هزینه ثبت نام آزمون قرآن و  عترت ۳۰ درصد کاهش یافت

تهران- ایرنا- رئیس ستاد برگزاری نوزدهمین دوره آزمون سراسری قرآن و عترت گفت: با توجه به چند برابر شدن هزینه‌های آزمون نسبت به سال قبل امکان رایگان شدن آزمون نبود اما برای توجه به وضعیت مخاطبان هزینه آزمون را نسبت به سال قبل ۳۰ درصد کاهش دادیم.

به گزارش گروه فرهنگی ایرنا از معاونت قرآن و عترت وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، سیدفخرالدین اسماعیلی روز دوشنبه گفت: امسال تلاش بسیار زیادی صورت گرفت تا آزمون به صورت رایگان برگزار شود و هزینه‌ای برای ثبت نام دریافت نشود، اما این تلاش‌ها منتج به نتیجه نشد.

وی افزود: فراهم کردن زیرساخت‌های آزمون مجازی نیازمند یک سری هزینه‌های اضافه بود. با وجود اینکه امسال هزینه‌ها نسبت به سال‌ قبل چند برابر شده است، اما ۳۰ درصد از هزینه ثبت نام کاهش پیدا کرده و از هفت هزار تومان به پنج هزار تومان رسیده است.
وی با اشاره به ثبت نام بیش از شش هزار نفر رشته در سه روز گذشته، اعلام کرد: قرآن آموزان موسسات و داوطلبان آزاد می‌توانند از طریق مراجعه به سامانه ثبت نام به آدرس quranedu.ir فرایند ثبت نام خود را انجام دهند.
این مقام مسئول با اشاره به اینکه داوطلبان آزاد هیچ مشکلی برای مراجعه به سامانه و ثبت نام در آزمون ندارند، افزود: قرآن آموزان و داوطلبان موسسات در صورتی می‌توانند نسبت به ثبت گروهی قرآن آموزان اقدام کنند که تمامی نواقص خود را برطرف کرده باشند. قبل از ثبت نام زمانی برای رفع این نواقص در نظر گرفته شده بود.
اسماعیلی در مورد نواقصی که موسسات داشته‌اند، گفت: برخی از این نواقص شامل نقص اطلاعات موسسات، مشخص نبودن گستره فعالیت موسسات، ثبت نشدن مربی‌ها و مانند آن بود. در حال حاضر موسساتی می‌توانند ثبت نام کنند که این نواقص را برطرف کرده باشند. 
مدیرکل دفتر آموزش و توسعه مشارکت‌های مردمی معاونت قرآن و عترت وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در مورد پیش‌بینی استقبال قرآن آموزان از آزمون نوزدهم، تصریح کرد: اگر در شرایط عادی قرار داشتیم، با توجه به مجازی شدن آزمون پیش‌بینی حضور و استقبال بیشتر مخاطبان وجود داشت، اما با توجه به شرایط کرونایی که باعث شد بسیاری از موسسات امکان جذب قرآن آموز نداشته باشند و یا به حالت نیمه تعطیل در بیایند، لذا امکان پیش‌بینی دقیقی وجود ندارد. با این وجود امیدوار هستیم رقم دوره هجدهم که ۱۰۰ هزار شرکت کننده بود در دوره نوزدهم نیز تکرار شود.
وی در مورد همکاری سایر نهادها در آزمون نوزدهم، افزود: آزمون سراسری قرآن تا کنون در ۱۸ دوره برگزار شده و در آستانه دوره نوزدهم هستیم. در سال‌های قبل همکاری و مشارکت خوبی با سایر نهادها داشتیم اما امسال این مشارکت وجود ندارد. این همکاری‌ها که در گذشته وجود داشته است همه نشان دهنده آن است که آزمون از جایگاه خوبی نزد دستگاه‌های قرآنی دیگر برخوردار است و به یک رویداد ثابت و اثرگذار در جریان فعالیت‌های قرآنی تبدیل شده است.
اسماعیلی در مورد شرایط بهره‌مندی و حضور قرآن آموزان مناطق دورافتاده در آزمون نیز خاطرنشان کرد: با توجه به اینکه نظام‌های آموزش رسمی همچون دانشگاه‌ها و مدارس به این سمت آمده‌اند، بنابراین پیش فرض ما بر این است که از همین طریق زیرساخت برای شرکت داوطلبان مناطق دور افتاده که عمدتا دانش آموز و دانشجو هستند فراهم است، اما بازه آزمون به گونه‌ای تنظیم خواهد شد تا کسانی که امکان دسترسی ندارند بتوانند در آزمون حضور پیدا کنند.

به گزارش ایرنا نوزدهمین آزمون سراسری قرآن و عترت امسال با توجه به شرایط کرونایی به صورت مجازی و در سه گروه آزمونی شامل گروه ترجمه و مفاهیم قرآن کریم، گروه معارف اهل بیت (ع) و گروه حفظ قرآن کریم برگزار می‌شود. 

ثبت نام آزمون امسال در ۱۴ رشته شامل ترجمه و مفاهیم قرآن کریم در دو رشته ترجمه سوره بقره و تفسیر سوره بقره، بخش معارف اهل بیت (ع) در سه رشته حفظ و مفاهیم نهج­ البلاغه، حفظ و مفاهیم صحیفه سجادیه و سبک زندگی معصومین و حفظ قرآن کریم در رشته های حفظ و مفاهیم جزء۳۰ ، حفظ و مفاهیم جزء اول، حفظ و مفاهیم سوره بقره، حفظ و مفاهیم ۵ جزء اول، حفظ و مفاهیم ۱۰ جزء اول، حفظ و مفاهیم ۱۵ جزء اول، حفظ و مفاهیم ۲۰ جزء اول، حفظ و مفاهیم ۲۵ جزء اول و حفظ و مفاهیم کل قرآن کریم می باشد. زمان برگزاری آزمون، نیمه اول اسفند اعلام شده است. هزینه ثبت نام در این دوره ۵۰ هزار ریال است و نسبت به سال گذشته حدود ۳۰ درصد کاهش داشته است.

هجدهمین آزمون سراسری قرآن و عترت بهمن ماه سال گذشته در ۳۵۰ شهر و شهرستان و در بیش از ۴۷۰ حوزه در چهار گروه ترجمه و مفاهیم، معارف اهل‌بیت (ع)، حفظ قرآن، سبک زندگی و سیره معصومان و در ۱۶ رشته برگزار شد که ۱۰ رشته به حفظ قرآن اختصاص داشت و ۷۵ درصد داوطلبان را علاقه مندان به حفظ قرآن تشکیل می داد.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 5 =

سرخط اخبار فرهنگ