اعضای هیات نظارت بر انتخابات شوراها در آذربایجان‌غربی مشخص شدند

ارومیه- ایرنا- رییس مجمع نمایندگان آذربایجان‌غربی گفت: اعضای هیات نظارت بر ششمین دوره انتخابات شوراهای اسلامی شهر و روستای استان مشخص شدند.

حجت الاسلام سید سلمان ذاکر  روز دوشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا اظهار داشت: علی زنجانی نماینده نقده و اشنویه، کمال حسین‌پور نماینده پیرانشهر و سردشت و حسن همتی نماینده شاهین دژ و تکاب در مجلس شورای اسلامی به عنوان اعضای این هیات انتخاب شدند.

وی افزود: با توجه به اصرار هیات رییسه به ضرورت انتخاب هرچه سریعتر اعضای هیات نظارت بر انتخابات شورا در استان‌ها، این اعضا بر اساس رای محرمانه اخذ شده در صحن مجلس توسط نمایندگان آذربایجان‌غربی در خانه ملت انتخاب شدند.

نماینده مردم ارومیه در مجلس شورای اسلامی همچنین با بیان اینکه بازرس این هیات توسط کمیته عالی نظارت بر انتخابات شوراها در مجلس معرفی خواهد شد، ادامه داد: یکی از نمایندگان ارومیه یا نماینده مردم ماکو، شوط، پلدشت و چالدران به عنوان گزینه نهایی بازرس هیات نظارت بر انتخابات شوراها در آذربایجان‌غربی معرفی خواهند شد.

این نمایندگان برابر قانون برگزاری انتخابات شوراهای اسلامی شهر و روستا، وظیفه نظارت بر تمامی روند برگزاری انتخابات شوراهای اسلامی در شهرها و روستاهای تابعه آذربایجان‌غربی را بر عهده خواهند داشت.

انتخاب این نمایندگان پیرو درخواست کتبی هیات مرکزی نظارت بر انتخابات شوراهای اسلامی کشور مطرح و انجام شده است.

سیزدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری و ششمین دوره انتخابات شوراهای اسلامی شهر و روستا به طور همزمان در روز ۲۸ خرداد سال ۱۴۰۰ برگزار می‌شود.

بر اساس اعلام وزارت کشور ثبت‌نام از داوطلبان عضویت در شوراهای اسلامی شهرها و روستاها در ۲ زمان‌بندی جداگانه انجام می‌شود.

ثبت نام داوطلبان انتخابات ششمین دوره شوراهای اسلامی شهرها از ۲۰ اسفند شروع شده و به مدت یک هفته تا ۲۶ اسفند ادامه خواهد داشت.

ثبت نام داوطلبان عضویت در شوراهای اسلامی روستاها هم از ۱۶ فروردین ۱۴۰۰ شروع شده و تا ۱۶ فروردین ماه ادامه می‌یابد.

بر اساس تبصره ۳ ماده ۳۰ قانون انتخابات شوراهای اسلامی، داوطلبان در هنگام ثبت نام باید گواهی عدم سوء پیشینه را که از تاریخ آن بیش از سه ماه نگذشته باشد، ارائه کنند.

برابر قانون، داوطلبان شورای اسلامی شهرها از تاریخ ۲۰ آذر ۱۳۹۹ و داوطلبان شوراهای اسلامی روستاها و تیره‌های عشایری از تاریخ ۱۶ دی‌ماه ۱۳۹۹ می‌توانند با مراجعه به دفاتر خدمات قضایی یا دفاتر پلیس ۱۰+ و یا سامانه جامع خدمات الکترونیک قضایی نسبت به دریافت گواهی نداشتن سوء پیشینه اقدام و هنگام ثبت نام گواهی مربوطه را ارائه کنند.

همچنین با استناد به ماده ۳۲ قانون انتخابات شوراهای اسلامی، اشخاصی که به واسطه مقام و شغل خود از داوطلب شدن برای شورای اسلامی محروم هستند، باید تا قبل از ثبت نام از سمت خود استعفا کنند.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha