وزارت خارجه کره جنوبی خواستار آزادی کشتی توقیف شده توسط ایران شد

تهران- ایرنا- وزارت خارجه کره جنوبی در بیانیه ای خواستار آزادی زودهنگام کشتی توقیف شده از سوی سپاه پاسداران انقلاب اسلامی شد.

به گزارش روز دوشنبه ایرنا از یونهاپ، در بیانیه وزارت خارجه کره جنوبی آمده است: به وزارت امور خارجه و سفارت کره جنوبی در ایران اطلاع داده شده که خدمه کشتی سالم هستند.

گزارش می افزاید: یک نفتکش کره جنوبی به نام "ام تی هانکوک چمی" که از عربستان سعودی عازم امارات متحده عربی بود به دلیل "آلودگی نفتی" در خلیج فارس و آبراه راهبردی تنگه هرمز توسط مقامات ایرانی توقیف شده است.

همچنین وزارت دفاع کره نیز در بیانیه ای اعلام کرد به منظور بررسی موضوع یک واحد دریایی خود را به آبهای نزدیک تنگه هرمز می فرستد.

نیروی دریایی سپاه پاسداران انقلاب اسلامی صبح امروز دوشنبه در بیانیه ای از توقیف یک فروند شناور کره جنوبی با نام تجاری «هانکوک چیمی» حامل ۷ هزار و ۲۰۰ تن مواد شیمیایی نفتی به دلیل نقض پروتکل‌های زیست‌محیطی از سوی دریادلان این نیرو در خلیج فارس خبر داد.

نیروی دریایی سپاه با بیان اینکه خدمه‌های این شناور نفتی از ملیت‌های کره جنوبی، اندونزی، ویتنام و میانمار هستند، خاطرنشان کرد: این نفتکش پس از توقیف در لنگرگاه بندرعباس پهلو گرفت و پرونده آن برای طی مراحل قانونی تحویل مراجع قضایی کشور خواهدشد.

در این اطلاعیه تصریح شده است: توقیف این شناور به درخواست سازمان بنادر و دریانوردی و با حکم دادستانی استان هرمزگان در ساعت ۱۰ صبح امروز انجام شد.

سعید خطیب زاده سخنگوی وزارت امور خارجه نیز در پاسخ به خبرنگاران در مورد خبر توقیف کشتی کره ای اظهار داشت: بر اساس اخبار اولیه دریافتی از مقامات محلی، موضوع کاملا فنی است و کشتی به دلیل آلوده کردن دریا و با حکم قضایی، برای رسیدگی به تخلف به ساحل هدایت شده است. 

سخنگوی وزارت امور خارجه افزود: جمهوری اسلامی ایران هم مانند سایر کشورها نسبت به تخلفات مشابه و بویژه آلوده کردن محیط زیست دریایی حساسیت دارد، لذا در چارچوب قوانین با آن برخورد می کند. 

خطیب زاده در ادامه اظهار داشت: این اتفاق مورد استثنایی نبوده و در موارد مشابه قبلی در ایران و آبهای سایر کشورها رخ داده و امری عادی بوده و اطلاعات تکمیلی متعاقبا اعلام خواهد شد.
 

سرخط اخبار جهان

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha