایع دستی در سال ۹۸ از جمله مهمترین تحولاتی است که نشان از رشد توسعه صنایع دستی استان فارس دارد.
رحیمی گفت: دریافت نشان جغرافیایی منبت آباده و نشان جغرافیایی خاتم شیراز در سطح ملی و بین‌المللی در جهت حفظ منافع صنعتگران و فعالان این هنرها از جمله فعالیت‌های مهمی بوده که تاکنون انجام شده است.
او افزود: علاوه بر این، دریافت عنوان شهر ملی دستبافته‌های عشایری فیروزآباد و نشان جغرافیایی گلیم ساده فیروزآباد نیز به زودی کسب خواهد شد.
وی گفت: فارس با دارا بودن افزون بر ۵۰۰ فروشگاه صنایع دستی و بیش از ۱۱ بازار و بازارچه صنایع دستی دارای جایگاه نخست در کشور است و مشخصه بازار هدف فروش محصولات صنایع دستی تمام کشور است.
استاندار فارس، در مورد تسهیلات اعطایی در سال های ۹۸ و ۹۹ هم گفت: تسهیلات تبصره ۱۸ از محل اعتبارات استانی به مبلغ ۱۱ میلیارد ریال به ۲۶ نفر پرداخت شده که برای ۷۰ نفر ایجاد اشتغال کرده همچنین تسهیلات مشاغل خانگی پشتیبان شامل سه کارگاه به مبلغ سه میلیارد ریال و با اشتغال ۳۰ نفر و در بخش مشاغل خانگی مستقل نیز ۲ میلیارد و ۲۰۰ میلیون ریال با اشتغال ۲۲ نفر پرداخت شد.
به گفته رحیمی، همچنین در مدت یاد شده، یک میلیارد ریال تسهیلات بلاعوض در این استان به ۲۵ نفر پرداخت شده است.
وی اضافه کرد: در مجموع تاکنون ۶۶۱ نفر در سامانه تسهیلات اشتغال (کارا) ثبت نام کرده‌اند که از این تعداد به ۱۰۰ نفر تسهیلات پرداخت شده و ۹۰۰ نفر از صنعتگران برای دریافت بیمه روستایی صنایع دستی معرفی شده‌اند.
بر اساس این گزارش، مراسم اعلام رسمی و اعطای گواهی‌نامه شهرها و روستاهای ملی صنایع‌دستی با حضور تعدادی از استانداران، شهرداران شهرهای ملی صنایع‌دستی، جمعی از نمایندگان مجلس شورای اسلامی و تعدادی از مدیران کل ستادی و استانی وزارت میراث ‌فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری در سالن آبی مجموعه فرهنگی تاریخی نیاوران تهران برگزار شد.
همچنین در این آیین عناوین شهر ملی دست بافته‌های عشایری و دبیرخانه ثبت جهانی شهر صنایع دستی به ترتیب به شهرهای فیروزآباد و شیراز اهدا شد.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
5 + 1 =

سرخط اخبار استان‌ها