اشتغال پایدار در خور و بیابانک مستلزم حضور فعال بخش خصوصی است

اصفهان - ایرنا - معاون سیاسی‌ و امنیتی فرماندار خور و بیابانک گفت: اراِئه تسهیلات مالی با بهره کم، تفویض اختیار به مدیران محلی وایجاد انگیزه برای سرمایه گذاری بخش خصوصی، زمینه ساز توسعه صنعت و اشتغال پایدار در این منطقه است.

مرتضی محبی روز دوشنبه در جلسه ستاد توسعه شهرستان خور و بیابانک افزود: هر چند تاکنون اقدامات خوبی در ابعاد مختلف زیرساختی، ایجاد اشتغال و سرمایه گذاری در شهرستان خور و بیابانک انجام شده است؛ اما اولویت بندی نیازهای اصلی برای تکمیل طرح‌ها و رسیدن به توسعه پایدار ضروری است.

وی گفت: اقداماتی که تاکنون در زمینه تکمیل زیرساخت‌ها و اشتغال نیازمند تمرکز بیشتر است براساس مدل توسعه‌ای خاص وزارت کشور دنبال می‌شود. 
وی ادامه داد: برای توسعه معدنی در این شهرستان  مجوز اکتشاف ۱۳ پهنه معدنی صادر شده و  برنامه بلند مدت  نیز برای فرآوری سنگ صورت گرفته است.
محبی با بیان اینکه راه‌های این شهرستان از استانداردهای لازم برخوردار نیست گفت: هنوز جاده‌های این شهرستان ۲ بانده نیست  و ضروری است با تامین اعتبار لازم این طرح که از اولویت های شهرستان خور و بیابانک است اجرا شود.

معاون سیاسی‌ و امنیتی فرماندار خور و بیابانک خاطرنشان کرد: شهرستان خور و بیابانک دارای ۷۰۰ کیلومتر راه اصلی و روستایی است و جاده‌های حادثه آفرین است.

وی افزود: یکی از ضرورت های این شهرستان تامین اعتبار برای تکمیل و روکش آسفالت ۲۲۳ کیلومتر محورهای خور به طبس، خور به تا پلیس راه، پلیس راه تا جندق، خور به بیاضه و رباط پشت بادام، بیاضه به حاجی آباد، هفتومان، ایراج، اردیب، عروسان گلستان و خنج ، خور به مصر و مصر به جندق است که بیش از ۸۰۰ میلیارد ریال اعتبار نیاز دارد.

وی اتصال خور و بیابانک به منابع آب و گاز پایدار را مهم بیان کرد و گفت: تامین زیر ساخت‌های راه، آب، گاز، برق و مخابرات مهمترین نیازهای  این شهرستان برای توسعه پایدار است.

محبی با بیان اینکه خور و بیابانک دارای ظرفیت‌های گردشگری، بومگردی، صنایع معدنی و کشاورزی و دامپروری از جمله کشت گیاهان دارویی و پرورش شتر و شترمرغ است‌ گفت:  با توجه به ظرفیت‌های متعدد در خور و بیابانک، این شهرستان کمتر برخوردار استان اصفهان برای رسیدن به توسعه پایدار و پیشرفت  نیازمند حمایت است.

جلسه ستاد توسعه شهرستان خور و بیابانک با حضور  و ارائه گزارش دستگاه‌های اجرایی در محل فرمانداری این شهرستان برگزار شد.

اتصال شهرستان خور و بیابانک به منابع آب و گاز پایدار، اصلاح و توسعه شبکهآب تامین اعتبار جهت اجرای شبکه فاضلاب،روکش آسفالت و چهار خطه کردن جاده‌ها، تامین اعتبار جهت برخورداری صنایع و کارخانجات تولیدی از گاز سراسری، تامین اعتبار برای برخورداری روستاهای بخش مرکزی از گاز،تامین اعتبار برای ساماندهی آثار تاریخی واجرای طرح جامع گردشگری،تامین اعتبار بازسازی و مرمت قنوات  احداث مجتمع های فرآوری وبسته بندی گیاهان دارویی،ارائه تسهیلات ارزان قیمت به کار آفرینان بخش کشاورزی، صنعت ،احداث  نیروگاه خورشیدی  و تامین نیروی انسانی متخصص از اولویت‌های توسعه در خور و بیابانک اعلام شد.

 همچنین  جذب اعتبار طرح باز آفرینی شهری و احیای بافت فرسوده،رفع نقاط کور مخابراتی و افزایش پوشش شبکه تلفن همراه و تقویت اینترنت در روستاها، تامین پزشک متخصص و تجهیزات پزشکی،تجهیز بخش زایمان و تامین پزشک متخصص زنان و زایمان و سونوگرافی، ایجاد و راه اندازی اورژانس‌ هوایی و اصلاح هندسی پلیس راه از  دیگر اولویت‌ها و نیازمندیهایی بود ‌که در این جلسه مورد تاکید قرار گرفت.

۳۱ شهرستان کمتر توسعه یافته و محروم از همه استان های کشور در سال ۹۶ برای تدوین و اجرای طرح توسعه پایدار انتخاب شدند که از استان اصفهان، شهرستان خوروبیابانک دراین فهرست قرار گرفته است.
این شهرستان با ۱۲ هزار کیلومتر وسعت و ۲۰ هزار نفر جمعیت در ۴۲۰ کیلومتری شرق مرکز اصفهان واقع است.


 

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
6 + 1 =

سرخط اخبار استان‌ها