نگاهی بر اخبار تهران؛ ادامه ویژه برنامه‌های سالگرد شهادت سردار سلیمانی

تهران - ایرنا- شهردار منطقه۱۳ تهران، از برپایی ورک شاپ نقاشی مرد میدان و اجرای برنامه های فرهنگی در این منطقه به مناسبت گرامیداشت نخستین سالگرد شهادت سردار حاج قاسم سلیمانی خبر داد.

به گزارش روز یکشنبه ایرنا، «مجتبی شکری» با بیان اینکه ورک شاپ تصویرسازی و نقاشی سردار دل ها در خیابان پیروزی، جنب ایستگاه مترو ابن سینا بر پا شد، اظهار داشت:  در سالروز بزرگداشت شهادت سردار سلیمانی، فرصت را مغتنم شمرده و فضایی را برای  ترویج مکتب شهید سلیمانی ایجاد کردیم که خوشبختانه اقشار مختلف مردم از این رویداد استقبال کردند.  

وی مشارکت مردمی را  به عنوان رمز ماندگاری فعالیت ها برشمرد و افزود:  هیچ رخدادی  بدون حضور مردم، جایگاهی ندارد و مشارکت کلیه شهروندان در فعالیت های شهری، می تواند مشروعیت، مقبولیت  و رضایتمندی شهروندان را برای مدیریت شهری توامان به ارمغان بیاورد.  

شهردار منطقه ۱۳ به برپایی ایستگاه های فرهنگی و هنری در نواحی چهارگانه منطقه۱۳ اشاره کرد و افزود: این ایستگاه ها در بوستان های خیام، پیروزی، دانش آموز، فلکه دوم نیروی هوایی پذیرای شهروندان است.

شکری اظهارداشت: علاوه بر اجرای گروه سرود و همخوانی نوجوانان منطقه  و ترسیم تصاویر شهید سلیمانی در ایستگاه مترو ابن سینا، غرفه عکس یادگاری با تمثال سردار شهید حاج قاسم سلیمانی  برپا شد.  

به گفته وی، حرکت کاروان خودرویی  در خیابان پیروزی و میادین اصلی منطقه، خودرو نویسی با شابلون با شعار مرد میدان در نواحی چهارگانه و فضاسازی و تبلیغات محیطی  به منظور زنده نگه داشتن یاد و خاطره سردار دل ها از دیگر برنامه های فرهنگی منطقه ۱۳ و ستاد بزرگداشت سردار دل ها در این منطقه است.

فراخوان دلنوشته‌ به سردار دل‌ها در منطقه ۸

«مهناز استقامتی «شهردار منطقه ۸ تهران گفت: به مناسبت اولین سالگرد شهادت سردار حاج قاسم سلیمانی و پاسداشت وی، برنامه‌های متنوعی در منطقه برپا شده است که تا پایان هفته ادامه دارد.

وی افزود: سپهبد قاسم سلیمانی، برای همه ما یک الگوی تمام عیار است و باید راه و اندیشه سردار دل‌ها همواره در ذهن‌ها نقش ببندد و الگوپذیری و نهادسازی آن در یاد و خاطره ما و به خصوص نسل نوجوان و جوان ساری و جاری باشد.
 
شهردار منطقه در ادامه با اشاره به طراحی برنامه های متنوع تا پایان هفته گفت: اجرای مراسم یادبود مجازی همراه با ختم قرآن و فاتحه‌خوانی، برپایی ورک شاپ نقاشی در میدان نبوت با استفاده از ظرفیت‌های محلی و حضور هنرمندان منطقه، اجرای مسابقه رنگ‌آمیزی با موضوع "مردمیدان" در خانه‌های کودک سرای محلات، فراخوان دلنوشته‌ای برای سردار دل ها، برپایی ایستگاه صلواتی و برپایی نمایشگاه یاد و خاطره شهید سردار قاسم سلیمانی با حضور هنرمندان و خطاطان منطقه با عنوان «مرد میدان» در میدان نبوت و بوستان فدک از تاریخ ۱۳ دی ماه و با رعایت پروتکل‌های بهداشتی در منطقه۸ در حال اجر است.

همایش های تخصصی ساختمان، فرصتی برای حفظ سرمایه های ملی و ایمنی شهر است

«سید حمید موسوی» شهردار منطقه یک در آستانه برگزاری دومین همایش نما و گردهمایی سازندگان و طراحان  در شمال تهران، در دیدار با برگزارکنندگان این همایش ها ضمن بیان مطلب فوق افزود: برگزاری چنین همایش هایی فرصتی مغتنم است تا مباحث ایمنی و تاب آوری شهر و همچنین موضوعات مرتبط با نما، بین سازندگان و طراحان و مسئولین مرور شود تا در نتیجه آن شهر را به سمت زیبایی بصری و ایمنی بیشتر سوق دهیم.

وی افزود: اجرای مبحث ۲۲ مقررات ملی ساختمان، به روز شدن و بومی شدن مقررات و قوانین ایمنی و تاب آوری در شهر، حساس شدن و ورود دستگاه های ذیربط، تفکیک و تعریف درست وظایف عملیاتی، فنی، مهندسی و جایگاه سازمان آتش نشانی از مواردی است که در تعامل و گفتمان سازندگان و مسئولین می تواند به جایگاه درست خود نزدیک شود.

شهردار منطقه یک با اشاره به مصادیق نا ایمنی در شهر عنوان کرد: پایداری سازه، موضوعات خاک و ژئوتکنیک، مسایل تاسیسات، آلودگی هوا، مباحث پدافند غیر عامل، سیل، حوادث طبیعی و حریق نیز از مصادیق نا ایمنی است که همه این ها بحث و بررسی دقیق خود را می طلبد.

موسوی خاطر نشان ساخت: با بهره گیری از چنین همایش هایی باید تلاش کنیم در مباحث یاد شده ضمن نگاه به گذشته، وضع موجود را تحلیل کنیم و در عین حال افق روشنی را برای آینده ترسیم نماییم تا آن چه که در شان شهروندان و جامعه مهندسی کشور است اتفاق بیافتد.

منطقه ۴ تهران پیشتاز در مقابله با شیوع ویروس کرونا

«محمدعلی فیاض» جانشین شهردار منطقه ۴ تهران در ستاد مدیریت بحران گفت: منطقه ۴ در کنار شش منطقه دیگر کلانشهر تهران توانست رتبه برتر مقابله با کرونا ویروس را براساس شاخص های ارزیابی کسب کند.

وی گفت: این مناطق با بررسی ۱۲ شاخص ارزیابی در نظر گرفته شده از جمله تعداد برگزاری دوره‌های آموزشی، تعداد صدور دستورالعمل‌ها، بخشنامه‌ها و راهنماهای ابلاغ شده، تعداد اخبار و اطلاعات ارائه شده در فضای مجازی، توزیع اقلام بهداشتی، میزان مشارکت گروه‌های مردمی (دوام، سمن‌ها، بسیج ...) و مواردی از این قبیل به عنوان مناطق برتر اعلام شدند.

فیاض افزود:  این اقدامات از ابتدای شیوع بیماری کرونا با تشکیل کارگروه‌های تخصصی۵گانه ستاد مقابله با کرونای شهرداری تهران  در منطقه ۴ با برگزاری ۲۱ جلسه و تصویب بیش از ۳۰۰ مصوبه در دستور کار قرار گرفت.

وی، ضدعفونی مستمر پایانه های تاکسیرانی و اتوبوسرانی را از دیگر اقدامات صورت گرفته در ستاد مدیریت بحران در دوران شیوع ویروس کرونا نام برد و افزود: در حوزه حمل و نقل و ترافیک از ابتدای شیوع ویروس کرونا به صورت مستمر ضد عفونی پایانه ها و اتوبوس ها در دستور کار قرار گرفت.
فیاض با اشاره به تعطیلی بوستان های شاخص منطقه گفت: به منظور حفظ سلامتی شهروندان علاوه بر ضدعفونی بوستانها، المان های بوستانی و المانهای شهری تعطیلی بوستان های شاخص منطقه از جمله باغ پرندگان از دیگر اقدامات این ستاد در منطقه ۴ بود.

فیاض افزود:  فعالیت های مطلوب گروه های داوطلبان واکنش اضطراری محلی و سایر اقدامات حوزه های پیشگیری، آمادگی، آموزش، مرکز عملیات اضطراری (EOC)، روابط عمومی و انجام اقدامات شاخص در سه ماهه سوم سال (فصل پاییز) از دیگر اقداماتی است که بر اساس این ارزیابی ها، عملکرد ستاد مدیریت بحران منطقه ۴ را در کنار شش منطقه دیگر در سطح عالی معرفی کرد.

پیشرفت ۷۵ درصدی عملیات بازسازی سرای محله کیانشهر شمالی

«علیرضا حلاجیان» معاون فنی و عمران منطقه ۱۵ تهران گفت: عملیات مرمت و بازسازی سرای محله کیانشهر شمالی به پیشرفت ۷۵ درصدی رسید.  

وی افزود: عملیات بازسازی و بهسازی ساختمان سه طبقه سرای محله کیانشهر شمالی در راستای استفاده مجدد از این بنا برای انجام امور فرهنگی و آموزشی توسط شهروندان ساکن محله کیانشهر از تیر ماه آغاز شد و اکنون به پیشرفت ۷۵ درصدی رسید.

وی به اقدامات انجام شده در پروژه سرای محله کیانشهر اشاره کرد و گفت:  تکمیل و  نصب خرپاهای  سازه آمفی تاتر،   عملیات تکمیلی نما و نازک کاری شامل اسکوپ و تمیزکاری نما، رنگ آمیزی نما،   نصب شیشه و تکمیل نما، بتن ریزی سقف آمفی تاتر، نصب سنگ کف سالن های اصلی، اجرای سقف کاذب، رنگ آمیزی و نصب حصار پیرامونی از جمله این اقدامات است.

به گفته وی، همچنین عملیات تکمیلی تاسیسات برقی و مکانیکی شامل لوله کشی فاضلاب  سرد و گرم،   کابل کشی، غلاف گذاری و نصب سینی برق،   تکمیل کانال کشی و نصب دریچه های سقفی به پایان رسیده است.

حلاجیان اضافه کرد: این محله از ظرفیت‌های بسیار زیادی در حوزه فرهنگی برخوردار است و تعداد زیادی از هنرمندان منطقه ما در این محله زندگی می‌کنند.
معاون فنی و عمران منطقه گفت:  سراهای محله‌ها بستری برای افزایش مشارکت شهروندان در برنامه‌های اجتماعی فرهنگی و  پل ارتباطی بین مدیریت شهری و شهروندان محسوب می‌شوند و از این رو نگهداشت و بازسازی آنها مهم است.

زیارت مزار شهید گمنام تازه‌شناسایی‌شده در مقبره‌الشهدای میدان امام حسین (ع)

پیکر مطهر شهید گمنام محمدحسین لطفی بهادرانی‌زاده، پس از ۳۵ سال شناسایی شد و به چشم‌انتظاری مادر صبورش پایان داد.

پیکر مطهر شهید محمدحسین لطفی بهادرانی‌زاده، فرزند رضاقلی که در سال ۹۲ به عنوان شهید گمنام در میدان امام حسین (ع) به خاک سپرده شده بود، پس از گذشت ۳۵ سال از زمان شهادت و هفت سال از خاکسپاری، احراز هویت و شناسایی شد.

به همین مناسبت، هم‌زمان با ایام فاطمیه (س) و شهادت حاج قاسم سلیمانی، سردار دل‌ها، مراسم زیارت و استقبال از خانواده شهید با حضور علی‌محمد سعادتی شهردار منطقه ۱۲، برخی مسؤولان لشگری و کشوری و مدیران شهری منطقه و با همراهی جمعی از شهروندان، ضمن رعایت دستورالعمل‌های بهداشتی ستاد ملی بحران کرونا و فاصله‌گذاری اجتماعی در مقبره‌الشهدای میدان امام حسین (ع) برگزار شد.

در این مراسم، مادر شهید که یک فرزند شهید و مفقودالاثر دیگر نیز به نام علی دارد، طی سخنانی از مسؤولان شهری و کشوری و مردمی که با وجود شرایط شیوع بیماری کرونا، برای زیارت و حضور در مراسم آمده بودند، قدردانی کرد و گفت: من پنج فرزند دارم که دو تای آنها به نام محمدحسین و علی به شهادت رسیده‌اند. فرزند دیگرم علی، اکنون ۱۴ سال است که مفقودالاثر است و اگر لازم باشد، حاضرم سه فرزند دیگر خود را نیز برای انقلاب و مردم بدهم تا کشور اسلامی‌مان سرافزار و سربلند باشد.

این مراسم با مداحی حامد خمسه، مداح اهل بیت (ع) ادامه یافت و در پایان مردم به قرائت زیارت برای شهدا پرداختند. شهید لطفی، یکم مردادماه ۱۳۴۸ متولد و در اسفند ۱۳۶۴ به مقام شهادت نائل شد.

ساماندهی پارکینگ های عمومی منطقه سه

«سعید شمالی نژاد» معاون حمل و نقل و ترافیک شهرداری  منطقه ۳،   ساماندهی پارکینگ های عمومی را در راستای ایجاد زمینه ای برای استفاده بهینه شهروندان از اماکن مفید دانست.

وی، مکان یابی پارکینگ را یکی از مهمترین ابزار در مدیریت شهری خواند و تاکید کرد: مدیریت و هدایت جابجایی انسان و کالا در سطح معابر یک شهر، با هدف افزایش سرعت، امنیت و کاهش هزینه حمل و نقل مهمترین هدف ایجاد سیستمهای حمل و نقل شهری است. کارکرد این سیستم وابسته به وجود زیرساختهای لازم و نیز قرار گیری مناسب اجزا مختلف آن و نیز هماهنگی این اجزا با یکدیگر است در این خصوص یکی از مهمترین زیرساختهای سیستم حمل و نقل، پارکینگ های عمومی هستند که نقش مناسبی در کاهش ترافیک شهری دارند.

شمالی نژاد ابراز کرد: این معاونت در حال انجام مطالعات میدانی برای معرفی نقاط مطلوب جهت ساماندهی پارکینگ های عمومی است.

آغاز پویش موتور سوار خوب در منطقه ۷

«فائزه دولتی» معاون امور اجتماعی و فرهنگی شهرداری منطقه ۷  از آغاز پویش موتور سوار خوب در سطح این منطقه خبر داد.

وی افزود: کمپین آموزشی، ترویجی "موتورسوار خوب" برای دومین سال پیاپی با هماهنگی ستاد مشترک ارتش و نیروهای مسلح و همکاری معاونت امور اجتماعی فرهنگی و حمل ونقل وترافیک درمنطقه هفت در حال اجرا است.

وی خاطرنشان کرد: این پویش با هدف آشنا سازی شهروندان و موتور سواران با راه های ایمن و قانونمند استفاده از موتور سیکلت، کمک به رشد کیفی فرهنگ رانندگی و ترویج فرهنگ موتور سواری خوب برای راکبین موتورسوار، آگاهی بخشی نسبت به بی نظمی ها و کم توجهی به مقررات راهنمایی و رانندگی توسط موتورسواران، ارتقای روحیه مشارکت پذیری در شهروندان و حق اعتراض به رفتارهای پرخطر موتورسواران در این منطقه در حال اجرا است.

معاون شهردار منطقه ۷ با اشاره به اینکه این پویش از اواخر آذر ماه درسطح منطقه آغاز و تا پایان اردیبهشت سال ۱۴۰۰ ادامه خواهد داشت، گفت: برگزاری کارگاه های آموزشی آنلاین برای موتورسواران، کودکان و نوجوانان، دانش آموزان، شهرداران مدارس، زنان خانه دار و مربیان  مدارس، همچنین برگزاری مسابقات مختلف و تولیدات رسانه ای، اجرای مانور و انتخاب موتورسوار نمونه ازجمله اقدامات اجرایی این طرح خواهد بود.

وی با اشاره به اینکه این طرح با محوریت تردد نکردن موتورسیکلت‌ها در خط ویژه، تونل و پیاده‌راه، استفاده از کلاه ایمنی و رعایت سرعت مطمئن در پایتخت راه‌اندازی شده است، یادآور شد: حضور تعداد بسیار زیاد موتورسیکلت در شهر تهران به عنوان پرجمعیت ترین شهر کشور مشکلات بسیاری را برای شهر و شهروندان ایجاد کرده است اما از سوی دیگر افزایش سرسام‌آور هزینه حمل و نقل، گرانی‌خودرو، شرایط دشوار کرونا، عدم نیاز به جای پارک و تردد آسان در همه نقاط شهر سبب شده تا بسیاری از شهروندان برای عبور و مرور خود از این وسیله نقلیه استفاده کنند.

به گفته وی براساس گزارش پلیس اصلی‌ترین علت تصادف‌موتور سیکلت‌ها، عدم توجه به جلو و تغییر مسیرهای ناگهانی، سرعت غیرمجاز و عبور از نقاط ممنوعه و دلیل مهم در مرگ راکبان هم نداشتن کلاه ایمنی استاندارد است؛ از همین رو منطقه ۷ با اجرای پویش موتور سوار خوب با هدف آشنایی شهروندان و موتورسواران با راه های استفاده ایمن و قانونمند از موتورسیکلت و ترویج فرهنگ موتورسواری خوب در این منطقه در تلاش است تا گامی اساسی در مسیر کاهش آسیب های شهری بردارد.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
7 + 5 =

سرخط اخبار استان‌ها