۱۶۰ هزار هکتار عملیات آبخیزداری در لرستان انجام شد

خرم‌آباد - ایرنا - مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری لرستان گفت: از سال گذشته تاکنون ۱۶۰ هزار هکتار عملیات آبخیزداری در ۱۶ حوزه سیلاب و آبخوانداری در اراضی لرستان انجام شد.

به گزارش ایرنا شیرزاد نجفی روز دوشنبه به رسانه‌ها اعلام کرد: عملیات آبخیزداری اثرات خوبی در کنترل سیل و رسوب در بارش های پاییزه برجای گذاشت و به بارش های پاییزه افزایش ۱۷ میلی متری نسبت به میانگین سنوات گذشته در سطح استان داشته است.

وی بیان کرد: اما خوشبختانه هیچگونه خسارت جانی و مالی به مناطقی که در بالادست آن عملیات آبخیزداری و پخش سیلاب انجام گرفته بود وارد نشده است.

وی افزود: در سطح ۴۳ هزار هکتار از اراضی سیل خیز مشرف به شهرستان خرم آباد، عملیات آبخیزداری اجرا شده که ظرفیت کنترل و ذخیره حجمی معادل چهار میلیون متر مکعب سیلاب در هر بارندگی شدید را دارا است.

وی اظهار داشت: در این حوزه آبخیز طی یک بارندگی ۵۷ ساعته با ۲۴ میلیمتر بارش حجمی معادل ۱۵ میلیون متر مکعب آب حاصل از بارش داشته که با در نظر گرفتن تبخیر و تعرق و همچنین نفوذ آب حاصل از بارش حدود ۶ میلیون متر مکعب سیلاب تولید شده است.

نجفی گفت: تمام حجم سیلاب جاری شده در اثر اجرای این عملیات مدیریت، مهار و ذخیره شد که در شهرستان خرم آباد اثر بخشی آن کاملا مشهود بوده است.

وی اظهار داشت: علیرغم اینکه سازمان هواشناسی کشور و استان هشدار داده بود که این بارندگی ها باعث آبگرفتگی و طغیان رودخانه خرم رود خواهد شد؛ ولی خوشبختانه شاهد بودیم که با وجود پروژه های آبخیزداری چنین حادثه ای در رودخانه خرم رود رخ نداد.

وی اضافه کرد: در سال ۹۹ از محل اعتبارات صندوق توسعه ملی مبلغ ۲۱۰ میلیارد ریال به معاونت آبخیزداری اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری استان لرستان اختصاص داده شده است.

وی گفت: بنا به مطالعات صورت گرفته در سطح ۱۶ حوزه موجود در سال جاری، ۴۱ هزار و ۲۰۱ متر مکعب عملیات مکانیکی و ۱۱۰ هکتار عملیات بیو مکانیکی انجام خواهد شد.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 10 =

سرخط اخبار استان‌ها