فهرست به روز رسانی شده کالا و خدمات دانش‌­بنیان منتشر شد

تهران- ایرنا- مرکز شرکت­ ها و موسسات دانش بنیان معاونت علمی و فناوری ریاست­ جمهوری فهرست کامل، به ­روز و بسیار پیشرفته ای را از خدمات و کالاهای دانش‌­بنیان و حوزه ­های مورد نیاز کشور منتشر کرد تا فعالان دانش‌­بنیان و فناور، بر اساس این فهرست تکمیل شده حرکت کنند و از حوزه‌های مشخص شده مطلع باشند.

به گزارش روز دوشنبه از معاونت علمی وفناوری ریاست جمهوری، تولید کالاهای دانش­‌بنیان، یکی از معیارهایی است که در فرآیند ارزیابی و شناسایی شرکت‌های دانش‌­بنیان مورد توجه قرار می‌گیرد. بنابراین، برای این منظور فهرستی از حوزه‌های فناوری کالاها و خدمات دانش‌بنیان تهیه و مبنای عمل قرار گرفته است.

فهرست کالا و خدمات دانش‌­بنیان بر اساس ویرایش هفتم به صورت کامل توسط مرکز شرکت­ ها و موسسات دانش بنیان معاونت علمی و فناوری ریاست­ جمهوری عرضه شد تا فهرستی کامل، به ­روز و بسیار پیشرفته بر اساس نیازهای کشور  و برای جلوگیری از فعالیت‌های غیرمرتبط باشد.

در واقع، برای جلوگیری از سردرگمی و فعالیت ­های غیرمرتبط، فهرست کاملی از خدمات و کالاهای دانش‌­بنیان و حوزه ­های مورد نیاز کشور ارائه شده است تا فعالان دانش‌­بنیان و فناور، بر اساس این فهرست تکمیل شده حرکت کنند و از حوزه‌­های مشخص شده مطلع باشند.

برای تهیه این فهرست، منابع مختلفی مورد توجه قرار گرفت. یکی از این منابع، فهرست­ ها، دسته­ بندی­ ها و تجربیات، مشابه در برخی کشورهای توسعه­ یافته یا در حال توسعه بوده است.

اولین فهرست کالا و خدمات دانش­ بنیان در سال ۱۳۹۱ ارائه شد. در حال حاضر پس از گذشت نزدیک به ۸ سال، مرکز شرکت­ ها و موسسات دانش ­بنیان معاونت علمی وفناوری ریاست­ جمهوری توانسته است در زمستان امسال یک فهرست کامل، به­ روز و بسیار پیشرفته را بر اساس نیازهای کشور ارائه کند. در تهیه این فهرست، همچنین اسناد بالادستی مانند «شیوه­ نامه معیارهای کالا و خدمات دانش بنیان» مورد توجه قرار گرفته است.

در این مرحله فهرست مربوط به کالا و خدمات در هفت گروه مختلف فناوری که بیشترین تقاضا و مراجعه را از سوی شرکت­ های دانش­ بنیان و فناور داشته ­اند، مورد بازنگری قرارگرفته و به شکل بسیار کامل­ تری عرضه شده‌­اند.

زیست­ فناوری، تجهیزات پیشرفته ساخت و تولید آزمایشگاهی، نفت، گاز و پتروشیمی، فناوری اطلاعات و ارتباطات و نرم­ افزارهای رایانه ­ای، برق و الکترونیک و سخت ­افزارهای رایانه ­ای، مواد پیشرفته و داروهای پیشرفته و مهندسی پزشکی این هفت حوزه را تشکیل می‌­دهند.

علاقه­ مندان برای کسب اطلاعات بیشتر و مشاهده این فهرست، می ­توانند به سامانه مرکز شرکت­ ها وموسسات دانش ­بنیان معاونت علمی و فناوری ریاست­ جمهوری به آدرس daneshbonyan.isti.ir  مراجعه کنند.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
6 + 2 =

سرخط اخبار دانشگاه و آموزش