نخستین باغ میوه‌های گرمسیری هرمزگان در قشم افتتاح شد

قشم- ایرنا- مدیر امور شهری و روستایی سازمان منطقه آزاد قشم: نخستین باغ الگویی میوه‌های گرمسیری استان هرمزگان به مساحت چهار هزار و ۵۰۰ متر مربع با کاشت ۳۰۰ اصله انواع درخت احداث شد.

فرج طهماسبی دیزج عصر دوشنبه در جمع خبرنگاران افزود: این باغ در مرحله اول با اعتباری بالغ بر ۲ میلیارد و ۵۰۰ میلیون ریال افتتاح شد و تا پایان سال نیز بر تعداد درختان آن افزوده می‌شود.

 وی ادامه داد: این باغ با هدف کاشت درختان با ارزش و با تمرکز بر مطالعه بیشتر بر روی امکان‌سنجی کاشت این درختان احداث شد.

 مدیر امور شهری و روستایی سازمان منطقه آزاد قشم تصریح کرد: درختان گرمسیری مناسب برای کاشت در جنوب کشور و جزیره قشم، در این باغ تولید و تکثیر می‌شوند.

وی اظهار کرد: نارنج، لیموشیرین، ترنج، موز، جَم، سه پستان، گارُم زنگی، قهوه، انبه، توت و گریپ فروت از جمله درختانی هستند که در این محل کاشته می‌شوند.

طهماسبی اظهار امیدواری کرد: با ایجاد باغ‌های میوه در قشم، علاوه بر سرسبز شدن جزیره، به سمت کاشت و توسعه درختان میوه‌ای و با ثمر در جنوب کشور پیش رویم.

وی تاکید کرد: در آینده ای نزدیک، باغ‌های جدیدی با عنوان باغ گیاهان معطر و باغ گیاهان دارویی در شهر قشم و پس از آن در کل این جزیره احداث می‌شود.

جزیره قشم با مساحت یک هزار و ۵۰۰ کیلومتر در سال‌های ۱۳۶۹ و ۱۳۷۰ با تصمیم دولت به ۲ بخش منطقه آزاد با مساحت ۳۰۰ کیلومتر و منطقه ویژه اقتصادی با مساحت یکهزار و ۲۰۰ کیلومتر تقسیم شد.

پیوند اقتصاد ملی به اقتصاد جهانی، انتقال تکنولوژی پیشرفته به منطقه، جذب سرمایه‌های خارجی، تربیت نیروی انسانی ماهر و متخصص و افزایش صادرات و کسب در آمدهای ارزی از جمله هدف‌های ایجاد منطقه آزاد قشم است.

شهرستان قشم شامل جزیره‌های قشم، هنگام و لارک با ۱۵۰ هزار نفر جمعیت از تنگه هرمز به موازات سواحل استان هرمزگان به طول ۱۵۰ کیلومتر و عرض میانگین ۱۱ کیلومتر در آب‌های خلیج فارس گسترده شده است.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
8 + 2 =

سرخط اخبار استان‌ها