۱۵ دی ۱۳۹۹،‏ ۱۵:۴۹
کد خبرنگار: 1336
کد خبر: 84173137
۰ نفر

برچسب‌ها

بحران سیاسی در نپال

تهران- ایرنا- نپال در پی انحلال پارلمان این کشور با هدف جلوگیری از بروز اختلافات در حزب حاکم طی هفته های گذشته، با بحران سیاسی روبرو شده است.

به گزارش روز دوشنبه ایرنا از تارنمای «تایمز آو ایندیا»، از زمانی که «بیدهیا دوی بندری» رئیس جمهوری نپال در اواخر دسامبر ۲۰۲۰ به درخواست «کی.پی شرما اولی» نخست وزیر، پارلمان را منحل کرد؛ کاتماندو صحنه تظاهرات مردمی در اعتراض به این تصمیم بوده است.

بر پایه این گزارش، دهلی نو اگرچه نقشی در تحولات اخیر ندارد اما بر این باور است که مردم نپال باید هرچه زودتر پای صندوق‌های رای بیایند و به این ناآرامی‌ها پایان دهند.

همچنین، منابع سیاسی و دولتی نپال بر این باورند که تنها راه حل‌وفصل اختلافات در این کشور آسیایی، راه‌حل دموکراتیک یا همان برگزاری انتخابات است.در نتیجه دولت نپال با هدف پایان دادن به ناآرامی‌ها، قرار است انتخابات جدید را در ماه آوریل و یا ماه مه سال جاری میلادی برگزار کند.

سه شنبه هفته گذشته خیابانهای کاتماندو شاهد تظاهرات هزاران معترض به انحلال پارلمان در این کشور بود.

دامنه اختلافات سیاسی در نپال، چند ماه پس از درگیری با «پوشپا کمال داها» رهبر سابق شبه نظامیان به وقوع پیوست که به «اولی» کمک کرده بود تا زمانیکه احزاب سیاسی دو طرف در ۲۰۱۸ با یکدیگر ادغام شدند، به پیروزی برسد.

از دیگر سو، اولی در حال حاضر دیگر از حمایت حزب خود یعنی کمونیست نپال نیز برخوردار نیست چرا که برخی اعضای این حزب وی را به سبب به حاشیه کشیده شدن خود در اتخاذ تصمیم گیری‌های مهم، متهم می‌کنند.

همچنین رئیس جمهوری نپال به سبب قبول کردن سریع درخواست نخست وزیر برای انحلال پارلمان، مورد انتقادات شدید قرار گرفته است.

تشدید اعتراضات خیابانی در کاتماندو در شرایطی که  نپال در حال دست و پنجه نرم کردن با بحران کروناست، بسیاری از رهبران سیاسی را در این کشور خشمگین کرده است.

کودتای سیاسی

به گزارش پایگاه خبری نیکی آسیا از ژاپن، همچنین برخی رهبران سیاسی در نپال با تصمیم رئیس جمهور موافق هستند و می‌گویند انحلال پارلمان در این کشور از بروز کودتا جلوگیری به عمل آورده است.

«نارایانمان بیجوکچه» رئیس حزب کارگران و کشاورزان و عضو سابق پارلمان معتقد است که پیشنهاد انحلال پارلمان از تفرقه و بروز کودتا در این کشور جلوگیری کرده و تصمیمی عاقلانه است.

در حال حاضر شماری از وزرا در نپال در اعتراض به انحلال پارلمان استعفا کرده‌اند و می گویند این تصمیم ناقض «خواسته و تمایل مردمی» اعطا شده به آنها در انتخابات پارلمانی ۲۰۱۷ به شمار می‌آید.

ناظران سیاسی بر این باورند که انحلال پارلمان توسط نخست وزیر باعث بروز بحران در قانون اساسی این کشور شده است، چون وی نمی‌تواند تا زمانیکه فرصت برای تشکیل یک دولت جایگزین وجود دارد، درخواست انحلال پارلمان را مطرح کند.

در حال حاضر موجی از نگرانی در خصوص تشدید ناآرامی های سیاسی در نپال موج می‌زند که همزمان مشکلات مربوط به کرونا نیز به آن افزوده شده است.

از دیگر سو، تحولات نپال به دقت از سوی هند و چین رصد می شود. بهبود روابط بین نپال و چین در یک دهه گذشته، موجبات نگرانی هند را فراهم آورده است.

با این حال، دهلی نو همواره برای بهبود و عادی سازی روابط دو جانبه با کاتماندو کوشیده است. هند در ماه‌های اکتبر و نوامبر ۲۰۲۰ شماری از مقام‌های امنیتی و دیپلماتیک خود را با هدف عادی سازی روابط به کاتماندو فرستاد تا از فاصله گرفتن روابط دو کشور بکاهد.

با توجه به تشدید بحران کرونا در نپال، برگزاری به هنگام انتخابات در ماه آوریل و مه در هاله ای از ابهام قرار دارد که این مساله می تواند زمینه را برای بروز ناآرامی بیشتر در این کشور هموار سازد.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 3 =

سرخط اخبار جهان