۳۵۶ پرونده تخلف صید و شکار در استان اردبیل تشکیل شد

اردبیل _ ایرنا _ مدیرکل حفاظت محیط زیست استان اردبیل گفت: با تلاش ماموران یگان حفاظت محیط زیست و انجام گشت و کنترل مستمر در زیستگاه‌های استان در ۹ ماه امسال ۳۵۶ مورد پرونده تخلف در حوزه صید و شکار تشکیل شد.

به گزارش ایرنا ، سعید شهند روز دوشنبه به ایرنا افزود: در این مدت ۳۰ قبضه سلاح غیرمجاز شکار و ۵۹ قبضه سلاح مجاز شکار توسط ماموران یگان حفاظت محیط زیست استان کشف و ضبط شده است.

وی از مردم و دوستداران محیط زیست و حیات‌وحش خواست شکایت‌ها و گزارش‌های زیست محیطی را از طریق سامانه ارتباط مردمی ۱۵۴۰، یا تلفن ادارات شهرستان‌ها، بدون نیاز به مراجعه حضوری اطلاع دهند.

استان اردبیل به دلیل شرایط خاص اقلیمی و جغرافیایی برای انواع گونه‌های گیاهی و جانوری زیستگاه مستعدی است، در این استان در مجموع ۷۱۴ گونه جانوری اعم از پرندگان، جانوران وحشی، دوزیستان، ماهیان و مارها در اکوسیستم‌های آبی و خشکی شناسایی شده که این موضوع غنای تنوع زیستی استان را نشان می‌دهد.

از این تعداد ۳۵۷ گونه مهره دار، ۲۵۷ گونه پرنده، ۴۶ گونه پستاندار، ۲۹ گونه خزنده، هفت گونه دوزیست و ۱۸ گونه ماهی است.

سه منطقه حفاظت شده در محدوده  استان اردبیل واقع است، منطقه حفاظت شده آق‌داغ به مساحت ۹۳ هزار و ۸۰۰ هکتار در شهرستان خلخال ، منطقه حفاظت شده مغان در محدوده بیله‌سوار و پارس‌آباد مغان به مساحت ۳۵ هزار هکتار و منطقه حفاظت شده نئور به مساحت چهار هزار و ۲۰۰ هکتار که بخشی از منطقه وسیع حفاظت شده لیسار استان گیلان است.

کوه سبلان از ارتفاع سه هزار و ۶۰۰ متر به بالا و غار یخگان در محدوده شهرستان خلخال نیز جزو آثار طبیعی ملی ثبت شده استان اردبیل هستند.

همچنین پنج منطقه شکار ممنوع در استان برای حفظ گونه‌ها از خطر انقراض مشخص شده است: منطقه شکار ممنوع شورابیل در اردبیل با ۲۰۰ هکتار مساحت، گندیمن در مشگین‌شهر با ۳۰ هزار هکتار، دربند مشکول در گیوی با ۲۳ هزار هکتار، انزان در مشگین‌شهر به مساحت ۴۲ هزار و ۵۰۰ هکتار و خروسلو در بیله‌سوار به مساحت ۱۶ هزار و ۶۰۰ هکتار نیز جزو مناطق شکار ممنوع ثبت شده است.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 10 =

سرخط اخبار استان‌ها