شیوع کرونا به آمار خشونت‌ رفتاری در خانواده‌های اصفهانی دامن زد

اصفهان – ایرنا - کارشناس مسوول دفتر آسیب‌های اجتماعی اداره کل بهزیستی اصفهان گفت: شیوع ویروس کرونا بطرز چشمگیری به آمار خشونت‌های رفتاری در بین خانواده‌های این استان افزوده است.

افسانه میرزاییان روز یکشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود: حدود ۲۰ هزار تماس با خط ۱۲۳ اورژانس اجتماعی استان در ۹ ماهه امسال گرفته شده که بیشترین موضوعات این تماس‌ها مربوط به خشونت شامل کودک‌آزاری و همسرآزاری بوده است.

وی اضافه کرد: این در حالیست که در کل سال ۹۸ حدود ۱۱ هزار تماس با خط اورژانس برقرار شده بود بنابراین تنها در ۹ ماهه امسال ۹ هزار تماس به تعداد تماس‌های سال گذشته افزوده شد.

کارشناس مسوول دفتر آسیب‌های اجتماعی اداره کل بهزیستی اصفهان با بیان‌اینکه حدود ۶۰ درصد از تماس‌گیرندگان خانم و بقیه آقا بودند، گفت: شیوع بیماری کووید ۱۹ نقش بسزایی در بالا بردن سطح خشونت خانگی و اختلافات خانوادگی در استان داشته است.

وی تاکید کرد: رعایت قرنطینه و در خانه ماندن صاحبان بسیاری از مشاغل آزاد و ناتوانی در برآوردن نیازهای خانواده، موجب بروز مشکلات رفتاری بسیاری در آنها شده و ارتباطات خانوادگی را به خشونت کشانده است.

میرزاییان یادآور شد: در مجموع، فشارهای اقتصادی و اجتماعی ناشی از شیوع ویروس کرونا، آستانه تحمل و قدرت تاب‌آوری مردم را کاهش و خشونت را افزایش داده است.

وی با اشاره به افزایش مراجعان به مراکز خدمات شبانه‌روزی بهزیستی گفت: در مواردی، کارشناسان خط اورژانس اجتماعی اقدام به اعزام تیم و کسب دستور قضایی برای جداسازی فرد در معرض آسیب از خانواده دارای تنش و نگهداری او در خوابگاه مربوطه پس از رعایت پروتکل‌های بهداشتی و انجام تست کووید ۱۹ کرده‌اند.

میرزاییان خاطرنشان کرد: اکنون در شهر اصفهان سه پایگاه ارائه خدمات اجتماعی در حاشیه شهر و در محلات حصه، ارزنان و قائمیه دایر است و به شامل زنان و دختران در معرض آسیب یا آسیب ‌دیده، دختران و پسران فراری از منزل، کودکان کار و خیابانی و در مجموع به افراد آسیب دیده  مانند موارد همسرآزاری و کودک آزاری و دیگر موارد، خدمات لازم را ارائه می‌دهند.

کارشناس مسوول دفتر آسیب‌های اجتماعی اداره کل بهزیستی اصفهان با بیان‌اینکه هدف اورژانس اجتماعی، ارائه خدمات تخصصی بموقع و قابل دسترس به افراد است، اعلام کرد: بزودی در منطقه عاشق‌آباد اصفهان نیز چهارمین پایگاه خدمات اجتماعی برای پوشش‌دهی منطقه شرق دایر می‌شود.

وی یادآور شد: در استان اصفهان ۱۵ دستگاه خودروی سیار اورژانس اجتماعی وجود دارد که در هر خودرو ۲ روانشناس و مددکار بصورت شبانه‌روزی به ارائه خدمات لازم به افراد در معرض آسیب یا آسیب ‌دیده می‌پردازند.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
4 + 13 =

سرخط اخبار استان‌ها