۸۵ درصد جرائم زندانیان استان یزد مربوط به موادمخدر است

یزد- ایرنا- سرپرست اداره‌کل زندان‌ها و اقدامات تامینی یزد گفت: جرم ۸۵ درصد زندانیان و مددجویان زیرپوشش استان در ارتباط با موادمخدر است.

به گزارش ایرنا، حسین سبزواری روز دوشنبه در نشست برخط (آنلاین) با خبرنگاران استان افزود: این آمار شامل مصرف‌کنندگان مواد مخدر نیست بلکه مربوط به محکومان جرایمی مانند حمل، قاچاق، نگهداری و توزیع انواع مواد مخدر است .

وی ادامه داد: فراوانی جرائم مرتبط با مواد مخدر به خاطر موقعیت خاص جغرافیایی استان است که در مسیر عبور محموله‌های مواد افیونی به سمت شمال و غرب کشور قرار دارد و درصد قابل توجهی از زندانیان این استان غیربومی هستند.

این مسوول، دومین جرم زندانیان یزد را سرقت ذکر کرد و یادآور شد: کاهش زندانیان کیفری یکی از ماموریت‌های اساسی قوه قضاییه است که انتقال زندانیان به رای باز و استفاده از توبه و مجازات‌های جایگزین حبس در دستور کار قرار گرفته است.

سبزواری در خصوص کانون اصلاح و تربیت یزد نیز گفت: طرحی برای انتقال این مکان در نظر گرفته شده که به خاطر نبود استانداردهای کافی در این مکان، مجموعه جدیدی در داخل کانون اصلاح و تربیت ایجاد شده که دارای استانداردهای لازم است.

سرپرست اداره‌کل زندان‌های یزد در خصوص شیوع کرونا و اقدام‌های صورت گرفته در این زمینه نیز یادآور شد: به منظور پیشگیری از شیوع کرونا، زندان‌ها از سطح یک تا سه در زمینه قرنطینه و رعایت محدودیت‌ها درجه‌بندی شده که شدیدترین نوع قرنطینه برای جلوگیری از ویروس است .

سبزواری همچنین درباره ساخت مکان جدیدی برای زندان‌های یزد  گفت: این طرح از سال ۱۳۸۰ پیشنهاد شده ولی تاکنون به خاطر نبود بودجه کافی هنوز اتفاقی در این زمینه نیفتاده است.

وی مشکل اصلی زندان‌های استان را کمبود نیروی انسانی ذکر کرد و یادآور شد: این مجموعه هم‌اکنون با ۵۰ درصد از چارت سازمانی در حال فعالیت است و بیشترین استخدام‎های این حوزه در دهه ۸۰ اتفاق افتاده و باید برای حل مشکل منابع انسانی اقدام عاجل صورت گیرد .

هم‌اکنون در استان یزد سه زندان شامل زندان مرکزی و شماره ۲ در شهر یزد و یک زندان در اردکان وجود دارد.

۲ بازداشتگاه در شهرستان‌های خاتم و ابرکوه دایر است و در مجموع حدود چهار هزار نفر در استان زندانی هستند که جرم اغلب افراد که غیربومی هستند.

از ابتدای سال‌جاری تاکنون  ۳۱ تن انواع مواد مخدر در بازرسی از خودروهای عبوری در استان یزد کشف شده است. 

جاده‌های یزد نقش مؤثری در برقراری ارتباط استان‌های جنوبی و شرقی ایران به مرکز کشور دارد و با توجه به موقعیت آن در مسیر کریدور شمال - جنوب و شرق و غرب، در برخی مواقع راه‌های آن برای انتقال کالاهای قاچاق و موادمخدر نیز مورد سوء استفاده قرار می‌گیرد.

روزانه حدود ۴۰۰ هزار دستگاه انواع خودرو سبک و سنگین در جاده‌های استان تردد می‌کند .

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
4 + 5 =

سرخط اخبار استان‌ها