۶۰ نفر از ۲۰۰ پرونده شهدای سلامت به مصادیق شهید شناخته شده‌اند

تهران - ایرنا - رییس بنیاد شهید با قدردانی از تعامل مردم با مجموعه کادر درمانی بمنظور کاهش قربانیان بیماری کرونا در باره اقدامات برای شهدای سلامت گفت:‌ ۲۰۰ پرونده شهدای سلامت طبق دستور و تایید مقام معظم رهبری در بنیاد تشکیل و تاکنون ۶۰ پرونده از مصادیق شهدای سلامت شناخته شده و خدمات می‌گیرند.

به گزارش خبرنگار حوزه ایثار و شهادت ایرنا، ‌ سعید اوحدی روز یکشنبه  با گرامیداشت یاد و خاطره شهدا به ویژه شهید سردار حاج قاسم سلیمانی و شهدای سانحه هواپیمای اوکراینی و همچنین تسلیت درگذشت عالم ربانی آیت الله مصباح یزدی رییس پژوهشکده امام خمینی (ره) گفت: سردار شهید سلیمانی از سردار جبهه به سردار دل‌ها تبدیل شد و نماد، تجلی و عصاره تمام ایثارگران، رزمندگان و شهدا است.

معاون رییس جمهور و رییس بنیاد شهید و امور ایثارگران در نشست خبری با اصحاب رسانه به تشریح عملکرد ۶ ماهه بنیاد شهید و امور ایثارگران در خدمات رسانی به ایثارگران و ترویج فرهنگ ایثار و شهادت پرداخت.

وی با بیان اینکه شهید سلیمانی و تمام شهدا جملات و نقل قول‌هایی دارند که بر مبنای آن شهدا پیش از شهادت لایق شهادت می‌شوند و آثار آن مشخص می‌شود، گفت: حاج قاسم در عین جایگاه خاصی که داشت یک نگرانی و دغدغه داشت، بی‌تابی شهادت که با رسیدن به آن پاداش خود را دریافت کرد. تشییع پیکر سردار سلیمانی با حضور مردم با افکار و عقاید مختلف نشان‌دهنده عظمت جایگاه ایشان در بین مردم بود. همانطور که مهر و محبت امام حسین (ع) بعد از ۱۴۰۰ سال همچنان در دل مظلومان جهان زنده است، نام و یاد سردار سلیمانی نیز در دل‌ها باقی می‌ماند.

گرامیداشت شهدای حادثه هواپیمای اوکراینی

رییس بنیاد شهید و امور ایثارگران در خصوص گرامی‌داشت شهدای حادثه هواپیمای اوکراین نیز گفت: برای گرامیداشت شهدای حادثه هواپیمای اوکراینی برنامه‌هایی در نظر گرفته شده که یکی از این مراسم روز چهارشنبه ۱۷ دی در جوار حرم امام رضا (ع) برگزار خواهد شد.

۷۸۰۰ میلیارد تومان از بدهی‌های بنیاد شهید تسویه شده است
اوحدی در بخش دیگری از سخنان خود گفت: در ابتدای حضور در بنیاد شهید و امور ایثارگران با بدهی ۸ هزار و ۵۰۰ میلیارد تومانی بنیاد به بخش‌های مختلف از جمله ایثارگران و دستگاه‌های آموزشی مواجه شدیم که با دستور رییس جمهور و همکاری سازمان برنامه و بودجه خوشبختانه تا امروز حدود ۷۸۰۰ میلیارد تومان از این بدهی‌ها کاملاً تسویه شده است.

راه اندازی شورای راهبری فرهنگی و اجتماعی
معاون رییس جمهور تصریح کرد: به منظور پیشگیری از تصمیم‌گیری‌های سلیقه‌ای شورای راهبری اقتصادی در بنیاد شهید و امور ایثارگران و شورای راهبری فرهنگی و اجتماعی راه‌اندازی شده است. یکی از مسائلی که در شورای راهبری فرهنگی و اجتماعی انجام می‌شود تدوین سند ملی ایثار، جهاد و شهادت است که ان‌شاءالله در روز شهید سال جاری رونمایی خواهد شد.

دیدار با ایثارگران در ۲۵ استان کشور
رییس بنیاد شهید و امور ایثارگران با اشاره به سفرهای استانی صورت گرفته در ۶ ماه گذشته گفت: این سفرها به صورت هفتگی انجام شده است و تاکنون به ۲۵ استان کشور سفر داشته‌ایم. در این سفرها در مجموع ۷۵ تفاهم‌نامه در حوزه‌های مسکن، اشتغال و ساماندهی گلزارهای مطهر شهدا با استانداری‌ها به امضا رسیده است.

تامین ۶۱ هزار و ۸۰۰ واحد مسکونی برای جامعه ایثارگری 
اوحدی افزود: طی این تفاهم‌نامه‌ها تا امروز در حوزه مسکن زمین ۶۱ هزار و ۸۰۰ واحد مسکونی جامعه ایثارگری و در حوزه اشتغال حدود ۴۰ هزار شغل برای این عزیزان تأمین شده است. در بودجه سال ۱۴۰۰ نیز ۷۰ هزار فقره وام مسکن برای ایثارگران پیش‌بینی شده است.

تفاهم‌نامه‌ با ۷ وزارتخانه
وی ادامه داد: تفاهم‌نامه‌هایی نیز با ۷ وزارتخانه و دستگاه از جمله وزارت خانه‌های راه و شهرسازی، تعاون، کار و رفاه اجتماعی و میراث فرهنگی و گردشگری و رسانه ملی به امضا رسیده است که در بخش فرهنگی امکان استفاده از ۱۲ میلیون سند ایثار ثبت و ضبط شده در بنیاد شهید رل برای دستگاههای فرهنگی و رسانه ها امکان پذیر می کند.

مراکز طرف قرار داد بیمه دی به ۹ هزار رسید
معاون رییس جمهور در خصوص حوزه بهداشت و درمان بنیاد شهید و امور ایثارگران هم یادآورشد: خوشبختانه امروز در حوزه درمان ایثارگران شرایط بسیار خوبی وجود دارد و تعداد مراکز طرف قرارداد با بیمه دی به عنوان شرکت بیمه تکمیلی درمان ایثارگران از ۲ هزار مرکز به ۹ هزار مرکز افزایش یافته است.  

اوحدی افزود: همچنین طی تفاهم‌نامه‌ای که با وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی به امضا رسیده است تمامی مراکز درمانی تأمین اجتماعی تحت پوشش بیمه دی قرار گرفته‌اند. همچنین اگر ایثارگران عزیز به مراکز درمانی غیر طرف قرارداد مراجعه کنند ظرف مدت ۴۸ ساعت هزینه‌های انجام شده را دریافت می‌کنند.

۲۱ رتبه‌ زیر ۱۰۰ کنکور توسط فرزندان جانبازان
رییس بنیاد شهید و امور ایثارگران با اشاره به کسب رتبه‌های زیر ۱۰۰ کنکور توسط ایثارگران گفت: ۲۱ نفر از داوطلبان شاهد و ایثارگر در سال جاری بدون استفاده از سهمیه موفق به کسب رتبه‌های زیر ۱۰۰ کشوری شده‌اند و روز سه‌شنبه ۱۶ دی ماه در مراسمی از این عزیزان تجلیل به عمل می‌آید. در آزمون جامع دستیار پزشکی نیز ۲ نفر از رتبه‌های تک رقمی از ایثارگران بودند.

۶ شرکت دیگر سازمان کوثر وارد بورس می‌شوند
اوحدی در خصوص حوزه‌های اقتصادی نیز تأکید کرد: در حال حاضر ۶ شرکت برتر سازمان اقتصادی کوثر در راستای شفافیت اقتصادی در بورس وارد شده‌اند و پیش‌بینی می‌کنیم تا پایان سال ۶ شرکت دیگر این سازمان نیز وارد بورس می‌شوند و این مسئله نشانگر شفافیت سازمان اقتصادی کوثر است. در بانک دی نیز زیان انباشته ۶۰ درصد، مطالباتی که از افراد وجود داشته ۴۰ درصد و استقراض بین بانکی نیز ۷۵ درصد کاهش یافته و تسهیلات ۲۵ درصد رشد داشته است. خوشبختانه امروز بانک دی هیچ بدهی به بانک مرکزی ندارد.

امسال بانک دی با سود روبرو خواهد بود
وی ادامه داد: سهام بانک دی به عنوان یکی از مقاوم‌ترین سهم‌ها در حوزه بانکداری کشور است و بعد از ۵ سال امسال بانک دی با سود روبرو خواهد بود. فردا نیز ۴۵ گیشه بانک دی به منظور سهولت دسترسی ایثارگران در ادارات بنیاد شهید و امور ایثارگران کار خود را آغاز می‌کنند.

۸۰ درصد گلزارها به صورت کامل ساماندهی شده‌اند
رییس بنیاد شهید و امور ایثارگران در خصوص ساماندهی گلزارهای مطهر شهدا نیز گفت: ساماندهی گلزارهای شهدا بر اساس منویات و رهنمود مقام معظم رهبری انجام می‌شود و تاکنون ۸۰ درصد گلزارها به صورت کامل ساماندهی شده‌اند و امیدواریم کار ساماندهی باقی‌مانده گلزارها نیز به سرعت انجام شود.

گفت وگو با خبرنگاران 

 اوحدی در ادامه این نشست در پاسخ به سوالات خبرنگاران در زمینه های مطالبات بانک دی، عدم بدهی این بانک به بانک مرکزی، ‌تفاهم نامه با پست بانک، ‌ ترویج فرهنگ ایثار و شهادت، ‌بدهی به دانشگاه علمی کاربردی، ‌مطالبات بنیاد از ارتش و شهرداری تهران، همایش ملی ‌بزرگداشت ۱۷ هزار زن شهید و ایثارگر، ‌ اقدامات بیشتر درباره شهدای سلامت، ‌ تحریمها برای ورود دارو برای جانبازان، ‌تحویل بیمارستان آیت الله کرمی اهواز از کمیته امدادو تجهیز از سوی بنیاد شهید برای استفاده ایثارگران و جانبازان، ‌بودجه عملیاتی ۱۴۰۰ بنیاد، ‌حق پرستاری والدین شهدا و جانبازان و همسران جانباز بالای ۷۰ درصد، ۱۲۷ پرونده از ‌۱۴۸ قربانی سانحه هواپیمای اکراینی در بنیاد تشکیل شده است  نظرات خود را مطرح کرد.

رییس بنیاد شهید و امور ایثارگران هممچنین در خصوص ‌وضعیت استخدامی فرزندان شهدا و جانبازان، ‌تشکیل کمیته مشترک با مسئولان دیوان عدالت اداری به منظور کمک به حل مشکل ایثارگران در احکام قضایی، ‌وضعیت پرونده های خانواده شهدای مدافع حرم و تشکیل پرونده آنان در بنیاد شهید، ‌شهدای خدمت (مانند اتفاقات  پلاسکو و سیل) ‌ که از سوی دستگاههای خود خدمات می گیرند، نامگذاری ‌روز دوم مهر به نام شهدای منا، ‌سهام بانک دی متاثر از عوامل بیرونی است، ‌افزایش سرمایه بانک دی و تکذیب بازداشت فعلی مدیران بانک دی مطالبی را بیان کرد.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 11 =

سرخط اخبار جامعه