نقش‌آفرینی معینها در توسعه خراسان رضوی نیازمند شناخت ظرفیتهاست

گناباد- ایرنا- دبیر نهاد مردمی اقتصاد مقاومتی خراسان رضوی گفت: نقش آفرینی معینهای اقتصادی در مسیر توسعه این استان نیازمند شناخت واقعی ظرفیتهای مناطق شهری و روستایی و جلب مشارکت مردمی است.

علی اکبر لبافی نژاد روز یکشنبه در جلسه بررسی فعالیت‌های معینهای اقتصادی گناباد که از طریق ویدئو کنفرانس برگزار شد افزود: معینهای اقتصادی ظرفیت مهم توسعه و رونق اقتصادی استان خراسان رضوی به شمار می‌روند و باید با شناخت ظرفیتهای موجود بیشتر در این زمینه نقش آفرین باشند.

وی ادامه داد:  لازمه این تحقق این امر جلب مشارکت مردم در فعالیتها و اجرای طرحها و تامین منابع پایدار مالی است.

دبیر نهاد مردمی اقتصاد مقاومتی استان خراسان رضوی گفت: با اجرای طرح مثلث توسعه اقتصادی بستر این مهم فراهم شده و معینهای اقتصادی باید با شناخت ظرفیتهای موجود منطقه ای آنها را در جهت توسعه و رونق اقتصادی و رفع محرومیت به خصوص در مناطق روستایی جهت دهی کنند.

لبافی نژاد با اشاره به این که با اجرای طرح مثلث توسعه اقتصادی به دنبال جلب مشارکت مردم و احیا و ایفای مسوولیت های اجتماعی در مسیر توسعه مناطق شهری و روستایی و توسعه بنگاههای اقتصادی هستیم افزود:  توسعه مهم است ولی نباید از جلب مشارکت مردم به عنوان یک اصل اساسی غافل شد.

وی اضافه کرد: در این راستا کسب و کارهای خرد و خانگی در کنار کسب و کارهای بزرگ مکمل توسعه و رونق اقتصادی به شمار می روند و باید برای بهره گیری بهتر از این ظرفیتها جلب مشارکت مردمی در اولویت معینهای اقتصادی قرار بگیرد.

دبیر نهاد مردمی اقتصاد مقاومتی استان خراسان رضوی گفت: با توجه به موقعیت و ظرفیتهای گناباد باید با هم‌افزایی بین بخشی و  برنامه ریزی صحیح و جهت دهی ظرفیت معین های اقتصادی مدل خاصی از توسعه رقم بخورد.

لبافی نژاد با مطلوب دانستن روند فعالیت معینهای اقتصادی در گناباد افزود: با اقدامات ریز و خرد و کوچک نمی توان به توسعه پایدار دست یافت و این معین ها نباید تنها به دنبال استفاده از منابع نهادهای حمایتی نظیر کمیته امداد امام خمینی (ره) و بنیاد برکت باشند بلکه خود نیز باید با بهره گیری از منابع داخلی‌شان و یا اعتبارات شبکه بانکی و جذب سپرده های توسعه روستایی خود به یک تامین کننده مهم مالی تبدیل شوند و روند توسعه بین بخشی را هموار کنند.

وی ادامه داد: جلب مشارکت‌های مردم در قالب صندوق‌های خرد توسعه روستایی از اهمیت بسیار برخوردار است و باید نقش آنان در روند توسعه و رونق اقتصادی افزایش یابد.

 از مجموع ۹ معین اقتصادی فعال در گناباد ۶ معین بومی و سه معین غیربومی هستند.

بر اساس طرح مثلث توسعه اقتصادی به عنوان طرح ابتکاری استاندار سابق خراسان رضوی طی ۲ سال گذشته ۱۹۷ معین اقتصادی در مناطق ۱۲ گانه این استان ۹۸ درصد از کل روستاهای این استان را زیرپوشش برنامه‌های توسعه برده‌اند.

افزون بر ۹۲ درصد معین‌های اقتصادی خراسان رضوی از بخش خصوصی و هشت درصد از بخش دولتی و نهادهای عمومی غیردولتی هستند.

تفاهمنامه‌های سرمایه‌گذاری طرح مثلث توسعه اقتصادی فرهنگی خراسان رضوی شامل ۲۱ درصد در حوزه خدمات و گردشگری ۴۴ درصد در حوزه صنعت و ۳۵ درصد در حوزه کشاورزی است.

در همین ارتباط نهادی با عنوان "نهاد مردمی اقتصاد مقاومتی" نیز توسط استاندار سابق خراسان رضوی تشکیل و فعال شده که با بهره‌گیری از مشاوره نخبگان و دانشگاهیان وظیفه فراهم کردن زمینه انتقال تجارب معین‌های اقتصادی، کنترل و نظارت بر پروژه‌ها و عملکرد معین‌ها، پیگیری امور اداری و مشکلات معین‌های اقتصادی با نظارت مستقیم فرمانداران را عهده دار است.

مرکز شهرستان ۹۰ هزار نفری گناباد در ۲۸۷ کیلومتری جنوب مشهد واقع است.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
4 + 7 =

سرخط اخبار استان‌ها