چگونه از فرهنگ در مدیریت فاجعه و بحران استفاده کنیم؟

تهران- ایرنا- معاون سازمان پیشگیری و مدیریت بحران شهر تهران با اشاره به چگونگی استفاده از فرهنگ در مدیریت فاجعه و بحران اعلام کرد: کشور ما همواره با سوانح طبیعی بسیاری روبرو است و باید با فراگیری شیوه‌های پیشگیری و بازتوانی با فاجعه مقابله کنیم.

به گزارش ایرنا از سازمان پیشگیری و مدیریت بحران شهر تهران، حیدر کلهری روز دوشنبه درباره چگونگی استفاده از فرهنگ در مدیریت فاجعه و بحران گفت: کشور ما همواره با سوانح طبیعی و مخاطرات بسیاری روبروست و سوانح طبیعی تلخی را تجربه کرده است، از این رو باید با فراگیری شیوه‌های پیشگیری، مقابله و بازتوانی به توانمندسازی فرهنگ زیستن با بحران از طریق اشاعه مسئولیت‌پذیری، ارتقای آگاهی عمومی و ایجاد تفکر خلاق و انتقادی اقدام کنیم.

وی بررسی نقش عامل انسانی در اجرای برنامه‌ها و سیاست‌های مدیران شهری در موفقیت استراتژی‌های و پژوهش‌های جامعه‌شناسان در زمینه‌های فرهنگی و فهم مردم از فجایع و ارائه آنها به سیاست‌گذاران را از پیش نیازهای ضروری هر بحران برشمرد.

کلهری با اشاره به اهمیت بررسی و واکاوی زمینه‌های فرهنگی مهمترین مصیبت‌ها و فاجعه‌های طبیعی که در ایران به وقوع پیوسته، گفت: بر همین اساس وبینار «چگونه از فرهنگ در مدیریت فاجعه و بحران استفاده کنیم؟» با حضور و ارائه دکتر نعمت‌الله فاضلی مولف کتاب «فرهنگ و فاجعه، جستارهای انسان‌شناختی درباره مصیبت‌های جمعی در ایران» برگزار می‌شود.  

معاون آموزش و مشارکت های مردمی سازمان مدیریت بحران شهر تهران گفت: این سمینار به بررسی ابعاد انسانی و فرهنگی و اجتماعی بلایای طبیعی، بازخوانی سیاست‌های کلان در مدیریت و اداره بحران، وظایف مدیران و کارشناسان، ارائه استراتژی‌های فرهنگی و راهکارهای جامعه‌شناختی که نقش مؤثری در افزایش توان سیاست‌گذاران شهری برای مواجهه با بحران‌ها دارد، می‌پردازد.   

کلهری خاطرنشان کرد: این سمینار همچنین با بررسی شیوه‌ مدیریت بحران‌هایی از جمله سیل و زلزله و پیامدهای سیاست‌های اتخاذ شده در آن، زوایای مردم‌شناسانه زلزله‌های تأسف باری چون زلزله رودبار و منجیل، زلزله بم و زلزله اخیر در کرمانشاه را مورد واکاوی قرار می‌دهد.

وی اظهار داشت: بخش دیگری از این وبینار به ترومای فرهنگی حاصل از بیماری پاندمیک کرونا اختصاص دارد و در تحلیلی مردم شناسانه، شرایط و محدودیت‌های ایجاد شده توسط بحران کرونا را مورد تحلیل فرهنگی قرار می دهد.

کلهری یادآور شد: وبینار «چگونه از فرهنگ در مدیریت فاجعه و بحران استفاده کنیم؟» روز دوشنبه ۱۵دی ۱۳۹۹ و ساعت ۱۸ تا ۲۰ برگزار می شود و شرکت در آن برای عموم آزاد است. علاقه مندان می توانند برای شرکت در این وبینار به آدرس اینترنتی webinar.tdmmo.ir/ch/farhang مراجعه کنند.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
7 + 5 =

سرخط اخبار استان‌ها