تجربه بهمن نشان از توجه به ظرفیت نیروهای محلی در مدیریت بحران دارد

تهران- ایرنا- فرماندار شمیرانات با اشاره به کمک موثر اکیپ کوهنوردی بدمیان منطقه در نجات گرفتاران حادثه اخیر بهمن در ارتفاعات شهرستان، تاکید کرد: تجربه نشان می‌دهد استفاده از ظرفیت‌های محلی در حوادث کاربردی و موثر است لذا نباید از این پتانسیل غافل شویم.

به گزارش ایرنا از اعلام ظهر دوشنبه  فرمانداری شمیرانات، سید مهدی ساداتی در نشست بررسی شرح وظایف نهادهای مرتبط با حوزه کوهستان که با حضور منصور درجاتی مدیر کل بحران استانداری تهران، اعضای شورای شهر و مسئولان استانی و شهرستانی برگزار شد، گفت: شمیرانات در هر چهار فصل سال با بحران‌های مختلفی مواجه می‌شود که این امر می‌طلبد با تشکیل کارگروهی تخصصی به احصا مشکلات و آسیب‌شناسی بپردازیم تا اقدامات لازم نسبت به تقویت تجهیزات سخت افزاری و نرم افزاری صورت گیرد.

وی همچنین خواستار توجه بیش از پیش کوهنوردان به هشدارها از جمله اخطارهای سازمان هواشناسی شد و خاطرنشان کرد: با توجه به وضعیت اقلیمی شمیرانات بنرهای هشدار در منطقه نصب می‌شود لذا از ورزشکاران و کوهنوردان انتظار می‌رود به آنها توجه کرده و از صعود به ارتفاعات پرهیز کنند تا دیگر شاهد حادثه‌های تاسف‌بار نباشیم.

به گزارش ایرنا، پنجم دی ماه (جمعه) تعدادی از صعود کنندگان در ارتفاعات شمیرانات گرفتار بهمن شدند و دوازده کوهنورد جان خود را از دست دادند؛ اجساد مذکور در ارتفاعات توچال، کلکچال، آهار و دارآباد طی سه روز عملیات جستجو توسط عوامل هلال احمر و امدادی کشف شد.

رئیس مدیریت بحران شمیرانات اظهار داشت: تمامی دستگاه‌ها در زمان بروز حادثه باید همکاری لازم را با مدیریت بحران شهرستان داشته باشند؛ کوتاهی در انجام وظایف در این مورد که با امنیت و سلامت شهروندان ارتباط دارد به هیچ‌وجه پذیرفته نخواهد بود.

درجاتی نیز در این جلسه بیان داشت: حوادث اخیر باید در کارگروه‌های تخصصی در همه ابعاد آسیب‌شناسی و راهکارهای عملیاتی آن استخراج شود، تا در زمان بروز حوادث با مدیریت یکپارچه روند امداد و نجات شتاب بیشتری گیرد.

شمیرانات با آب و هوایی کوهستانی متشکل از شهر شمیران (منطقه یک و شمال و شرق منطقه دو تهران) و دو بخش لواسانات و رودبار قصران با جمعیتی افزون بر ۶۰۰ هزار نفر در شمال و شمال شرقی پایتخت قرار دارد؛ این شهرستان دارای کوه‌ها، روددره‌ها و محل عبور رودخانه جاجرود به سد لتیان و به همین علت در تمامی فصول با استقبال چشمگیر گردشگران و کوهنوردان مواجه است.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 15 =

سرخط اخبار استان‌ها