چند خبر کوتاه از استان خراسان رضوی

مشهد- ایرنا- واگذاری ۴۸ دستگاه تراکتور و ادوات بخش کشاورزی به کشاورزان تایباد، واکسیناسیون حدود ۵۴ هزار راس دام علیه بیماری تب برفکی در گناباد و گازگرفتگی سه جوان در سرخس از جمله خبرهای کوتاه روز دوشنبه در استان خراسان رضوی هستند.

تایباد

مدیر جهاد کشاورزی تایباد گفت: باهدف تجهیز و نوسازی بخش مکانیزاسیون کشاورزی ۲۲ دستگاه تراکتور و ۲۶ دستگاه ادوات آن به کشاورزان این شهرستان واگذار شد.

محمد میری در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود: برای خرید این تعداد دستگاه تراکتور و ادوات آن ۵۸ میلیارد ریال هزینه شده  که ۲۰ درصد مبلغ خرید هر دستگاه تراکتور آورده متقاضی و ۸۰ درصد دیگر تسهیلات می باشد.

وی ادامه داد: تسهیلات تعلق گرفته به حوزه مکانیزاسیون با سود ۱۵ درصد و بازپرداخت پنج ساله است.

مدیر جهاد کشاورزی تایباد گفت: از ابتدای سال جاری تاکنون ۳۲ دستگاه تراکتور و ۴۲ دستگاه انواع ادوات کشاورزی و دنباله بند با هزینه افزون بر ۷۴ میلیارد ریال به کشاورزان متقاضی واگذار شده است.

وی افزود: در سال زراعی جاری تسهیلات مکانیزاسیون بخش کشاورزی این شهرستان نسبت به سال زراعی گذشته ۲ برابر شده است.

میری ادامه داد: تاکنون ۱۹۰ میلیارد ریال تسهیلات در قالب ۱۱۱ پرونده به بانکهای عامل معرفی شده که برای خرید ۱۱۱ دستگاه تراکتور و انواع تجهیزات کشاورزی می باشد.

وی گفت: این مبلغ برای توسعه مکانیزاسیون، بازسازی و نوسازی ماشین آلات کشاورزی و واحدهای تولیدی در بخش های مختلف زراعت، باغبانی، دام، طیور و آبزیان هزینه می شود.

مدیر جهاد کشاورزی تایباد افزود: استفاده از ادوات و ماشین آلات با فناوری نوین تاثیر مهمی در کاهش هزینه‌ های تولید و افزایش عملکرد محصولات کشاورزی دارد.

وی ادامه داد: تسهیل در عملیات کاشت، داشت و برداشت محصولات کشاورزی از اهداف توسعه بخش مکانیزاسیون است که رونق تولید و افزایش درآمد کشاورزان را به همراه دارد.
شهرستان تایباد با ۴۳ هزار هکتار زمین کشاورزی و باغی، هفت هزار بهره بردار در بخش کشاورزی دارد. سالانه افزون بر ۳۰ نوع محصول زراعی و ۲۵ نوع محصول باغی در این شهرستان تولید می شود.

شهرستان ۱۳۸ هزار نفری تایباد در ۲۲۵ کیلومتری جنوب شرقی مشهد قرار دارد.

گناباد

رییس شبکه دامپزشکی گناباد گفت: ۵۳ هزار و ۸۴۰ راس دام از ابتدای امسال تاکنون علیه بیماری تب برفکی در این شهرستان واکسینه شدند.

دکتر محمدرضا متقی طی گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود: از این میزان ۲۹ هزار و ۸۹۲ راس دام سنگین و ۲۳ هزار و ۹۴۸ راس دام سبک برای جلوگیری از بیماری تب برفکی واکسینه شدند.

وی با بیان اینکه دام‌های سبک و سنگین یک نوبت دیگر تا پایان امسال و در بهمن و اسفند ماه علیه بیماری تب برفکی واکسینه می شوند ادامه داد: به طور معمول احتمال شیوع این بیماری طی نیمه دوم سال و با شروع هوای سرد بیشتر و در بهار و تابستان کاهش می یابد لذا دامداران باید با حساسیت بیشتری به این مساله توجه داشته باشند.

رییس شبکه دامپزشکی گناباد گفت: با واکسیناسیون دامها از ابتدای امسال تاکنون موردی از بیماری تب برفکی در گناباد مشاهده نشده است.

وی افزود: رصد مستمر و پایش و بررسی میدانی برای مشاهده کانون بیماری تب برفکی دامها در گناباد انجام می شود تا در صورت موارد احتمالی اقدامات کنترلی در سریع ترین زمان ممکن برای مهار کانون این بیماری انجام شود.

دکتر متقی ادامه داد: تشکیل جلسات هماهنگی و اطلاع رسانی برای واکسیناسیون دامها، ارسال پیامک هشدار و اطلاع رسانی به موقع برای گروههای هدف و دامداریها، مکاتبات با شرکت تعاونی های دامداران در خصوص واکسیناسیون دام، رعایت موارد بهداشتی و رصد و پایش فعال و مستمر بیماری تب برفکی از جمله اقدامات دامپزشکی گناباد طی سالجاری است.

وی گفت: از مجموع ۱۱۵ راس دام که طی سال گذشته بر اثر بیماری تب برفکی در گناباد تلف شدند، ۱۰۵ راس دام سنگین و ۱۰ راس دام سبک بودند.

رییس شبکه دامپزشکی گناباد افزود: هفت کانون بیماری تب برفکی دام در مجتمع‌های کاخک و گناباد، روستاهای زیبد، باغ آسیا، قنبرآباد و بیلند مشاهده شده است.

وی ادامه داد: علاوه بر واکسیناسیون مهمترین اقدام برای جلوگیری از شیوع بیماری تب برفکی، قرنطینه و معدوم سازی دامهای مبتلا در هر نقطه ابتدایی بروز بیماری جهت جلوگیری از انتشار بیماری دامی به نقاط دیگر است.

دکتر متقی گفت: واکسیناسیون دام، اقدامات بهداشتی، قرنطینه های دامپزشکی شامل ضدعفونی مستمر واحدهای دامداری، کنترل تردد افراد و وسایل متفرقه به داخل دامداری، استفاده از چکمه، لباس کار و دستکش تمیز برای اقدامات داخل دامداری شامل شیردوشی و تامین علوفه لازم دام و استفاده از مواد ضدعفونی کننده در ورودی دامداری ها برای استفاده و ضدعفونی خودروها از مواردی است که برای جلوگیری از انتشار بیماری تب برفکی دام باید رعایت شود.

۳۰۰ هزار واحد دامی متشکل از ۱۸ هزار راس دام سنگین و ۱۲۰ هزار راس دام سبک، ۴۰۰ واحد گاوداری، ۱۶۰ واحد پرورش مرغ گوشتی و تخم گذار، ۱۲ واحد تولیدی مواد لبنی و خوراک دام و طیور و بسته بندی گوشت مرغ و ۶ کشتارگاه طیور و دام سنگین در گناباد فعال است.

مرکز شهرستان ۹۰ هزار نفری گناباد در ۲۷۸ کیلومتری جنوب مشهد واقع است.

سرخس

مسوول اورژانس ۱۱۵ شهرستان سرخس گفت: در اثر گازگرفتگی شدید سه جوان در روستای یزنگان شهرستان سرخس یک نفر از آنها جان خود را از دست داد و ۲ نفر دیگر به مشهد اعزام شدند.

محمد برغمدی در گفتگو با خبرنگار ایرنا افزود: حوالی ظهر امروز نیروهای اورژانس به دلیل گازگرفتگی و مسمومیت شدید سه جوان حدود ۲۴ ساله با گاز مونواکسیدکربن به روستای بزنگان اعزام شدند و پس از اقدامات اولیه مسمومین را به درمانگاه بزنگان منتقل کردند.

وی ادامه داد: یکی از جوانان به دلیل شدت مسمومیت جان باخت و ۲ نفر دیگر همراه با اکسیژن تراپی با بالگرد به بیمارستان امام رضا (ع) مشهد منتقل شدند.

مرکز شهرستان ۱۰۰ هزار نفری سرخس در ۱۸۵ کیلومتری شرق مشهد واقع است.

روستای بزنگان در ۹۰ کیلومتری جنوب غربی شهر سرخس و ۱۳۰ کیلومتری شرق مشهد قرار دارد.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 16 =

سرخط اخبار استان‌ها