بازنگری طرح جامع کاهش آلودگی هوای مشهد ضروری است

مشهد- ایرنا- معاون هماهنگی امور عمرانی استانداری خراسان رضوی بازنگری طرح جامع کاهش آلودگی هوای مشهد را ضروری دانست.

سید کمال‌الدین میرجعفریان روز دوشنبه در پنجاهمین جلسه کارگروه اجرایی و اضطراری کاهش آلودگی هوای استان افزود: بازنگری در طرح جامع کاهش آلودگی هوای مشهد با هدف شناخت علل مستقیم و غیرمستقیم و به نوعی عارضه یابی آلودگی هوای استان براساس تحلیل های کارشناسی و در قالب تبیین صریح تکالیف و نقش همه دستگاه های اجرایی به عنوان نقشه راه باید با جدیت دنبال شود.

وی ادامه داد: انتشار ویروس کرونا فرصت مناسبی برای بهبود و توسعه زیرساختهای مجازی و استفاده از سامانه‌های وب سرویس است که با کاهش ترددهای غیرضروری و حضور فیزیکی مراجعان به سازمان‌ها نقش مهمی در کاهش آلودگی هوا داشته است.

معاون استانداری خراسان رضوی همچنین اطلاع رسانی مناسب به مردم در زمینه کاهش مراجعه حضوری و گسترش استفاده از سامانه‌ها، نرم‌افزارها و دیگر پل‌های ارتباطی در این خصوص را بسیار مهم دانست و گفت: لازم است ساز و کارهای ضروری در نشست‌های تخصصی برای فرهنگ‌سازی، آگاه سازی و اطلاع شهروندان از سوی دستگاههای عضو این کارگروه مورد تحلیل کارشناسی قرار گیرد و با معرفی عوامل غیر مستقیم و تأثیرگذار بر آلودگی هوا، سازمان‌های مرتبط وارد عمل شوند.

وی با بیان اینکه موضوعات زیست محیطی با سلامت افراد در ارتباط است و باید تمامی دستگاه‌هایی که به هر صورت می‌توانند دراین خصوص نقش آفرینی کنند اهتمام خود را بکارگیرند افزود: باید حفظ محیط زیست و ارتباط مستقیم آن با سلامت انسان به یک باور در جامعه تبدیل شود.

میرجعفریان ادامه داد: فعالیت برخی واحدهای صنعتی ضروری بوده و قابل توقف نیست که در این خصوص می‌توان برای مدیریت در جابه‌جایی زمان فعالیت در خصوص آن دسته از واحدهایی که ماهیت خروجی آنها فصلی است، با اولویت‌بندی و ارائه راهکار مناسب اقدام کرد.

وی به افزایش نظارت بر مصرف انرژی موتورخانه‌ها و سیستمهای گرمایشی در فصل سرما اشاره کرد و گفت: کاهش مصارف غیرضروری انرژی در مدیریت آلاینده‌های هوا بسیار موثر است و لازم است سازمانهای متولی نظارت خود را در این خصوص با جدیت پیگیری کنند.

مدیرکل حفاظت محیط زیست خراسان رضوی نیز در این نشست با مروری بر دستاوردهای کارگروه کاهش آلودگی هوای استان و ارائه گزارشی از روند اجرای مصوبات جلسات پیشین این کارگروه، به تبیین اقدامات مورد انتظار دبیرخانه از دستگاه های عضو این کارگروه برای کاهش آلودگی هوای استان پرداخت.

تورج همتی با بیان اینکه براساس تحلیل های کارشناسی متهم اصلی در آلودگی هوای کلانشهر مشهد همچنان خودروهای در حال رفت و آمد در شهر هستند گفت: نظارت‌های پلیس راهنمایی و رانندگی در این خصوص منجر به صدور نزدیک به ۸۲ هزار فقره جریمه برای خودروهای فاقد معاینه فنی، دودزا و دارای پلاک تعمیری طی ۶ ماه گذشته شده است.

وی از افزایش روزهای دارای هوای پاک از ۲۹ روز درسال گذشته به ۳۸ روز در سال جاری خبر داد و افزود: مدیریت آلودگی هوا در برنامه آمایش راهبردی و به صورت نقشه جامع محیط زیست استان تدوین و در اولویت سیاست های کلان اجرایی استان قرار گرفته است.

دبیر کارگروه کاهش آلودگی هوای استان با اشاره به برنامه اجرایی و کوتاه مدت کاهش آلودگی هوای مشهد به تشریح محورهای ۹ گانه تأثیرگذار بر آلودگی هوای استان پرداخت و ادامه داد: با هدف شناسایی منابع آلوده کننده هوا، طی ۶ ماه گذشته در مجموع ۵۲۶ نوبت پایش از واحدهای صنعتی همچون واحدهای پالایشگاهی و پتروشیمی، کارخانجات سیمان، نیروگاه ها، کارخانجات ریخته گری و نورد، معادن، کارخانجات تولید مواد شیمیایی، صنایع تولید عایق های رطوبتی (ایزوگام) و کوره های آجرپزی و آهک پزی در استان اقدام شده است.

در این جلسه گزارش‌هایی از اعمال قانون برای خودروهای متخلف از سوی پلیس راهنمایی و رانندگی استان، بررسی کیفیت هوای مشهد و وضعیت آلاینده های هوا از سوی مرکز پایش آلاینده های محیط زیست، وضعیت سامانه‌های بارشی از سوی هواشناسی و اقدامات اجرایی معاونت خدمات شهری شهرداری مشهد در اجرای قانون هوای پاک ارائه شد.

کلانشهر مشهد در پانزدهم دی ماه برای هفتمین روز متوالی دارای هوای آلوده و در وضعیت هشدار بود که طبق پیش‌بینی اداره کل هواشناسی خراسان رضوی این روند طی چند روز آینده به دلیل عدم تغییرات جوی ادامه دارد.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 2 =

سرخط اخبار استان‌ها