دیپلماسی عزت‌مداری کشور در گرو تداوم راه حاج قاسم است

تهران - ایرنا - نماینده ولی‌فقیه و رئیس سازمان اوقاف و امور خیریه با بیان اینکه در همه تحلیل‌های غرب از منطقه نام حاج قاسم می‌درخشد و او به تنهایی و با مکتب خود جنگ با استکبار را در منطقه پیش برد، گفت: دیپلماسی عزت‌مداری ما در گروی تداوم راه حاج قاسم است.

به گزارش ایرنا از سازمان اوقاف و امور خیریه، حجت الاسلام والمسلمین سید مهدی خاموشی روز دوشنبه در آئین آغاز ساخت بنای یادمان شهیدان سپهبد حاج قاسم سلیمانی و ابومهدی المهندس در محل دریاچه شهدای خلیج فارس با اشاره به عمر محدود و کوتاه انسان‌ها، اظهار کرد: خداوند در قرآن می فرماید «کلُّ مَنْ عَلیها فَان وَ یبقَی وَجْهُ رَبَّک ذوالجلالِ والاکرامِ»، یعنی هر چه در این کره خاکی است از بین رفتنی است اما چطور انسانی ابدی می شود و خداوند،  کون و مکان را در خدمت او درمی آورد؟

وی افزو:د انسانی که محدود به زمان و مکان و قدرت و امکانات است اگر با انگیزه الهی حرکت کند، به چنین مقامی دست می‌یابد و طرف معامله خدا قرار می‌گیرد و مشتری جان پاک او، خدا می‌شود «اِنَّ اللّهَ اشتَری مِنَ المُؤمِنینَ اَنفُسَهُم وَ اَموالَهُم بِاَنَّ لَهُمُ الجَنَّةَ یُقاتِلونَ فی سَبیلِ اللهِ فَیَقتُلونَ وَ یُقتَلون».
خاموشی تصریح کرد: حاج قاسم با همان بیان لطیف می گفت فلانی خیلی زرنگ بود و خوب معامله‌ای با خدا کرد. شهیدان با بازار معامله‌ای که باب کردند خود را مصداق برخی وعده‌های الهی کردند. بسیار گشتم تا ببینم آیا می‌توانیم با انسان این زمانی و چندبعدی، آیات متعددی از قرآن را انطباق دهیم و در نهایت حاج قاسم را مصداق بسیاری از این آیات یافتم.
وی تاکید کرد: این شهید عزیز مصداق بسیاری از آیات قرآن است مثل «قتل اصحاب الاخدود»، حاج قاسم اخدود زمان را شناخته بود و می‌دانست برای ایمان به خدا است که استکبار جهانی به مومنان حمله می‌کند، او فرعون زمان را شناخته بود. برای همین است که در همه تحلیل‌های غرب از منطقه نام حاج قاسم می‌درخشد، او به تنهایی و با مکتب خود جنگ با استکبار را در منطقه پیش برد.
رییس سازمان اوقاف و امور خیریه ادامه بیان کرد: سردار سلیمانی آرزو داشت در سرزمین عتبات عالیات به شهادت برسد و به دست شیطان اکبر به این مقام دست یافت. در راهپیمایی اربعین یکی از اعراب به من گفت: شما حاج قاسم را به کشورهای اسلامی بدهید و برای خودتان حاج قاسم‌های دیگری را تربیت کنید ...
خاموشی با بیان اینکه حاج قاسم و یارانش اصحاب کهف زمان هستند که مقابل فرعون دوران ایستادند و خداوند آنها را به کهف حصین ولایت برد، گفت: «وَرَبَطْنَا عَلَیٰ قُلُوبِهِمْ إِذْ قَامُوا فَقَالُوا رَبُّنَا رَبُّ السَّمَاوَاتِ وَالْأَرْضِ لَنْ نَدْعُوَ مِنْ دُونِهِ إِلَٰهًا ۖ لَقَدْ قُلْنَا إِذًا شَطَطًا؛ و دلهای (پاک) آنها را سخت استوار و دلیر ساختیم آن‌گاه که آنها قیام کرده و گفتند: خدای ما پروردگار آسمانها و زمین است و ما هرگز جز خدای یکتا هیچ کس را به خدایی نمی‌خوانیم، که اگر بخوانیم سخت راه خطا و ظلم پیموده‌ایم.»
رئیس سازمان اوقاف و امور خیریه با بیان اینکه وصیتانه حاج قاسم ولایتنامه است و ایشان تاکید دارد چشمتان را از دهان رهبری برنگیرید، ابراز کرد: دیپلماسی عزت‌مداری ما در گروی تداوم راه حاج قاسم است.
وی ادامه داد: از دیگر جلوه های انطباق آیات قرآن با حیات بابرکت حاج قاسم آیه ۶۹ سوره مبارکه نساء است که می فرماید: «وَ مَنْ یُطِعِ اللَّهَ وَ الرَّسُولَ فَأُولئِکَ مَعَ الَّذینَ أَنْعَمَ اللَّهُ عَلَیْهِمْ مِنَ النَّبِیِّینَ وَ الصِّدِّیقینَ وَ الشُّهَداءِ وَ الصَّالِحینَ وَ حَسُنَ أُولئِکَ رَفیقاً». حاج قاسم همچنین مصداق آیه شریفه «وَلا تَحسَبَنَّ الَّذینَ قُتِلوا فی سَبیلِ اللَّهِ أَمواتًا ۚ بَل أَحیاءٌ عِندَ رَبِّهِم یُرزَقونَ» است.
خاموشی با بیان اینکه حاج قاسم با کیاست و زرنگی خود را به آیات بسیاری از قرآن آراسته بود، اظهار کرد: همین کیاست و آراستگی به نورانیت قرآن سبک زندگی و سیره اش را به تعبیر مقام معظم رهبری به مکتب تبدیل کرده است. ایشان بارها به هدف زد و مصداق عینی آیه «قِیلَ ادْخُلِ الْجَنَّةَ ۖ قَالَ یَا لَیْتَ قَوْمِی یَعْلَمُونَ» شد و در اعلی علیین بهشت جای گرفت. هم خدا از او راضی است و هم او از خدا!
وی با بیان اینکه تشییع و عزاداری عظیم و میلیونی برای حاج قاسم جایگاه و عزت ایشان را ثابت کرد، تاکید کرد: ان شاءالله ما از زرنگی و کیاست حاج قاسم درس بگیریم و از مکتب حاج قاسم عامل بودن به قرآن را فرا بگیریم.

به گزارش ایرنا، صبحگاه جمعه ۱۳ دی‌ سال ۱۳۹۸ سردار سلیمانی توسط آمریکایی‌ها در فرودگاه بغداد به شهادت رسید. در این حمله همراه با سردار سلیمانی، ابومهدی المهندس قائم مقام بسیج مردمی عراق (الحشد الشعبی) و شمار دیگری از رزمندگان عراقی به شهادت رسیدند. این حمله به دستور مستقیم رییس جمهوری آمریکا صورت گرفت. 

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
4 + 13 =

سرخط اخبار جامعه