محصولات پاییزه در ۱۳ هزار هکتار اراضی یزد کشت شد

یزد - ایرنا - مدیر زراعت سازمان جهاد کشاورزی یزد با اشاره به پایان کشت محصولات زراعی گفت: کشاورزان این استان در سال زراعی ۱۴۰۰- ۱۳۹۹ ، در سطح حدود ۱۳ هزار هکتار اراضی محصولات پاییزه کشت کردند.

محمدعلی حاتمی‌زاده  عصر روز یکشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا در ابرکوه ، افزود: از این مقدار سطح زیرکشت ۹ هزار و ۲۰۰ هکتار به کشت گندم ، سه هزار هکتار به کشت جو و ۶۵۰ هکتار هم به کشت کلزا اختصاص دارد .

وی با بیان اینکه تمامی اراضی زیرکشت به صورت مکانیزه کامل و نیمه مکانیزه کشت شده است ، اظهار کرد: ۶۰ هزار کشاورز در کاشت این محصولات فعالیت دارند.

این مسوول خاطر نشان کرد : کشاورزان برای تامین نان مورد نیاز مردم ، خوراک دام سبک و طرح خودکفایی روغن کلزا در کشت این محصولات که بیشتر در شهرستان های خاتم ،  ابرکوه  و بهاباد قرار دارد، در تلاش هستند.

وی اظهار کرد: امسال برای کشت محصولات یادشده چهار هزار و ۲۷۰ تن کودشیمیایی ، ۵۳۳.۵ تن بذرگواهی شده در اختیار بهره برداران استان گذاشته شد.

تولید حدود ۴۴ هزار تن گندم ، جو و کلزا در یزد

مدیر زراعت سازمان جهاد کشاورزی یزد در ادامه با اشاره به تولید ۳۶ هزار تن گندم در سال جاری ، ادامه داد: کشاورزان استان از این میزان تولید پنج هزار و ۴۶۴ تن گندم مازاد بر مصرف خود را به دولت فروختند.

حاتمی زاده همچنین اضافه کرد: هشت هزار تن محصول جو در سال جاری در استان برداشت شد که عمده آن مورد استفاده دام های سبک قرار می گیرد.

وی با بیان اینکه میزان تولید دانه روغنی کلزا قبل از سال ۱۳۹۲ در استان حدود ۲ تن بود، خاطرنشان کرد: با سیاست‌ های حمایتی دولت از کشت این محصول، استفاده از الگوهای‌ کشت نوین و افزایش میران بهره‌وری در واحد سطح، میزان تولید این محصول امسال به  ۳۸۰ تن افزایش یافت.

تولید ۵۹۱ هزار تن محصول زراعی در یزد

مدیر امور زراعت سازمان جهاد کشاورزی یزد  با تاکید بر اینکه از سوی کشاورزان و بهره برداران استان امسال حدود ۵۹۱ هزار تن انواع محصول زراعی از ۳۲ هزار و ۶۶۹ هکتار اراضی زیرکشت برداشت شد، تصریح کرد:  ۱۳ درصد درآمد ناخالص تولید بخش کشاورزی یزد مربوط به زراعت است.

از مجموع اراضی قابل کشت یزد به دلیل تداوم خشکسالی و تغییر الگوی کاشت و کشت گیاهان کم آبخواه هم اکنون ۱۱۳ هزار و ۷۶۰  هکتار آن زیرکشت قرار دارد که  ۳۲ هزار و ۶۶۹ هکتار ( ۲۹ درصد) به کشت محصولات زراعی و بقیه به باغی و گلخانه ای اختصاص دارد که حدود ۱۱۷ هزار و ۸۰۰ کشاورز، دامدار و بهره بردار در تولید محصولات کشاورزی ، باغی ، گلخانه ای و دامی استان فعال هستند.

مرکز شهرستان ۵۵ هزار نفری ابرکوه در ۱۴۰ کیلومتری جنوب غربی شهر یزد قرار دارد.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 1 =

سرخط اخبار استان‌ها