ساخت واکسن کرونا از سوی متخصصان ایرانی یک موفقیت علمی مهم  است 

یاسوج- ایرنا- رئیس بنیاد نخبگان کهگیلویه و بویراحمد و عضو هیأت علمی دانشگاه یاسوج گفت: ساخت واکسن مقابله با بیماری کرونا از سوی متخصصان و دانشمندان ایرانی یک موفقیت علمی مهم و ارزنده است.  

سید حمدالله اکوانیان روز یکشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا اظهار داشت: بدلیل فراهم شدن زیرساخت های علمی لازم در کشور پس از پیروزی انقلاب اسلامی اعم از تربیت متخصصان و دانشمندان و راه اندازی و توسعه آزمایشگاه ها انتظار همین بود که ایران همپای دیگر کشورهای مطرح دنیا بتواند واکسن کرونا را بسازد.  

وی افزود: کسب چنین موفقیتی مرهون سرمایه گذاری های کلان علمی است که نظام مقدس جمهوری اسلامی در چهار دهه گذشته در کشور انجام داده و نتیجه آن تربیت هزاران متخصص و دانشمند در رشته های مختلف پزشکی و غیرپزشکی است. 

رئیس بنیاد نخبگان کهگیلویه و بویراحمد و عضو هیأت علمی دانشگاه یاسوج بیان کرد: هیچ کدام از کشورهای منطقه خاورمیانه در حوزه ساخت واکسن کرونا تاکنون نتوانسته اند با اتکا به دانش بومی خود حتی گام های اولیه را بردارند. 

اکوانیان عنوان کرد: تنها کشور در منطقه خاورمیانه که توانست چنین اقدام مهمی را انجام دهد ایران است.   

وی ابراز داشت: ایران پس از پیروزی انقلاب اسلامی در برخی حوزه های مهم رشد چشمگیری داشته و جزو کشورهای پیشرفته در این حوزه ها است. 

رئیس بنیاد نخبگان کهگیلویه و بویراحمد و عضو هیأت علمی دانشگاه یاسوج گفت: یکی از این حوزه ها پزشکی است و ایران در نظام های رتبه بندی دنیا در شاخص های مختلف نظام سلامت و پزشکی در منطقه خاورمیانه سرآمد بوده و در دنیا نیز جزو کشورهای مطرح محسوب می شود. 

اکوانیان اظهار داشت: ایران در حوزه تخصص های گوناگون جزو کشورهایی است که هم در تولید دانش و هم در پزشکی جزو کشورهای درجه یک به شمار می رود. 

وی افزود: متخصصان و دانشمندان ایران در حوزه ساخت واکسن نیز جزو افراد برجسته دنیا هستند و بخش عمده ای از واکسن های مهم که در دنیا برای پیشگیری، مقابله و درمان انواع بیماری ها وجود دارد اکنون در کشور تولید می شود. 

رئیس بنیاد نخبگان کهگیلویه و بویراحمد و عضو هیأت علمی دانشگاه یاسوج بیان کرد: ایران در دانش نظری نظام سلامت و شاخص های مختلف آن که ساخت واکسن یکی از این حوزه ها است در نظام های رتبه بندی دنیا جزو کشورهای برتر است. 

اکوانیان عنوان کرد: تعداد مقاله های علمی و پژوهشی دانشمندان ایران در مجله های علمی معتبر دنیا در حوزه پزشکی قابل توجه است. 

وی ابراز داشت: ایران در شاخص های مهم دیگر از جمله تولید مواد غذایی، صنایع نظامی، دفاعی و موشکی و محصولات دانش بنیان پتروشیمی نیز جزو کشورهای پیشرو است. 

اکوانیان گفت: ایران در حوزه پتروشیمی در حال استفاده از فناوری های نسل چهارم بوده و این فناوری های پیشرفته علاوه بر کاهش هزینه ها و آلودگی های زیست محیطی موجب افزایش درآمدها و بهره وری نیز می شوند.  

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
4 + 5 =

سرخط اخبار استان‌ها