۹۹ کیسه خون همزمان با سالگرد شهادت سردار دلها در تایباد اهدا شد

مشهد- ایرنا- مسوول واحد برنامه‌ریزی، جذب و نگهداری اهداکنندگان خون خراسان رضوی گفت: همزمان با نخستین سالگرد شهادت سردار حاج قاسم سلیمانی شهروندان شیعه و اهل سنت تایباد ظرف یک روز ۹۹ کیسه خون اهدا کردند.

دکتر محمد شریف‌الحسینی روز دوشنبه در گفتگو با خبرنگار ایرنا بر ضرورت تداوم اهدای خون در شرایط شیوع ویروس همه‌گیر کرونا تاکید و بیان کرد: ۱۵۵ نفر از شهروندان تایبادی در این مناسبت با مراجعه به محل خونگیری در این شهر آمادگی خود را برای اهدای خون اعلام نموده و ۹۹ نفر از آنها موفق به اهدا خون برای کمک به بیماران نیازمند شدند.

وی ادامه داد: خون اهدایی در تایباد برای پالایش و تبدیل به انواع پلاکت خونی به مشهد ارسال شده و سپس در اختیار واحدهای درمانی قرار می‌گیرد.

مسوول واحد برنامه‌ریزی، جذب و نگهداری اهداکنندگان خون خراسان رضوی گفت: اگر محدودیت فنی برای گروه انتقال خون سیار نبود و پایگاه سیار، مدت زمان بیشتری در این شهرستان حضور می یافت، به طور مسلم تعداد بیشتری برای اهدای خون مراجعه می‌کردند.

وی افزود: از ابتدای شیوع بیماری کرونا تاکنون مراجعه اهدا کنندگان به مراکز انتقال خون خراسان رضوی  نسبت به قبل از بیماری کووید ۱۹ کاهش یافته است و در حال حاضر مراکز درمانی استان به تمامی گروههای خونی به ویژه گروههای خونی منفی نیاز شدیدی دارند.

دکتر شریف‌الحسینی همچنین بر رعایت پروتکلهای سختگیرانه بهداشتی در پایگاههای انتقال خون خراسان رضوی تاکید و بیان کرد: بر این اساس جای هیچگونه نگرانی وجود ندارد لذا شهروندان با اطمینان خاطر برای اهدای خون به پایگاههای انتقال خون در سطح استان مراجعه کنند.

وی ادامه داد: کووید ۱۹ نوعی بیماری است که از طریق قطرات تنفسی انتقال می یابد و از راه خون به هیج وجه قابلیت انتقال ندارد ضمن این که پروتکلهای بسیار سختگیرانه ای داریم برای این که فضای امن و ایمنی را ایجاد کنیم تا اهداکنندگان با مراجعه به پایگاهها برای اهدای خون دغدغه‌ای بابت بیماری کووید ۱۹ نداشته باشند. 

مسوول واحد برنامه‌ریزی، جذب و نگهداری اهداکنندگان خون خراسان رضوی گفت: نیاز به خون و فرآورده های خونی همیشگی است لذا از مردم نوع‌دوست استان خراسان رضوی می خواهیم که همواره یاریگر انتقال خون استان برای تامین خون های مورد نیاز بیماران باشند.

شهرستان ۱۳۸ هزار نفری تایباد در فاصله ۲۲۵ کیلومتری جنوب شرقی مشهد قرار دارد.

خراسان رضوی پس از استانهای تهران و فارس رتبه سوم کشور را از نظر حجم تولید خون دارد.
اداره ‌کل انتقال خون خراسان رضوی نیاز ۶۱ بیمارستان فعال در این استان را به خون و انواع فرآورده های خونی تامین می‌کند.
۱۲ پایگاه اهدای خون در استان ۶ میلیون و ۴۰۰ هزار نفری خراسان رضوی فعالیت دارند که ۶ پایگاه از این تعداد در کلانشهر سه و نیم میلیون نفری مشهد مستقر است. 

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha