مسوولان اردستان فرهنگ را در اولویت قرار دهند

کاشان - ایرنا - مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان اصفهان گفت: مسوولان شهرستان اردستان باید با اولویت قرار دادن فرهنگ عمومی، نقش موثری در فرهنگ‌سازی امور مختلف جامعه داشته باشند.

به گزارش ایرنا، حجت‌الاسلام رمضانعلی معتمدی روز دوشنبه در نشست شورای فرهنگ عمومی اردستان افزود: آسیب‌های اجتماعی و جرایم منجر به درگیری در این شهرستان کمتر مشاهده شده است و مسوولان در حال برنامه‌ریزی برای امنیت آینده شهرستان هستند.

وی ادامه داد: راهبری و هدایت‌گری امام جمعه اردستان نقش مهمی در همسوکردن‌ دستگاه‌ها در راستای امور  و فعالیت‌های فرهنگی خواهد داشت.

مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان اصفهان گفت: اردستان داشته‌های فرهنگی، علمی، تاریخی، مذهبی، اجتماعی و زیرساختی زیادی دارد که‌ باید به کشور و دنیا شناسانده و در راستای توسعه شهرستان از آن استفاده شود؛ شورای فرهنگ عمومی می‌تواند در این راه همراه با دستگاه‌ها و رسانه‌ها نقش‌آفرین باشد.

حجت الاسلام معتمدی افزود: یکی از دغدغه‌های مسوولان اردستان تعیین تکلیف مجتمع سینمای این شهرستان است که ‌با پیگیری‌های به عمل آمده ۴۰۰ میلیون تومان اعتبار تخصیص یافته و ابتدا باید مسایل بین بانک و مالک خصوصی رفع شود.

وی درباره توجه به حوزه فرهنگ شهرستان‌ها تاکید کرد: اگر استان‌ اصفهان ۲۰ نماینده در مجلس شورای اسلامی دارد، ۱۵ نماینده مربوط به شهرستان‌هاست و این شهرستان‌ها هستند که هویت استان را شکل می‌دهند و نیاز است به آن‌ها بیشتر توجه شود.

مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان اصفهان گفت: بایدها و نبایدهای حوزه فرهنگ باید به خوبی مدیریت شود و فرهنگ را از حالت تفنن خارج کرده و تمامی دستگاه‌ها طبق برنامه‌های مختلف توسعه کشور در حوزه فرهنگ سرمایه‌گذاری کنند.

معتمدی افزود: اداره کل فرهنگ و ارشاد اصفهان در حال تدوین برنامه پنج ساله فرهنگ و هنر استان است که تا چند ماه آینده به اتمام می‌رسد و نقشه راه برای تمامی اداره‌های شهرستان‌ها خواهد بود.

وی درباره خرده فرهنگ‌ها اظهار داشت: هر شهرستان باید این‌گونه فرهنگ‌ها را شناسایی و بر اساس بافت خودش برنامه‌ریزی کند، چرا که نمی توان نسخه واحد برای کل شهرستان‌ها پیچید و در این ارتباط ذیل شورای فرهنگ عمومی ۹ کارگروه تخصصی در استان ایجاد شده ابلاغ سرگروه‌ها توسط استاندار صادر و نحوه استفاده از ظرفیت مردمی و کارگروه‌ها مشخص شده است.

مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان اصفهان درباره فضای مجازی گفت: با توجه به دغدغه رهبر فرزانه انقلاب اسلامی در رابطه با فضای مجازی ، ۹ ماه است روی آیین‌نامه کارگروه کارشده، خوشبختانه مصوبه شورای فرهنگ عمومی استان را دریافت کرده، رصد و پایش، مقابله، تولید محتوا، آموزش و کار در این فضا در کمیته انجام می‌شود ولی هنوز زیرساخت‌ها به‌طور مناسب آماده نیست.

معتمدی موضوع توجه به نهاد خانواده را از مهمترین برنامه‌های فرهنگی اعلام و افزود: یکی از اصلی‌ترین نهاد اجتماعی خانواده است که باید مورد توجه قرار گرفته تا از آسیب‌های مختلف محفوظ بماند وچالش‌های اجتماعی کاهش یابد.

تلاش دشمن‌ در فضای مجازی و حقیقی برای انحراف مردم

امام جمعه اردستان گفت: امروز دشمن بیشترین تلاش خود را در فضای مجازی و حقیقی برای منحرف کردن مردم از راه است بکار گرفته است.

حجت‌الاسلام حسن دهشیری با تسلیت ایام فاطمیه، نخستین سالگرد شهادت سردار قاسم سلیمانی، چهلمین روز شهادت محسن فخری‌زاده مهابادی و رحلت آیت‌الله مصباح یزدی افزود: در شرایط کنونی گام‌های شیطان را می‌توان در هر ۲ فضا به خوبی مشاهده کرد؛ باید پذیرفت این فضا وجود دارد و باید با دانش و ابزار لازم وارد این عرصه شد.

رییس شورای فرهنگ عمومی اردستان اظهار داشت: باید با آگاهی و دانش وارد این عرصه شد و یک فضای مطلوب در فضای مجازی ایجاد کرد، اما نیاز به فرهنگ‌سازی است و باید فرهنگ آدم‌ساز را شناسایی و تقویت تا از فرهنگ‌سوزی جلوگیری شود.

توسعه، نیازمند گفتمان واحد

فرماندار اردستان گفت: امروز این شهرستان برای حرکت درست توسعه همه جانبه که مورد مطالبه عامه مردم است و نیاز به گفتمان واحد دارد.

حمیدرضا تاملی افزود: همه عوامل مادی توسعه چه اقتصادی، نیروی انسانی، جغرافیایی، امکانات حمل و نقل، جاده ترانزیت، راه آهن سراسری، برق، گاز و دیگر امکانات مورد نیاز در شهرستان وجود دارد.

وی تاکید کرد: آنچه مهم است حلقه مفقوده نقش فرهنگ عمومی است هر چند در دو سه سال گذشته سازمان‌های مربوطه کارهای خوبی برای ایجاد نشاط اجتماعی از جمله برگزاری جشن سالروز ازدواج حضرت علی (ع)، جشنواره بازی‌های بومی و محلی کشور در اردستان، راه‌اندازی سینمای سیار در شهرهای زواره و مهاباد انجام‌ شده است.

فرماندار اردستان با اشاره به برپایی تئاتر مذهبی خاتون برای نخستین بار با افزون بر هفت‌هزار بیننده در اردستان اظهار داشت: در توسعه کتابخوانی نیز کارهای زیادی صورت گرفته به طوری که در مسابقه‌های کتابخوانی افزایش چند برابری شرکت‌کنندگان رخ داده است.

وی ادامه داد: زمینه‌سازی برگزاری همایش نقش فرهنگ و تاریخ اردستان در کشور از سوی دانشگاه پیام نور ارستان و با همکاری دیگر ارگان‌های فرهنگی در حال انجام است که در سال ۱۴۰۰ اجرا خواهد شد و رسانه‌ها و فضای مجازی شهرستان همکاری خوبی با این دستگاه‌ها دارند.

تاملی گفت: فضای سنتی و سیاست‌زده سیاسی در بین عامه مردم مشهود است که باید بیشتر روی آن کارشود، از طرفی بحث اهمیت مهاجرت از شهرستان مطرح است که از مسوولان استان و کشور انتظار می‌رود با ایجاد جذابیت و اختصاص اعتبار لازم بتوان جلو مهاجرت را گرفت.

وی به بحث طرح مجتمع نیمه‌کاره سینمای اردستان اشاره و افزود: این طرح بزرگ سال‌هاست که نیمه‌کاره رها شده ساختمان آن توسط بانک مصادره گردیده ضرورت دارد از طریق استان پیگیری و تعیین تکلیف شود.

فرماندار اردستان تصریح کرد: در سال گذشته و امسال با توجه به نیاز جامعه از محل اعتبارات تملک دارایی، بودجه مناسبی به بخش فرهنگ اختصاص داده شده است و انتظار می‌رود مسوولان در اختصاص اعتبار شهرستان، جمعیت را مد نظر قرار ندهند.

فعالیت ۲۰ کانون فرهنگی هنری

رییس اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی اردستان گفت: شهرستان اردستان دارای ۲۰ کانون فرهنگی هنری است که امروز ۱۶ کانون تجهیزات و چهار کانون اعتبار عمرانی دریافت می‌کنند.

فضل‌اله بصیرت افزود: ۵۰۰ میلیون تومان از محل اعتبارات تملک دارایی به این موضوع اختصاص یافت که در مجموع ۳۰ درصد آن محقق شده است.

شهرستان اردستان با بیش از ۴۲ هزار نفر جمعیت در ۱۱۸ کیلومتری شمال شرقی اصفهان واقع شده است

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
6 + 3 =

سرخط اخبار استان‌ها