حماسه سازی عراقی ها در تجلیل از شهیدان سردار سلیمانی و المهندس

بغداد – ایرنا- میدان «التحریر» در قلب بغداد و خیابانهای اطراف آن امروز شاهد حماسه سازی اقشار مختلف مردم عراق در اولین سالروز گرامیداشت شهیدان «حاج قاسم سلیمانی» فرمانده پیشین نیروی قدس و «ابومهدی المهندس» معاون سازمان الحشد الشعبی عراق برای تاکید بر لزوم اخراج اشغالگران آمریکایی بود.

به گزارش ایرنا، اقشار مختلف مردم عراق اعم از زن و مرد و پیر و جوان از ساعت اولیه صبح امروز از گوشه گوشه شهر بغداد رهسپار میدان التحریر در مرکز بغداد شدند تا با شهیدان سلیمانی و المهندس فرماندهان عملیات پیروزی بر گروه تروریستی داعش پیمان دوباره ببندند.

مسیرهای منتهی به میدان التحریر بغداد مملو از جمعیت بود و مردم به صورت فردی یا گروهی در دسته جات مختلف با در دست داشتن پلاکارد و تصاویر شهیدان سلیمانی و المهندس و سایر همرزمان آنها و سردادن شعار خواهان گرفتن انتقام خون این شهیدان شدند.

در مسیرهای منتهی به میدان التحریر نیز مواکب برای خدمات رسانی به راهپیمایان مستقر شده بودند.

تعدادی از راهپیمایان نیز کفن پوشان به خیابان ها آمده و به سمت میدان التحریر حرکت می کردند تا با این کار تاکید کنند که در راه آرمان های شهیدان مقاومت بویژه فرماندهان شهید تا پای جان ایستاده اند.

جوانان، خیل عظیمی از راهپیمایان را به خود اختصاص داده بودند و به هنگام عبور از میان آنها و بعد از اینکه می فهمیدند که از خبرنگاران جمهوری اسلامی ایران هستیم، عشق و علاقه وافر خود را به مردم ایران ابراز می داشتند و تاکید می کردند که خون ملت های ایران و عراق در هم آمیخته است و هیچ کس نمی تواند پیوند دو ملت را از هم بگسلد.

شماری از حاضران نیز مراسم تشییع نمادین شهیدان سلیمانی و المهندس را در طول مسیر حرکت به سمت میدان التحریر برگزار کرده اند.

با نزدیک شدن به میدان التحریر، آنچه مشاهد می شد موج خروشان مردمی بود که پرچم های عراق و الحشد الشعبی و  گروههای مقاومت را در دست داشتند و دوستداری خود به شهیدان سلیمانی و المهندس را ابراز می داشتند.

گروههای مردمی، عشایری، جهادی، علماء و فضلای شیعه و اهل سنت، شخصیت ها و رهبران سیاسی عراق به همراه ایرانی های مقیم عراق در این راهپیمایی حضور با شکوهی داشتند.

در ادامه مراسم، شعارهای «کلا کلا آمریکا»، «کلا، کلا اسراییل» و «کلا کلا آل سعود» در میدان التحریر بغداد به طور گسترده طنین انداز شد تا عراقی ها بار دیگر خشم خود علیه آمریکا و رژیم اسرائیل و توطئه های این رژیم به همراه آل سعود علیه ملت عراق و سایر ملت های مسلمان منطقه را ابراز داشته و رویکرد سازشکارانه حکام عرب را محکوم کنند.

گروهی از راهپیمایان عراقی نیز برای مخالفت با حضور نیروهای اشغالگر آمریکایی در کشورشان و لزوم تاکید بر اخراج آنها از عراق پرچم آمریکا را به آتش کشیدند و اینگونه خشم خود را نسبت به دخالت های کاخ سفید در کشورشان نشان دادند.

راهپیمایان همچنین برای ابراز خشم خود نسبت به توطئه های رژیم صهیونیستی و جنایت و اشغالگری آن علیه ملت های منطقه و ابراز همبستگی با ملت فلسطین پرچم این رژیم را آتش زدند.

در این مراسم، شماری از شخصیت های بلندپایه کشوری و لشکری عراقی از جمله «فالح الفیاض» رئیس سازمان الحشد الشعبی عراق و «هادی العامری» رئیس ائتلاف الفتح این کشور حضور داشتند.

میدان التحریر و خیابان های اطراف آن مملو از جمعیت شده بود؛ به گونه ای که به سختی می توانستیم در لابه لای راهپیمایان حرکت کرده و صحنه های حماسه سازی دوباره مردم عراق بعد از حماسه سازی میلیونی سال گذشته آنها را از دریچه دوربین به تصویر بکشیم. تا چشم کار می کرد، سیل خروشان مردمی بود که شماری از آنها دیروز از شهرهای دوردست عراق به تنهایی یا در قالب کاروان راه افتاده بودند تا امروز خود را به بغداد رسانده و سهمی از این حضور میلیونی داشته باشند.

همزمان با حضور مردم و شعارهای آنها علیه آمریکا که در طول مراسم ادامه یافت، سرودهایی در ستایش از شهیدان سلیمانی و المهندس پخش می شد و لابه لای آن نیز برخی از عاشقان این شهیدان پشت تریبون رفته و گوشه های از دلاوریهای آنها را بازگو می کردند.

در ادامه مراسم، فالح الفیاض رئیس سازمان الحشد الشعبی عراق به عنوان اولین سخنران بر وفاداری به خون فرماندهان شهید تاکید کرد و گفت که سازمان الحشد الشعبی به خون فرماندهان شهید حاج قاسم سلیمانی و ابومهدی المهندس وفادار باقی می ماند و موضوع بازخواست عوامل نقش داشته در ترور فرماندهان شهید را با جدیت دنبال می کند.

رئیس سازمان الحشد الشعبی از تظاهرکنندگان که شعار مرگ بر آمریکا و مرگ بر اسراییل سر می دادند و خواهان قصاص عوامل ترور فرماندهان شهید بودند، خواست که به حمایت از الحشد الشعبی و مرجعیت عالی دینی و دفاع از وحدت ملی عراق ادامه دهند.

وی تاکید کرد که این حضور باشکوه از اقشار مختلف ملت عراق، نشانه وفاداری به این فرماندهان شهید است.

الفیاض خاطرنشان ساخت: مردم الحشد وسیع تر از سازمان الحشد الشعبی است و این مردم یک ملت آگاه است و به پشتوانه این ملت، عوامل قتل فرماندهان شهید را بازخواست می کنیم.

رئیس سازمان الحشد الشعبی همچنین از عادی سازی روابط برخی کشورهای عربی با رژیم صهیونیستی انتقاد کرد و گفت که عادی سازی این کشورها نشانه ضعف و ذلت آنها است.

رییس سازمان الحشد الشعبی تاکید کرد که ترور فرماندهان یک جنایت آشکار و نادیده گرفتن حاکمیت و عزت ملت عراق است و تمامی ابعاد این جنایت روشن است.

وی ادامه داد که حاج قاسم و ابومهدی المهندس در راه حاکمیت و وحدت ارضی عراق جان خود را فدا کردند.

فالح الفیاض در این مراسم که بارها سخنانش با شعارهای «کلا کلا آمریکا» تظاهرکنندگان قطع می شد، تاکید کرد که از دولت عراق می خواهیم که قانون پارلمان برای اخراج نظامیان آمریکایی را اجرا کرده و تمامی عوامل دخیل در ترور فرماندهان شهید را بازخواست و به جزای عادلانه برساند.

«هادی العامری» رییس گروه سیاسی – پارلمانی الفتح و دبیرکل سازمان بدر دیگر سخنران مراسم بود که بر ضرورت خروج نیروهای خارجی از عراق و در پیشاپیش آنها نیروهای اشغالگر آمریکایی از خاک عراق تاکید کرد و گفت حاکمیت عراق با اخراج نیروهای آمریکایی تامین می شود.

وی شهادت فرماندهان قاسم سلیمانی و ابومهدی المهندس را به ملت عراق و ایران و مقام معظم رهبری و خانواده های دو فرمانده شهید تسلیت گفت و بار دیگر تاکید کرد که بازیافتن حاکمیت، عزت و استقلال عراق در اجرای قانون پارلمان کشور برای بیرون کردن همه نیروهای بیگانه و در پیشاپیش آنها اشغالگران آمریکایی است.

العامری با تاکید بر اینکه باید عراق قوی، عزیز و مستقل باشد، افزود که ثبات عراق به معنی ثبات کل منطقه است و این امر امکان پذیر نیست؛ مگر با اخراج همه نیروهای خارجی و در پیشاپیش آنها اشغالگران آمریکایی از عراق.

وی ادامه حمایت از محور مقاومت و مقابله با طرح های استکباری و دفاع از ملت های مستضعف و در پیشاپیش آنها ملت فلسطین و مخالفت با طرح های عادی سازی با رژیم صهیونیستی را از دیگر مطالبات امروز راهپیمایان عراقی عنوان کرد و گفت: ما خواهان آزادی فلسطین هستیم و اینکه پایتخت آن قدس شریف باشد.

العامری خاطرنشان کرد که فرماندهان شهید سلیمانی و المهندس توانسته اند که یک نسل مقاوم را تربیت کنند.

با پایان این سخنان، حاضران در میدان التحریر با سر دادن شعارهای کوبنده خواهان گرفتن انتقام خون شهیدان سلیمانی و المهندس شدند.آنها همچنین در همراهی با گفته های شخصیت های حاضران در تریبون، خواهان محاکمه عاملان و آمران ترور این شهیدان شدند.

راهپیمایی تا آخرین لحظات غروب آفتاب در میان شعارهای ممتد مردم در میدان التحریر در قلب بغداد ادامه یافت تا این بار نیز مردم عراق به جهانیان ثابت کنند که درخصوص آرمان ها و خواسته های خود برای تحقق کامل حاکمیت کشورشان با اخراج اشغالگران و در صدر آنها نیروهای آمریکایی ثابت قدم هستند و پیوند ناگسستنی با ملت مسلمان و برادر خود ایران دارند و طرح های صهیونیستی و آمریکایی و همدستان منطقه ای و سازشکار آنها را رد می کنند.

سردار سپهبد حاج قاسم سلیمانی فرمانده نیروی قدس سپاه و ابومهدی المهندس معاون سازمان الحشد الشعبی عراق به همراه هشت نفر دیگر از همرزمانشان بامداد جمعه ۱۳ دی ۹۸ در مسیر فرودگاه بغداد در اقدام تروریستی کاخ سفید و به دستور مستقیم «دونالد ترامپ» رییس جمهوری آمریکا و با شلیک راکت از پهپادهای ارتش این کشور، به شهادت رسیدند.

سپاه پاسداران انقلاب اسلامی در پاسخ به  این اقدام تروریستی کاخ سفید، بامداد چهارشنبه ۱۸ دی‌ماه چندین فروند موشک بالستیک را به سمت پایگاه آمریکایی «عین‌الاسد» در استان «الانبار» عراق شلیک کرد.

در پی این موشک باران، پنتاگون در چندین مرحله و به صورت تدریجی اعلام کرد که تعداد ۱۱۰ نفر از نیروهای آمریکایی حاضر در پایگاه عین الاسد دچار آسیب مغزی شده و تحت درمان قرار گرفته‌اند.

این جنایت پلید آمریکا علیه فرماندهان شهید سلیمانی و المهندس سبب شد که نمایندگان منتخب مردم عراق در پارلمان این کشور مصوبه اخراج نیروهای بیگانه از کشورشان را تصویب کنند تا مرحله دیگری از مبارزه مردم عراق علیه اشغالگری آمریکا آغاز شود.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 8 =

سرخط اخبار جهان