کنترل منابع آلاینده، مهمترین راه برای جلوگیری از آلودگی هوای شیراز است

شیراز-ایرنا- معاون هماهنگی امور عمرانی استانداری فارس، با اشاره به مواجه کلانشهر شیراز با پدیده آلودگی هوا گفت: در این شرایط مهمترین راهکار ممکن برای پاکیزه نگاه داشتن هوا و جلوگیری از آلودگی آن، کنترل و مهار منابع آلاینده است.

محمود رضایی کوچی، دوشنبه در نشست کارگروه کاهش آلودگی هوای شهر شیراز افزود: موضوع آلودگی هوا امری بسیار مهم و مرتبط با حقوق عمومی شهروندان است و انجام اقدامات عملی و موثر در زمینه پیشگیری از آلودگی هوا، نیازمند برنامه‌ریزی در حوزه‌های مختلف است.
وی، شناسایی منشاء ایجاد آلودگی و سهم انواع آلاینده‌ها را در پیدا کردن راهکارهای کنترل آلودگی هوا بسیار موثر دانست و اظهار داشت: منابع آلاینده متحرک و منابع آلاینده ثابت با نسبت متفاوت، عامل اصلی ایجاد آلودگی هوا در کشور هستند که کنترل و مهار آنها امری ضروری است.
رضایی کوچی بیان کرد: منابع آلاینده ثابت در واقع همان آلودگی ناشی از سوخت پالایشگاه‌ها، نیروگاه‌ها، کارخانه‌ها و حتی خانه‌هاست، بنابراین هرچه مصرف سوخت به عنوان یکی از عوامل اصلی ایجاد آلودگی افزایش یابد، آلودگی هوا نیز بیشتر خواهد شد.
معاون هماهنگی امور عمرانی استانداری فارس، با اشاره به اعلام ناسالم شدن هوای شیراز برای گروه‌های حساس از سوی اداره کل حفاظت محیط زیست این استان، گفت: در فصل زمستان به علت افزایش مصرف گاز در بخش مسکونی، پالایشگاه‌ها و نیروگاه‌های بخار برای جلوگیری از افت فشار شبکه گاز و قطع نشدن جریان گاز شهروندان، به ناچار از سوخت مازوت استفاده می‌شود که این موضوع مخاطراتی را به دنبال دارد.
رضایی کوچی اضافه کرد: در سال‌های اخیر به دلیل شتاب گرفتن روند گازرسانی به شهرها و روستاهای استان فارس، مصرف گاز نیز افزایش قابل توجهی داشته است .
وی افزود: البته در این استان، تولید گاز به مراتب بیشتر از مصرف آن است به نحوی که ۳۸ درصد از گاز تولیدی در فارس مصرف و مابقی به سایر استان‌های کشور صادر می‌شود.
این مقام مسوول از دستگاه‌های اجرایی استان خواست که مصرف گازوییل را در زمستان جاری کنترل کرده و آن را به حداقل برسانند.
رضایی کوچی ادامه داد: تعطیلی مراکز آموزشی، مدارس و دانشگاه‌ها و همچنین محدودیت فعالیت کارکنان دستگاه‌های اجرایی سبب شده که شاهد کاهش مصرف گاز در این استان باشیم و این مساله کمک خواهد کرد که بتوانیم گاز مورد نیاز برای مصارف خانگی و صنایع را در ایام پیک مصرف تامین کنیم.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
6 + 0 =

سرخط اخبار استان‌ها