گروههای مقاومت عراق: راهپیمایی میلیونی، سیلی محکمی به آمریکا بود

بغداد – ایرنا- گروههای مقاومت کتائب حزب الله و جنبش عصائب اهل الحق عراق راهپیمایی میلیونی مردم در نخستین سالروز گرامیداشت شهیدان «حاج قاسم سلیمانی» فرمانده پیشین نیروی قدس و «حاج ابومهدی المهندس» معاون سازمان الحشد الشعبی عراق در میدان «التحریر» بغداد را سیلی محکمی به آمریکا و مزدورانش دانستند.

به گزارش ایرنا، میدان «التحریر» در قلب بغداد و خیابانهای اطراف آن روز یکشنبه شاهد حماسه سازی اقشار مختلف مردم عراق در اولین سالروز گرامیداشت شهیدان «حاج قاسم سلیمانی» فرمانده پیشین نیروی قدس و «ابومهدی المهندس» معاون سازمان الحشد الشعبی عراق برای تاکید بر لزوم اخراج اشغالگران آمریکایی بود.

اقشار مختلف مردم عراق اعم از زن و مرد و پیر و جوان در این راهپیمایی میلیونی شرکت کردند تا با شهیدان سلیمانی و المهندس فرماندهان عملیات پیروزی بر گروه تروریستی داعش پیمان دوباره ببندند و خواهان بیرون راندن نیروهای آمریکایی و محاکمه عاملان و آمران ترور این شهیدان شوند.

درپی برگزاری این راهپیمایی، کتائب حزب الله عراق اعلام کرد: عراقی ها با حضور میلیونی خود در سالروز شهادت فرماندهان شهید سیلی محکمی به آمریکا و مزدورانش زدند.

کتائب حزب الله عراق همچنین تاکید کرد: ما درخصوص لزوم اخراج نیروهای آمریکایی از عراق تسامح به خرج نخواهیم داد.

به گفته شبکه المیادین، کتائب حزب الله عراق تصریح کرد که هرگز از خواست خود برای محاکمه عاملان و آمران جنایت ترور فرماندهان عملیات پیروزی بر گروه تروریستی داعش دست نخواهد کشید.

سخنگوی دفتر سیاسی جنبش عصائب اهل الحق عراق نیز به نوبه خود بر مخالفت با حضور نیروهای آمریکایی در این کشور تاکید کرد.

«محمود الربیعی» در گفت وگو با شبکه المیادین افزود: سخن «فالح الفیاض» رئیس سازمان الحشد الشعبی عراق در راهپیمایی (درخصوص خروج نیروهای آمریکایی از عراق با اجرای مصوبه پارلمان دراین باره) بسیار واضح بود.

وی با ستایش از سازمان الحشد الشعبی عراق افزود: مردم هوادار الحشد الشعبی و مقاومت هستند و ظلم و تجاوزگری را نمی پذیرند.

الربیعی درباره اعلام نام دبیرکل کتائب حزب الله عراق برای اولین بار گفت: سخن دبیرکل کتائب حزب الله عراق و اعلام کردن نام خود، سرآغاز مرحله جدیدی از مقاومت است.

وی با اشاره به اینکه با تغییر رئیس جمهور در آمریکا راهبرد این کشور تغییر نمی کند، خاطرنشان کرد: دولت آمریکا وابسته به رئیس جمهور معینی نیست و راهبرد آمریکا همواره یکی است.

شهید سردار سپهبد «حاج قاسم سلیمانی» فرمانده سابق نیروی قدس سپاه و «ابومهدی المهندس» معاون سازمان «الحشد الشعبی» عراق به همراه ۸ نفر دیگر از همرزمانشان بامداد جمعه ۱۳ دی ۹۸ در مسیر فرودگاه بغداد در اقدام تروریستی کاخ سفید و به دستور مستقیم «دونالد ترامپ» رییس جمهوری آمریکا و با شلیک راکت از پهپادهای ارتش این کشور، به شهادت رسیدند.

در پیامد این اقدام تروریستی کاخ سفید، سپاه پاسداران انقلاب اسلامی بامداد چهارشنبه ۱۸ دی‌ماه چندین فروند موشک بالستیک را به سمت پایگاه آمریکایی «عین‌الاسد» در استان «الانبار» عراق شلیک کرد.

در پی این موشک باران، پنتاگون در چندین مرحله و به صورت تدریجی اعلام کرد که تعداد ۱۱۰ نفر از نیروهای آمریکایی حاضر در پایگاه عین الاسد دچار آسیب مغزی شده و تحت درمان قرار گرفته‌اند.

این جنایت پلید آمریکا علیه فرماندهان شهید سلیمانی و المهندس سبب شد که نمایندگان منتخب مردم عراق در پارلمان این کشور مصوبه اخراج نیروهای بیگانه از کشورشان را تصویب کنند تا مرحله دیگری از مبارزه مردم عراق علیه اشغالگری آمریکا آغاز شود.

نیروهای اشغالگر آمریکایی از سال ۲۰۰۳ میلادی در عراق مستقر هستند که بزرگترین پایگاه آنها عین الاسد در استان الانبار در غرب این کشور است.

آمریکایی‌ها همچنین شماری از نیروهای نظامی و سامانه‌های پدافندی را در سفارت خود در منطقه تحت تدابیر شدید امنیتی سبز در قلب بغداد مستقر کرده‌اند.

دولت آمریکا چندی پیش اعلام کرد که تعداد نیروهای خود در عراق را به میزان ۵۰۰ نفر کاهش می‌دهد و درپی آن، ستاد عملیات مشترک عراق اعلام کرد که خروج نخستین گروه نظامیان آمریکایی از این کشور در چارچوب توافق اخیر بین بغداد و واشنگتن آغاز شده است.

ائتلاف بین‌المللی موسوم به ضد داعش اخیرا شمار کل نیروهای آمریکایی در خاک عراق را سه هزار نفر اعلام کرد، با این حال، برخی از منابع سیاسی و امنیتی عراق شمار واقعی این نیروها در کشورشان را بیش از رقم اعلام شده دانسته و خواهان شفاف شدن موضوع هستند.

مسئولان و مردم عراق در مناسبت های مختلف بر لزوم خروج نیروهای آمریکایی از کشورشان در راستای اجرای مصوبه پارلمان در این زمینه تاکید کرده اند.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 2 =

سرخط اخبار جهان