استقبال بازار اروپا از کاشی و سرامیک ایرانی

تهران- ایرنا- عضو انجمن صنفی تولیدکنندگان کاشی و سرامیک گفت: امروز تولیدات کیفی کاشی و سرامیک ایران در بازار اروپا از جمله در ایتالیا، اسپانیا، آلمان و روسیه مورد استقبال قرار گرفته است.

«مهدی فکری» روز دوشنبه در نشستی خبری تصریح کرد: بررسی ها نشان می دهد کاشی و سرامیک ایران از نظر کیفی اندکی پایین تر از ایتالیا و اسپانیا ارزیابی می شود، اما از لحاظ قیمت ارزان تر است و از همین رو آنها توان رقابت با نرخ های ایران را ندارند.

فکری تصریح کرد: از مجموع ۱۴۷ واحد تولید کاشی و سرامیک در سطح کشور، تعداد یکصد واحد مازاد محسوب می شوند.

 آمار تولید، مصرف کاشی و سرامیک در سال‌های ۹۶- ۱۳۹۲ گویای آن است که میزان متوسط تولید در دوره مورد بررسی بالغ بر ۳۸۰ میلیون متر مربع بوده و مصرف هم در این مدت بطور متوسط ۲۳۰ میلیون متر مربع ثبت شده است.

عضو انجمن یاد شده، خاطرنشان ساخت: امروز رویکرد به تامین نیاز از بازار داخلی توسط واحدهای کاشی و سرامیک بیش از هر زمان مورد توجه قرار گرفته، بگونه ای اکنون یکی از سه برند برتر این بخش بالغ بر ۹۵ درصد خرید مورد نیاز خود را از بازار داخلی تامین می کند که ۵۰۰ هزار دلار صرفه جویی ارزی بهمراه داشته است.

 صادرات ۱۶۱ میلیون متر مربعی  

بررسی های آماری گویای آن است که سال گذشته صنعت کاشی و سرامیک کشور صادرات ۱۶۱ میلیون متر مربعی را ثبت کرد و این با توجه به شرایط تحریم و کرونا محقق شد.

فکری با بیان اینکه پارسال ارزش صادرات یک میلیون و ۴۰۰ هزار دلاری به اروپا توسط این واحد تولیدی انجام شد، گفت: امروز تولیدات این مجموعه مورد استقبال کشورهای چین، هند، اسپانیا، ایتالیا،آلمان و روسیه قرار دارد.

وی از امضای قرار داد صادرات ۵۰۰ هزار متر مربع کاشی و سرامیک در ظرف ۱۰ روز گذشته خبر داد و افزود: صادرات به عراق دارای پیچیدگی زیادی است که شرکت های ایرانی توسط واسطه ها به شکل ریالی اقدام می کنند که دلالان ریالی خرید می کنند و به طرف عراقی ارزی به شیوه های خاص می فروشند که بهره زیادی از این محل بدست می آورند.

مدیرعامل صنایع کاشی و سرامیک الوند تصریح کرد: اکنون ایران ۱۴۷ شرکت فعال کاشی و سرامیک دارد که باید با رویکرد صادراتی به فعالیت بپردازند و این رمز بقا در این صنعت محسوب می شود. 

سهم ۵۰ درصدی بازار داخلی 

براساس آمارهای انجمن صنفی تولید کنندگان کاشی و سرامیک سال گذشته بالغ بر ۵۰ درصد تولید کاشی و سرامیک کشور در بازار داخل با رقم ۲۰۰ میلیون متر مربع جذب شد و پیش بینی شده تا پایان امسال به همین حدود در بازار داخل به مصرف برسد.

فکری خاطرنشان ساخت: رشد صنعت ساختمان، پیامد ارتقای فعالیت در صنعت کاشی و سرامیک به دنبال دارد و انتظار می رود با برطرف شدن موانع در عرصه صادرات، تولیدات کشورمان بخوبی در بازارهای هدف قابلیت های خود را بروز دهند.

وی توضیح داد: ظرفیت این واحد تولیدی امروز به رقم هفت میلیون و ۲۰۰ هزار متر مربع کاشی، سرامیک و پرسلان(کاشی‌های پرسلان با استفاده از خاک رس بسیار خاص به علاوه ماسه ریز دانه و فلدسپات ساخته می‌شود) رسیده و انتظار می رود به میزان عملکرد سال گذشته تولید انجام شود.

 تولید ۷۰۰ میلیون متر مربع برابر سند چشم انداز  

بررسی های وزارت صنعت، معدن و تجارت حاکی است، صنعت کاشی و سرامیک در بین هفت صنعت راهبردی کشور جای دارد و براساس سند چشم انداز ۱۴۰۴ پیش بینی تولید ۷۰۰ میلیون متر مربع کاشی و سرامیک شده است.

فکری گفت: امروز تحولات اقتصادی در کشور پیامد صعود و رشد برخی از بنگاه های تولیدی را فراهم کرده که از جمله آنها صنعت مس و فولاد، اما صنعت کاشی و سرامیک بر بستر عرضه و تقاضا و صادرات به فعالیت خود ادامه می دهد و انتظار می رود با خود اتکایی بیشتر، حرف های زیادی در این عرصه داشته باشیم.

وی یادآور شد: برخی از صنایع با بهره مندی از افزایش نرخ ارز، از سود دهی بالایی برخوردار شدند، ضمن اینکه بعضی از صنایع تولیدات خاص به بازار عرضه کردند و یا رقیبی ندارند و نیز مشتریانشان در صف خرید قرار گرفته اند.

  تنوع تولیدات عامل حضور در بازارهای صادراتی 

فکری بابیان اینکه امروز بازارهای جهانی تنوع طلبی دارد و تولیدات به روز را خواستار است، گفت: تولیدکنندگان ایرانی به این خواسته بازار باید توجه لازم را داشته باشد و برهمین اساس این واحد تولیدی در نیمه نخست امسال نسبت به مدت مشابه سال قبل  ۴۴۹ درصد رشد سود داشت و از هفت میلیارد و ۳۰۰ میلیون تومان به ۳۳ میلیارد و ۷۸ میلیون تومان رسید.  

آمارهای مورد بررسی نشان می دهد سالهای ابتدایی دهه ۹۰، ایران بین پنج کشور تولیدکننده و صادرکننده کاشی و سرامیک جای داشت، اما اکنون ضمن حفظ جایگاه خود در بین تولیدکنندگان، از لحاظ صادرات براثر شرایط بین المللی در رده های نهم یا دهم جای دارد.

به گزارش ایرنا، استان یزد دارای ظرفیت تولید۵۰ درصدی صنعت کاشی و سرامیک است و اکنون حدود نیمی از توان تولید این بخش مورد بهره برداری قرار می گیرد و پیش بینی شده میزان تولید امسال به حدود ۲۰۰ میلیون متر مربع برسد. 

 هشت ماهه ابتدایی امسال تولید کاشی و سرامیک کشور به رقم ۲۷۸ میلیون و ۲۲۰.۵ هزار متر مربع رسید، ضمن اینکه پارسال بالغ بر ۲۹۱ میلیون و ۳۳۰ هزار متر مربع ثبت شده بود.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
6 + 7 =

سرخط اخبار اقتصاد