معاون رئیس جمهوری افغانستان خواستار برقراری آتش بس شد

کابل - ایرنا - معاون رئیس جمهوری افغانستان در دیدار با سرپرست دفتر اتحادیه اروپا در کابل، تداوم خشونت و قتل های هدفمند در جریان مذاکرات صلح را غیرقابل قبول دانست و گفت اگر طالبان با آتش بس موافقت نکند، گفت وگوهای صلح با بن بست مواجه می شود.

به گزارش ایرنا، محمدسرور دانش امروز (دوشنبه) در دیدار با "آرنات پاولز" گفت: انتظار می‌رود با آغاز دور دوم مذاکرات صلح با گروه طالبان، روی کاهش خشونت‌ها و اجرای آتش‌بس توافق صورت گیرد؛ در غیر آن مذاکرات با بن بست مواجه خواهد شد.

وی اظهار داشت: افزایش قتل های هدفمند در روزهای اخیر اعتماد مردم افغانستان نسبت به روند صلح را کاهش داده و این باور را تقویت کرده که گروه طالبان هنوز از استراتژی نظامی خود دست بر نداشته است.

معاون رئیس جمهوری افغانستان با بیان اینکه دیدگاه طالبان در مورد آزادی بیان، حقوق زنان، حقوق بشر، حقوق اقلیت‌ها و آزادی‌های مدنی مردم تغییری نکرده است گفت: به همین دلیل ما در  مذاکرات صلح مسیر دشواری را پیش رو داریم .

وی تأکید کرد که دولت افغانستان در مورد مذاکرات صلح با گروه طالبان دیدگاه روشنی دارد که مورد حمایت مردم است، اما انتظار می‌رود که جامعه جهانی و همکاران بین‌المللی افغانستان نیز دیدگاه‌های شان را بیشتر منسجم کنند تا بتوانیم در مورد جزئیات با طالبان به توافق دست یابیم .

آرنات پاولز هم با بیان اینکه افزایش خشونت‌ها و قتل‌های هدفمند خبرنگاران و فعالان مدنی غیرقابل قبول است گفت: اگر این روند ادامه یابد می تواند روی مذاکرات صلح تاثیر بگذارد و حتی مذاکرات را به بن بست بکشاند.

وی افزود: در صورت تداوم قتل های هدفمند خروج رهبران طالبان از لیست سیاه سازمان ملل اشتباه است و حتی باید افراد دیگری هم به این لیست اضافه شوند.

رئیس جمهوری افغانستان نیز امروز در جمع فرماندهان ارتش در وزارت دفاع گفت که حکومت افغانستان متعهد به صلح برای مشارکت و تامین اعدالت و حفاظت از حقوق مردم است .

براساس توافق هیأت دولتی و طالبان، قرار است دور دوم مذاکرات فردا سه شنبه پنجم ژانویه در دوحه پایتخت قطر برگزار شود، اما هیأت دولتی که قرار بود امروز عازم دوحه شوند، برنامه سفر آنها تا فردا به تعویق افتاده است.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
5 + 2 =

سرخط اخبار جهان