شمار اقامتگاه‌های بومگردی در هفت سال گذشته ۱۰ برابر شد

سمنان- ایرنا- معاون توسعه روستایی و مناطق محروم ریاست جمهوری گفت: تعداد اقامتگاه‌های بومگردی در مناطق روستایی کشور در دولت تدبیر و امید با افزایش ۱۰ برابری به ۲‌ هزار و ۴۰۰ واحد رسید.

به گزارش ایرنا، محمد امید روز دوشنبه در نشست شورای روستایی و عشایری استان سمنان در سالن یادگار امام(ره) استانداری ابراز داشت: شمار اقامتگاه‌های بومگردی قبل از دولت تدبیر و امید حدود ۲۲۰ عدد بود و اکنون افزایش چشمگیر شمار اقامتگاه‌های بومگردی نشان از توجه به توسعه، اشتغالزایی و گردشگری در روستاهای کشور است.
وی بیان کرد: یکی از اساس‌های توسعه گردشگری و جذب گردشگر در مناطق روستایی توجه به زیرساخت ارتباطات و فناوری اطلاعات است که در دولت تدبیر و امید این مهم نیز مورد توجه قرار گرفت.
امید اضافه کرد: قبل از دولت تدبیر و امید تنها ۱۵ درصد از روستا از شبکه ملی اطلاعات برخوردار بودند و امروز بالای ۹۴ درصد روستاهای کشور از شبکه ملی اطلاعات برخوردار هستند و همین اقدام ماندگار، در اشتغال‌زایی و تثبیت جمعیت روستایی موثر است.
وی ادامه داد: در روستاهای کشور کارهای ارزشمندی انجام شده است و براساس گزارش مراکز آماری معتبر دنیا، ایران در عرصه جهانی در زمینه تامین آب، برق و گاز برای روستاها جزو کشورهای ممتاز است.
وی بیان کرد: میانگین جمعیت روستایی کشور با میانگین جمعیت کشورهای جهان برابر است و کشورهای دیگر نیز مانند ایران در روستاها با موضوع کاهش جمعیت مواجه هستند.
امید تصریح کرد: ایران در سال‌های اخیر اقدامات ارزشمندی برای توسعه روستا و نگهداشت جمعیت روستایی انجام داد و از سال ۹۶ تا کنون کشور به سمت تثبیت جمعیت روستایی پیش رفته و امسال نیز کاهش جمعیت در روستاهای کشور رخ نداد و انتظار می‌رود در سال آینده، با اقداماتی که انجام می‌شود، جمعیت روستایی افزایش یابد.
وی اضافه کرد: امروز با افتخار می‌توان گفت نرخ کاهش جمعیت روستایی در کشور به صفر متمایل شده است و اکنون کاهش جمعیت روستایی نداریم.
امید یادآور شد: همه دولت‌ها در عرصه روستا کار کردند اما دولت تدبیر و امید کارهای ماندگاری انجام داده است و افزایش ضریب نفوذ زیرساخت‌هایی مانند آب، برق،گاز و شبکه ملی اطلاعات از جمله اقدامات ماندگار است.

اختصاص ۱۸ میلیارد تومان اعتبار روستایی در دولت تدبیر و امید

وی یادآور شد: میزان تخصیص اعتبارات برای توسعه، عمران روستایی و اشتغالزایی روستاییان در دولت تدبیر و امید نیز چشمگیر بود و از مجموع ۲۲ هزار میلیارد تومان اعتبار برای توسعه روستا ۱۸ میلیارد و ۵۰۰ میلیون تومان مربوط به این دولت است.
وی تصریح کرد: ضریب نفوذ گاز در روستاهای کشور بیش از ۸۶ درصد است و در استان سمنان ضریب نفوذ بالاتر از میانگین کشوری است.
معاون توسعه روستایی و مناطق محروم ریاست جمهوری بیان کرد: در زمینه آبرسانی به روستاها و عشایر نیز در دولت تدبیر و امید اقدامات خوبی انجام شد و اکنون۷۶ درصد روستاها به شبکه آبرسانی متصل هستند.
امید اظهار داشت: دهیاری‌ها مدیران قوی هستند و باید از این ظرفیت در توسعه روستاها بیش از پیش بهره گرفت و به این منظور لایحه سپردن تمام مسوولیت‌هایی که شهرداران در بخش شهری دارند در بخش روستایی به دهیاری تدوین و آماده تقدیم است و تصویب این لایحه اقدامی ارزشمند خواهد بود.
وی یادآور شد: ۲۶ درصد جمعیت را جمعیت روستایی تشکیل می‌دهد که سهم ۲۸ درصدی در تولید ناخالص دارند و این در صورتی است که در کشورهای پیشرفته سهم روستاییان در تولید ناخالص بیش از ۵۰ درصد است و یکی از اقدامات ارزشمند برای افزایش سهم روستاییان در تولید ناخالص و توسعه روستا، اختصاص ۱.۵ میلیارد دلار از صندوق توسعه ملی است.
معاون توسعه روستایی و مناطق محروم ریاست جمهوری خاطرنشان کرد: ۲۲ هزار میلیارد تومان اعتبار برای روستا در نظر گرفته شد که تا کنون ۱۴ هزار میلیارد تومان جذب شد و اکنون ۲۵۰ هزار فرصت شغلی در مناطق روستایی ایجاد شد.

سهم ۳۰ درصدی روستاها از اشتغال کشور 
وی بیان کرد: در سال‌های گذشته سهم اشتغال روستایی پنج درصد بود و امسال به ۳۰ درصد رسیده است و سال گذشته سهم روستاییان از اشتغال ایجاد شده ۲۸ درصد بود.
وی اضافه کرد: برای توسعه پایدار روستایی باید سالانه به طرح‌ها اعتبار تزریق شود.
امید اظهار داشت: طرح «هر دانش‌آموز یک تبلت» با عنوان طرح هدایت از سیستان و بلوچستان در روزهای آینده کلید می‌خورد و اکثر شرکت‌های بزرگ دعوت می‌شوند تا تبلت برای دانش‌آموزان نیازمند تامین کنند و استان سمنان هم می‌تواند با اعلام نیاز خود سهمیه تبلت بگیرد.
معاون توسعه روستایی و مناطق محروم ریاست جمهوری خاطرنشان کرد: استان سمنان در زمینه اجرای طرح‌های نوآورانه و اجرای آزمایشی طرح‌های ملی همواره عملکرد مطلوب داشته و شایسته قدردانی است.
معاون توسعه روستایی و مناطق محروم ریاست جمهوری به منظور بازدید و بررسی طرح‌های روستایی در سفر ۲ روزه به استان سمنان آمده است.
بر اساس سرشماری نفوس ومسکن سال ۱۳۹۵ کشور ، از کل جمعیت ۷۰۲ هزار نفری استان سمنان ۴۵ هزار و ۸۱۶ خانوار روستایی با جمعیت ۱۴۱ هزار و ۸۵۸  نفر در ۵۴۹ روستاهای استان  زندگی می کنند و ۹۰ درصد جمعیت روستایی استان تحت پوشش شوراهای اسلامی روستایی و ۸۸ درصد تحت پوشش دهیاری‌ها قراردارند.
استان سمنان دارای ۳۰۸ روستای برخوردار از شورای اسلامی است و ۲۵۶ روستای استان هم دهیاری دارد.

  

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
9 + 2 =

سرخط اخبار استان‌ها