تدوین دستورالعمل‌های تکمیلی فعالیت صنوف در شرایط کرونایی

تهران- ایرنا- رییس اتاق اصناف ایران گفت: درصدد تدوین دستورالعمل‌های تکمیلی برای صنوف مختلف هستیم تا در صورت تداوم محدودیت‌های ناشی از شیوع ویروس کرونا همه کسب‌وکارها اجازه فعالیت داشته باشند تا از صدمه بیشتر به بدنه این بخش جلوگیری شود.

به گزارش روز دوشنبه ایرنا از اتاق اصناف ایران، سعید ممبینی در نشست با روسای اتحادیه تولیدکنندگان و فروشندگان پوشاک، کیف و کفش با هدف تهیه دستورالعمل‌ های تکمیلی برای اجازه فعالیت صنوف در بازار شب نوروز برخلاف تدوام شرایط کرونایی که با تدابیر اتاق اصناف ایران انجام شد، افزود: بیماری کرونا آثار بسیار زیادی بر اقتصاد کشور به ویژه بخش اصناف و خاصه برخی از صنوف که کالا و خدمات تابع شرایط متعدد، مانند تغییر فصل و مد بودند، داشت که این صنوف در سال گذشته به دلیل شرایط کرونایی و تعطیلی های مکرر نتوانستند کالای خود را عرضه و به فروش برسانند و به همین دلیل ضرر و زیان زیادی را متحمل شدند.

وی تصریح کرد: در روند برنامه های مقابله با شیوع کرونا در ستاد ملی و کمیته های فرعی آن تصمیمات خوبی گرفته شد که اثر بخشی بالایی داشت از جمله طرح جامع مدیریت هوشمند مبارزه با کرونا که سبب شد تا بیماری کرونا به شدت مهار شود و این مساله به رعایت دقیق دستورالعمل ها و تقویت نظارت ها بر می‌گردد که عموم مردم به ویژه فعالان صنفی نقش بسیار مهمی در کنار کادر درمانی داشتند.
ممبینی خاطرنشان کرد: تصمیم بر این شد که با توجه به شرایط تدوامی بیماری کرونا حتی المقدور صدمه بیشتری به بدنه اصناف وارد نشود و بر همین اساس با برنامه ای تدوین شده در صدد هستیم برای رسته های مختلف دستورالعمل های تکمیلی تدوین کنیم، که صنوف در شرایط زرد، نارنجی و شرایط قرمز اجازه فعالیت داشته باشند و در تدوین آن از نظرات کارشناسی صاحبان و ذی نفعان نظرخواهی صورت گرفته است.
رییس اتاق اصناف ایران با بیان اینکه در هفته گذشته جلسه ای نیز با حضور رییس اتحادیه تالارداران پذیرایی برگزار شده بود، اظهار داشت: دستورالعمل های جدیدی برای این بخش مصوب شد که بر اساس آن اجازه فعالیت به تالارداران در مناطق زرد داده خواهد شد و دستورالعمل ها به گونه ای طراحی شده که در مناطق نارنجی نیز تالارداران با ظرفیت محدود می توانند فعالیت داشته باشند.
ممبینی تاکید کرد: این اصل را سرلوحه قرار دادیم که در صورت تداوم شرایط کرونایی فعالیت کسب وکارها متوقف نشود و صنوف بتوانند در بازار پایان سال که پیک خرید است با استفاده از تخفیف های مناسب، تقویت فروش و ترغیب به خرید بخشی از خسارت سال گذشته خود را جبران کنند.
وی ضمن تاکید بر اینکه ضرورتی به برگزاری نمایشگاه های بهاره نیست، تصریح کرد: برگزاری این نمایشگاه ها آسیب بیشتری به صنوف وارد می کند، زیرا سهم بازار اصناف را خواهند برد و نکته دیگر اینکه تجمع ها در نمایشگاه ها بیشتر بوده و کنترل و رعایت دستورالعمل ها مشکل تر است.
وی افزود: با توجه به کثرت واحدهای صنفی ضرورتی به برگزاری نمایشگاه‌های بهاره نیست و در طی نامه‌ای از وزارت صنعت، معدن و تجارت درخواست کردیم از صدور مجوز برای برگزاری نمایشگاه های پایان سال خوداری کند.
رییس اتاق اصناف ایران خاطرنشان کرد: دستورالعمل های تکمیلی به ستاد ملی کرونا ارائه خواهد شد و با تایید آن در کمیته های فرعی ستاد ملی کرونا، هفته آینده جلسه ای را به شیوه ویدئو کنفراس با روسای اتحادیه های مربوطه در کشور با حضور روسای اتحادیه های تهران برای انتقال تجربیات و نقطه نظرات و کمک به هرچه بهتر اجرا شدن این طرح خواهیم داشت.
به گزارش ایرنا، ویروس کرونا از اسفندماه سال ۹۸ در ایران شیوع یافت و همسو با تعطیلی، محدودیت هایی را به دنبال داشت و اصناف در این مدت در چهار گروه شغلی تقسیم شدند و اصنافی که نیازهای روزمره شهروندان را تامین می‌کنند در گروه نخست جای گرفته‌اند که اجازه فعالیت در مناطق قرمز را دارند و تغییراتی نیز دردسته‌بندی‌های اصناف انجام شده است.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار اقتصاد

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha