از ابهت موشکی ایران تا بررسی موج نوی سینمای فرانسه

تهران- ایرنا- مستند «بازدارنده» روایتی از ابهت موشکی ایران، مستند زنانی با گوشواره‌های باروتی روایتی صریح و بی پرده از داعش، معرفی و بررسی جریان «موج نو» سینمای فرانسه و حل مشکلات خانواده‌ها در «اتاق شیشه‌ای» از جمله برنامه‌های امروز و امشب تلویزیون است.

به گزارش خبرنگار فرهنگی ایرنا، مستند بازدارنده روایتی جذاب از مسیر خودکفایی موشکی ایران، از دوشنبه ۱۵ دی تا چهارشنبه ۱۷ دی از شبکه یک سیما پخش می شود.

این مستند با استفاده از تصاویر منتشر نشده آرشیوی و گفتگوهایی با کارشناسان مطلع سیاسی_نظامی، روایتی تاریخی از ساخت پایگاه موشکی و قدرت موشک های ایرانی را به تصویر می کشد.

مستند بازدارند همچنین نشان می دهد طی دو دهه گذشته، موشک ها چگونه مانع دست‌درازی دشمنان به ایران شده اند و چرا علیرغم انواع تحریم ها و تهدیدها، مردم ایران به ابهت و اقتدار موشکی خود افتخار می کنند.

بخش هایی از این مستند نیز در سالگرد سیلی موشکی سپاه به آمریکا، به ماجرای در هم کوبیدن پایگاه آمریکایی عین‌ الاسد می پردازد.

مستند بازدارنده در ۳ قسمت ۴۵ دقیقه ای، با همکاری شبکه یک و نیروی هوافضای سپاه تولید شده است و در روزهای ۱۵ تا ۱۷ دی، ساعت ۱۸ عصر پخش و ساعت ۸ صبح روز بعد، بازپخش می شود .

حل مشکلات خانواده ها در «اتاق شیشه ای»

سری جدید اتاق شیشه ای به تهیه کنندگی وکارگردانی احمد ظریف رفتار، از شنبه تا چهارشنبه ساعت ۲۰:۳۰ از شبکه چهار سیما پخش می شود.

مجموعه اتاق شیشه ای ٢با رویکرد روانشناسی و روانکاوی به آسیب ها و چالش‌های اجتماعی و خانواده و به طرح موضوع و سوال در ذهن بیینده می پردازد تا او را به فکر و تعمق کردن در زندگی مشترک زناشویی و خانواده هدایت کند.

هدف این برنامه، کمک به استحکام زندگی مشترک و دادن راهکارهایی برای رسیدن به آرامش و حس خوب در خانواده است.

در سری جدید اتاق شیشه ای، بیشتر به مسائل کودکان و نوجوانان پرداخته شده است.

موضوعات این برنامه هر یک بطور مستقل و اپیزود می باشد.اهمیت احساسات و عواطف در زندگی مشترک، دوران بلوغ نوجوانان، ترس کودکان، نگهداری از والدین، زنان و مردان شیفت کار، اهمیت تفریح و سرگرمی در خانواده، اعتیاد، ازدواج سنتی و مدرن ،انتظارات زنان در زندگی مشترک، حسادت، ناپدری، نامادری، دوران نامزدی، سالهای اول ازدواج، وابستگی زن ها... از جمله موضوعاتی است که با حضور روانشاناسان و در قالب نمایش به آنها پرداخته می شود.

این برنامه در ۵۰ قسمت ٢٨ دقیقه ای در گروه ادب وهنر شبکه چهار سیما تهیه شده است.و پخش آن از شنبه ۱۳ دی ماه آغاز شده و از شنبه تا چهارشنبه ساعت ۲۰:۳۰ پخش می شود.

حضور مهمان های تاثیر گذار در شبکه یک

سیدعلی ضیا از امشب میزبان افرادی است که در زندگی اطرافیان خود تاثیر گذار بوده اند.

بینندگان فرمول یک این هفته با داستان جالب کسانی که در لباس معلم ، وکیل، مدیر و طراح به مردم خدمت می کنند، آشنا می شوند.

بهاره اربابی، خانم ۳۵ساله ای که بر سرطان پیشرفته اش غلبه کرده و اکنون با طراحی لباس های، حال و هوای دیگری به این کسب وکار بخشیده ، مهمان امشب فرمول یک است .

آرش دایی چی، معلم شهری که از تدریس در مناطق روستایی واهمه داشت، اما مجبور به تدریس در منطقه عشایری شد، و خانم دکتریوسف نواز که در دوران کرونا به کودکان روستایی که اینترنت ندارد ، درس می دهد مهمان های سه شنبه شب فرمول یک، هستند.

بینندگان فرمول یک همچنین با ۲ زن موفق که علیرغم نقص عضو، بصورت بسیار فعال در جامعه حضور دارند آشنا می شوند، خانم وکیل روشندلی که در بسیاری از اپلیکیشن های حقوقی به مردم خدمت می کند یکی از این ۲زن موفق است، برای شنیدن شرح زندگی این افراد موفق از زبان خودشان، چهارشنبه شب ساعت ۱۵ : ۲۳ دقیقه بیننده برنامه فرمول یک با اجرای سیدعلی ضیا باشید .

این برنامه کاری از گروه اجتماعی شبکه یک سیماست که با تهیه کنندگی سیدعلی ضیا دوشنبه تا چهارشنبه از این شبکه پخش می شود.

طرحی به نام شهید سلیمانی، برای مردم

جانشین رییس سازمان بسیج، از طرح شهید حاج قاسم سلیمانی برای مقابله با کرونا می گوید.

سردار سپهر، جانشین رییس سازمان بسیج ، در برنامه این هفته سپاه، درباره طرح شهید سلیمانی که با مشارکت وزارت بهداشت در ۳فاز مراقبت، حمایت و نظارت در حال اجراست، توضیح می دهد.

پخش بخشهایی از جلسه مشترک فرمانده بسیج، فرمانده سپاه و وزیر بهداشت در زمینه اجرای طرح شهید قاسم سلیمانی از دیگر بخش های برنامه این هفته سپاه است که ساعت ۵۵ : ۱۶ دقیقه از شبکه یک پخش می شود.

در طرح شهید حاج قاسم سلیمانی، افراد بیمار و مواجهه یافته با آنان شناسایی، ردیابی و رهگیری می شوند و بسته به شرایط افراد در نقاهتگاه های از پیش تعیین شده ایزوله و یا قرنطینه خواهند شد.

برنامه سپاه کاری از گروه تلویزیونی سپاه است که با تهیه کنندگی بشیر ادهمی هر ۲هفته حدود ساعت ۳۰ : ۱۶ دقیقه پخش می شود.

«سینما ملت» به سراغ موج نو فرانسه رفت

قسمت سوم مستند تلویزیونی سینما ملت به تهیه کنندگی محمد هادی نعمت اللهی با عنوان «گریز از مرکز» امشب از شبکه افق پخش خواهد شد.

سومین قسمت از مستند سریالی سینما ملت با عنوان «گریز از مرکز» به سال‌ پرآشوب ۱۹۶۸ در پاریس گریزی می‌زند و از دریچهٔ تاریخ به معرفی و بررسی جریان «موج نو» سینمای فرانسه خواهد پرداخت.

این برنامه از سرگذشت پرفراز و نشیب موج‌نویی‌های فرانسه از شور جوانی فرانسوا تروفو و ژان لوک گدار در کنار استادی چون آندره بازن و راه‌اندازی مجلهٔ بانفوذ کایه‌دوسینما آغاز می‌شود و تا پایین کشیدن پرده سینما و تعطیلی جشنواره کن در می ۱۹۶۸ ادامه می‌یابد.

سینما ملت در این قسمت می‌کوشد به این پرسش پاسخ دهد که آیا فیلمسازان جوان سینمای فرانسه با این شوروش جسورانه و به ظاهر تحسین‌برانگیز توانستند به اصلاحات مد نظرشان در سینما و جامعه دست یابند؟

این برنامه با روایت اشکان صادقی  در ۵۲قسمت ۴۰دقیقه‌ای به بررسی تقاطع هنر-صنعت-رسانه مهم سینما با مولفه‌های قدرت ملت‌ها می‌پردازد. در هر قسمت از این مجموعه، از منظر یک حادثه یا موقعیت تاریخی، به نقش بی‌بدیل سینما در آن بستر زمانی اشاره می‌شود و تأثیروتأثر و کنش‌و واکنش این رسانه مقتدر و متنفذ در میدان عمل را به تصویر خواهد کشید.

برنامه سینما ملت، به تهیه‌کنندگی محمد هادی نعمت اللهی و سردبیری علی اکبر جناب زاده در گروه مستند شبکه افق تولید شده است.

این برنامه روزهای دوشنبه ساعت ۲۰ از این شبکه پخش و روزهای سه‌شنبه ساعت ۷ و ۱۲ باز پخش خواهد شد.

راز و رمز شناخت همسر در «محرمانه همسرانه»

برنامه جدید محرمانه همسرانه به تهیه کنندگی عطا پناهی و کارگردانی سید احسان عمادی از امشب ۱۵ دی ساعت ۲۲ روی آنتن شبکه پنج سیما می رود. برنامه‌ ۱۰ قسمتی محرمانه همسرانه یک برنامه‌ ترکیبی با هفت خوان متنوع است که مهارت‌های شناختی و ارتباطی زوج‌ها با همدیگر را بررسی می‌کند.

محرمانه همسرانه بیش از آن ‌که یک مسابقه یا برنامه‌ای ترکیبی باشد، یک برنامه‌ گفتگو محور است که در طراحی بخش‌های مختلف آن سعی شده گفتگو با سوژه‌ها در فرم‌هایی جدید و در موقعیت‌هایی متفاوت و غافلگیر کننده برای شرکت‌کنندگان اجرا شود.

هدف اصلی برنامه این است که با قرار دادن زن و شوهر در معرض چالش‌ها و آزمون‌هایی تازه به آن‌ها نشان دهد که تاکنون چقدر در ابعاد شخصیتی هم کندوکاو کرده‌ و تا چه حد شناخت روحیات یکدیگر را جدی گرفته‌اند، تا از این طریق چنین حسی را به مخاطبان برنامه نیز منتقل کند. به عبارت دیگر هدف اصلی این است که هر کدام از زوجین بفهمند آیا ویژگی‌ها و چارچوب‌های شخصیتی طرف مقابل‌شان را به درستی می‌شناسند یا خیر

اتاق‌های همکاری، شناخت، عشق، ارتباط، دیگران، آینده و غیره از آیتم‌های فصل سوم برنامه‌ محرمانه همسرانه هستند.

این برنامه به دنبال پیچیدن یک نسخه‌ واحد برای همه مخاطبان نیست و سعی سازندگان برنامه این است که نشان دهند برای هر موضوع مهم زندگی مثل انتخاب همسر یا دوران نامزدی نسخه‌های متعددی به عدد آدم‌ها وجود دارد.

در برنامه‌ محرمانه همسرانه ضمن روایت تعدادی از این نسخه‌های شخص، با استفاده از فرم‌های مختلف تلاش شده نکات کاربردی لازم به بیننده منتقل شود تا او هم بتواند نسخه‌ شخصی خودش را برای انتخاب همسر و یک زندگی سالم و پرنشاط را پیدا کند.

برنامه‌ محرمانه همسرانه کاری از خانه مستند انقلاب اسلامی با همکاری گروه اجتماعی و سردبیری محمد جباری شنبه و دوشنبه هر هفته ساعت ۲۲ پخش و تکرار آن روز بعد ساعت ۱۱ صبح خواهد بود.

قصه «خاک و آتش» در شبکه پنج سیما

فیلم سینمایی خاک و آتش به کارگردانی مهدی صباغ‌زاده و تهیه کنندگی محمد قهرمانی سه شنبه ۱۶ دی از شبکه پنج سیما پخش می‌شود

فیلم سینمایی خاک و آتش به نویسندگی هوشنگ یونسی و مهدی صباغ زاده محصول ۱۳۸۹ است که هنرمندانی چون فریبرز عرب‌نیا، میترا حجار، سیداحمد نجفی، فرامرز صدیقی، جمشید جهانزاده، فرهاد قائمی مهدوی، قاسم زارع و کاظم افرندنیا در آن ایفای نقش کرده‌اند. این فیلم سینمایی سه شنبه ۱۶ دی بعد از خبر ساعت ۲۴ از شبکه پنج سیما پخش می‌شود.

قصه فیلم «خاک و آتش» به وقایع ۹۰ سال قبل برمی‌گردد که انگلیسی‌ها از مسیر هندوستان به ایران وارد می‌شوند و به بهانه احداث خطوط راه ‌آهن و تلگراف در خطه سیستان و بلوچستان به قاچاق اسلحه و ناامن کردن منطقه مشغول می‌شوند. در این جریان شخص بلوچی به نام «جی‌اند» با حمایت یک روحانی با انگلیس‌ها مبارزه می‌کند و ... .

«حکایت‌های کمال» در قاب امید

سریال حکایت‌های کمال روزهای شنبه تا چهارشنبه ساعت چهار و نیم از شبکه امید پخش می‌شود.این مجموعه از نهم دی ماه از آنتن این شبکه روی آنتن رفته است.

سریال حکایت‌های کمال یک سریال‌ تلویریونی به کارگردانی قدرت الله صلح میرزایی و تهیه کنندگی محسن شایانفر است که در۳۳ قسمت بر اساس مجموعه داستان حکایت‌های کمال نوشته محمد میرکیانی ساخته شده‌است. محمود پاک نیت، شهره لرستانی، حمید ابراهیمی، محمدرضا شیرخانلو، سولماز غنی، علی مسلمی، شهرام عبدلی از جمله بازیگران این سریال بودند.

قصه این سریال روایتی از دهه ۴۰ است و قهرمان داستان یک نوجوان به نام کمال است.

گفتنی است پیش از این سریال «حکایت‌های کمال» از شبکه دو سیما پخش می‌شد و اکنون شاهد پخش مجدد این سریال هستیم.

راهکارهای طب سنتی برای مقابله با نفخ در برنامه امشب «انارستان»

برنامه تلویزیونی انارستان امشب با موضوع راهکارهای طب سنتی برای مقابله با نفخ، از شبکه افق سیما پخش خواهد شد.

انارستان عنوان برنامه تلویزیونی شبکه افق سیماست که با محوریت طب سنتی و پاسخ‌های متخصصان این حوزه به منظور بهداشت و سلامت فردی و اجتماعی و مقابله با بیماری‌ها تولید و پخش می‌شود.

در قسمتی دیگر از این برنامه، دکتر مهشید چایچی حضور می‌یابد.

حوزه تخصصی او گوارش است و قرار است در این برنامه به راهکارهای طب سنتی برای مقابله اصولی با نفخ بپردازد.

نفخ شکم یکی از شایع‌ترین علائم گوارشی است که موجب مراجعه به پزشک می‏‌شود؛ به‌‏طوری که از هر ۱۰۰ نفری که مبتلا به اختلال دستگاه گوارش به‌ویژه روده تحریک‌‏پذیر هستند، ۹۶ نفرشان نفخ دارند. البته در افراد سالم هم از هر ۱۰۰ نفر، ۶ تا ۳۱ نفر از این مشکل رنج می‌برند. جالب است بدانید شیوع نفخ در زنان بیش از مردان است.

انارستان روزهای زوج ساعت ۱۶ از شبکه افق پخش می‌شود و تکرار آن هم های ۲۴ و ۹ صبح روز بعد روی آنتن می‌رود.

نبرد برای یکپارچگی در «جنگ استقلال»

مجموعه مستند جنگ استقلال در چهار قسمت و با موضوع تلاش‌ها برای عدم فروپاشی ایران در برهه‌های مختلف تاریخی، از شبکه افق پخش می‌شود.

تاریخ ایران مملو از پیروزی‌ها و شکست‌هاست، جنگ‌هایی که با قدرت‌های خارجی در گرفته و گاه با موفقیت سربازان ایرانی و گاه با عدم توفیق آنها همراه بوده است. در این بین پادشاهانی هم بر ایران حکمرانی کرده‌اند که خود یا عوامل آنها در پی فروپاشی مملکت بوده‌اند و قصد داشته‌اند ایران را به چند پاره تقسیم کنند.

در مقابل گروه‌ها و افراد بسیاری هم بوده‌اند که در مواجهه با آنها دست به تحرکات گسترده‌ای زده‌اند که البته همیشه پیروزی با آنها نبوده است.

مستند جنگ استقلال روایتی است از این ماجراها و داستان‌های تاریخی که شاید برای بسیاری از ما ناشناخته باشد.

این مستند در چهار قسمت برای پخش از شبکه افق در روز دوشنبه ۱۵ دی ماه ساعت ۱۹ در نظر گرفته شده و تکرار آن هم ساعت ۱۰:۳۰ روز بعد روی آنتن می‌رود.

مقصدی به نام اشتهارد برای عکاس دغدغه‌مند

سومین قسمت مستند دغدغه‌های یک عکاس با موضوع جاذبه‌های گردشگری در شهرستان اشتهارد، دوشنبه ۱۵ دی ماه از شبکه افق پخش خواهد شد. دغدغه‎های یک عکاس عنوان مجموعه مستندی است که پیرامون جاذبه‌های گردشگری در استان البرز ساخته شده است.

در این مجموعه نیروهای جوان و خوش ذوق به همراهی استاد سیروس حصاری مدرس عکاسی از زاویه لنز یک عکاس پتانسیل گردشگری استان البرز را به تصویر می کشند.

معرفی جاذبه های گردشگری شهرستان اشتهارد، موضوع سومین قسمت این مجموعه است.

دغدغه‌های یک عکاس را می توانید شنبه تا چهارشنبه ساعت ۱۷:۳۰ از شبکه افق تماشا کنید. تکرار این مستند ساعت‌های ۷:۳۰ و ۱۳ روز بعد روی آنتن می رود.

حمایت از «شاغلان پنهان» در شبکه افق

مستند شاغلان پنهان درباره مشاغل خانگی روستایی و لزوم حمایت از آنها، دوشنبه ۱۵ دی ماه روی آنتن شبکه افق می‌رود.

مشاغل خانگی از جمله اموری هستند که در شرایط کنونی می‌توانند راهگشای بسیاری از خانواده‌ها برای برون‌رفت از معضل اقتصادی باشند به خصوص اینکه این مشاغل با سرمایه‌های خرد و با کمترین افراد قابلیت اجرایی شدن دارند.

مستند شاغلان پنهان درباره همین مسئله ساخته شده و علاوه بر به تصویر کشیدن مشاغل خانگی روستایی، بر لزوم حمایت از بانوانی که در این زمینه فعال هستند تاکید می‌کند.

این مستند برای پخش از شبکه افق سیما در روز دوشنبه ۱۵ دی ماه ساعت ۱۸:۳۰ در نظر گرفته شده و تکرار آن هم ساعت ۱۰ روز بعد روی آنتن می‌رود.

شیخ المجاهدین مهمان شبکه افق می‌شود

نخستین قسمت مستند قهرمانان مقاومت با عنوان شیخ المجاهدین و درباره هادی العامری، دوشنبه ۱۵ دی ماه از شبکه افق پخش می‌شود.

مجموعه مستند قهرمانان مقاومت درباره فرماندهان شاخص جبهه مقاومت ساخته شده و در هر قسمت به زندگی و مبارزات یکی از آنها می‌پردازد.

نخستین قسمت این مجموعه، شیخ المجاهدین نام دارد و زندگی هادی العامری را به تصویر می‌کشد. وی رئیس ائتلاف فتح و جانشین رئیس حشد الشعبی عراق است که پیش از این وزیر سابق حمل و نقل عراق و فرمانده سازمان بدر عراق بود که شاخه نظامی مجلس اعلای اسلامی عراق محسوب می شود.

عامری عضو پارلمان عراق در فهرست ائتلاف ملی عراق هم هست که احزاب مذهبی شیعه را نمایندگی می‌کند.

قهرمانان مقاومت را می توانید هر روز ساعت ۱۸ از شبکه افق تماشا کنید. تکرار این مستند روز بعد ساعت ۱۳:۳۰ روی آنتن می‌رود.

روایتی بی پرده از داعش از زبان کودکان و زنان داعشی

مستند زنانی با گوشواره های باروتی با روایتی صریح و بی پرده از داعش در جدیدترین برنامه تلویزیونی به اضافه مستند پخش می شود.

دهمین قسمت از فصل چهارم برنامه تلویزیونی به اضافه مستند با پخش و بررسی مستند زنانی با گوشواره های باروتی به کارگردانی رضا فرهمند روی آنتن شبکه مستند می‌رود.

سوژه این فیلم مستند زنان و کودکان اعضای داعش در عراق هستند. این فیلم، روایت یک خبرنگار به نام نور الحلی است که در زمان جنگ شروع به تهیه گزارش و خبر میکند. در این بین او با زنان عراقی جنگ زده و خانواده اعضای داعش روبرو می شود. حالا جستجویی شکل می گیرد که داستان مستند «زنانی با گوشواره های باروتی» است.

مستند زنانی با گوشواره های باروتی در سال ۱۳۹۶ برای اولین بار در جشنواره سینما حقیقت به نمایش درآمد و توانست جوایز مهمی را در این جشنواره کسب کند. پس از آن نیز به جشنواره های خارجی رفت و موفق به دریافت جوایز بین المللی ارزشمندی شد. این فیلم مستند به مناسبت شهادت سردار حاج قاسم سلیمانی از شبکه مستند و برنامه به اضافه مستند پخش می شود.

در این قسمت و پس از پخش مستند، میز کارشناسی برنامه با حضور مهدی شامحمدی، مستندساز و روح الله رفیعی، مدیر گروه مستند بنیاد روایت فتح برگزار می‌شود و در آن  «چرایی سکوت رسانه ای پیرامون بحران منطقه» بررسی خواهد شد. این قسمت از برنامه به اضافه مستند روز سه‌شنبه ۱۶ دی ساعت ۲۰ از شبکه مستند پخش خواهد شد و بازپخش آن روزهای چهارشنبه ۱۷ دی ساعت ۹ و جمعه ۱۹ دی ساعت ۱۴ است.

به اضافه مستند، مجموعه برنامه تلویزیونی شبکه مستند است که به پخش مستندهای دیده نشده داخلی و خارجی در تلویزیون و بحث کارشناسی پیرامون موضوع مستند می‌پردازد. این برنامه با اجرای امین قدمی، کارگردانی محسن کریمیان و تهیه‌کنندگی یاسر فریادرس با آیتم‌های مختلف سه‌شنبه‌های هر هفته ساعت ۲۰ روی آنتن شبکه مستند می‌رود.

در شبکه پنج سیما رد پول را بگیر

شبکه پنج سیما سری جدید رد پول را بگیر را روی آنتن می برد. قرار است خلاصه فصل اول و دوم این سریال تماشایی در این هفته در ۴ قسمت روی آنتن برود و سری جدید آن از شنبه هفته آینده به مخاطبان عرضه خواهد شد.

این سریال هر شب ساعت ۲۳ تماشایی می شود و روز بعد ساعت ۱۹ بازپخش خواهد شد. این سریال محصول ۲۰۱۶ دانمراک به کارگردانی یانیک یانسن در ژانر پلیسی– معمایی است.

در خلاصه داستان آن آمده است: مدس یک پلیس میانسال است که مسئول کشف راز قتل یک فرد اوکراینی در شرکتی به نام «اینگرین» می‌شود. شرکت فساد مالی دارد و در طول سریال وکیل حقوقی شرکت به نام «کلودیا» مسئول رسیدگی به آن است. ماجراها به توطئه‌ای بزرگ و داستان‌هایی هیجان‌انگیز می‌رسد و...

توماس بو لارسن، ناتالی مادوئنو، لوکاس هانسن و ... در این سریال به ایفای نقش می‌پردازند.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 2 =

سرخط اخبار فرهنگ