عادی انگاری در دی ماه، بازگشت کرونا را در بهمن ماه به دنبال دارد

شیراز-ایرنا- همه توصیه‌ها از سوی کارشناسان و کارگزاران بهداشت و درمان فارس، پرهیز از عادی‌انگاری شرایط و نادیده نگرفتن خطر پنهان کرونا از سوی شهروندان است، این کارشناسان تاکید می‌کنند عادی ‌نگاری شرایط در دی ماه جاری خطر سربلند کردن کرونا در شیراز و سایر شهرستن‌های فارس در بهمن ماه را در پی دارد.

معاون بهداشت دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی شیراز، دوشنبه در دویست و سی و نهمین نشست ستاد مدیریت بیماری کووید ۱۹ در این دانشگاه، سهل انگاری، عادی پنداری، تجمع‌ها و حضور غیر ضروری مردم در خیابان‌ها و شهر را از خطرناک‌ترین عوامل موج جدید این بیماری دانست.

عبدالرسول همتی، با بیان اینکه موج شدید بیماری در آبان ۹۹، پشت سر گذاشته شده و هم اکنون در شرایط بهتری قرار داریم،، اظهار داشت: این ویروس هنوز در جامعه از بین نرفته و در حال چرخش است و اگر اعضای جامعه دچار ساده انگاری، سهل ‌انگاری و کاهش حساسیت نسبت به رعایت اصول بهداشتی شوند، ممکن است در بهمن ماه ۹۹ با موج شدیدتری مواجه شویم.

وی افزود: با توجه به اینکه وضعیت فعلی شکننده است از مردم این استان تقاضا داریم با حساسیت ویژه، پیشگیری از این بیماری و رعایت پروتکل‌های بهداشتی را مورد توجه قرار دهند چرا که وضعیت کنونی کرونا در کشور پایدار نیست.

همتی، با بیان اینکه همگان در قطع زنجیره انتقال این ویروس خطرناک نقش داریم، از مردم خواست برای مقابله با این بیماری، رعایت توصیه‌های پیشگیرانه را ادامه دهند و از حضور در تجمع‌ها خودداری کنند.

وی، پیگیری شناسایی مبتلایان به این بیماری در این استان را از اولویت‌های حوزه بهداشت دانشگاه علوم پزشکی شیراز برشمرد و اظهار داشت: با هدف مدیریت و کنترل بیماری کووید۱۹ و قطع زنجیره ویروس کرونا همچنان تلاش برای شناسایی افراد مبتلا ادامه دارد.

به گفته معاون بهداشت دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی شیراز، از ابتدای شیوع ویروس کرونا تاکنون، بیش از ۱۶۲ هزار نفر از مردم فارس به این بیماری مبتلا شده‌اند و بیش از ۵۵۶ هزار نمونه آزمایشگاهی از افراد بیمار و دارای علامت تهیه شده که با بررسی نمونه‌های انجام شده، ۱۶۲ هزار و ۴۴۵ مورد مثبت قطعی در این استان شناسایی شده‌اند.

او گفت: متاسفانه چهار هم استانی در روز گذشته (چهاردهم دی ماه ۹۹) به دلیل ابتلا به کروناویروس جان خود را از دست دادند که با احتساب آن، تاکنون آمار جانباختگان این بیماری در فارس به سه هزار و ۴۱ نفر رسیده است.

همتی ادامه داد: هم اکنون ۵۱۱ بیمار مثبت قطعی و دارای علامت کروناویروس در بیمارستان‌های این استان بستری هستند که از این تعداد ۱۱۲ بیمار به دلیل وخامت شرایط جسمی در بخش‌های مراقبت‌های ویژه (ICU)، تحت درمان قرار دارند.

وی، همچنین آمار بهبود یافتگان بیمارستانی و ایزوله خانگی استان فارس را از ابتدای شیوع این بیماری تاکنون، ۱۵۷ هزار و ۷۷۵ نفر اعلام کرد.

همتی، در بخش دیگری از سخنان خود با قدردانی از تلاش مجموعه سلامت فارس به ویژه کارکنان آزمایشگاه تشخیصی مولکولی کروناویروس استان در این بحران، خواستار پیگیری و اجرای مصوبه‌های پیشین ستاد دانشگاهی مدیریت بیماری کووید ۱۹ از سوی اعضای این نشست شد.

هم اکنون همه شهرستان‌های استان فارس در وضعیت زرد شیوع ویروس کرونا قرار دارند.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار استان‌ها