استاندار سمنان: مصرف هشت میلیون مترمکعبی گاز در استان کاهش یابد

سمنان- ایرنا- استاندار سمنان با اشاره به مصرف روزانه هشت میلیون مترمکعب گاز طبیعی در این استان افزود: مصرف این میزان انرژی با توجه به جمعیت استان بالاست و باید صرفه‌جویی در دستور کار قرار گیرد.

به گزارش ایرنا، علیرضا آشناگر روز یکشنبه در نشست ویدئوکنفرانسی مدیریت مصرف سوخت زمستانی به صورت مشترک با حضور وزیران کشور ، نفت ، نیرو و استانداران سراسر کشور، افزود: همه ساله با آغاز فصل زمستان و افزایش مصرف گاز ، با مشکلاتی در حوزه تامین سوخت برای نیروگاه‌ها مواجه می شویم.‌

وی بیان کرد: با توجه به شیوع کرونا و لزوم انجام تهویه مناسب در منازل و ادارات مصرف گاز در کشور و استان افزایش یافت.‌

استاندار سمنان با اشاره به اینکه در استان از ابتدای سال ۹۹ تا دوازدهم دی یک میلیارد و ۵۰۰ هزار متر مکعب گاز مصرف شد که نسبت به سال گذشته ۱۷ درصد افزایش داشت، تاکید کرد: روزانه در استان سمنان بالغ بر هشت میلیون متر مکعب گاز مصرف می شود که با توجه به جمعیت استان ، عدد نسبتا بالایی است.‌

آشناگر گفت: سمنان براساس گزارش‌های ارائه شده جزو استان‌های پرمصرف در مصرف انرژی نیست و ۳۲.۵ درصد از مجموع کل گاز قابل مصرف استان در بخش نیروگاه ها است.

وی ادامه داد: به منظور کنترل آلودگی هوا و به ویژه در کلانشهرها همه موظف به کاهش مصرف و صرفه جویی هستیم.‌

سوخت واحدهای صنعتی از گاز به مازوت تغییر کند

آشناگر بیان کرد: بیشترین مصرف گاز مربوط به واحدهای صنعتی است که لازم است برخی واحدهای بزرگ همچون کارخانجات سیمان نسبت به تبدیل سوخت خود از گاز به مازوت اقدام کنند.

وی اضافه کرد: برخی نیروگاههای استان سمنان می توانند سوخت مصرفی خود را از گاز به گازوئیل تغییر دهند و در مصرف گاز صرفه جویی کنند.‌

استاندار سمنان یادآور شد: تا حد امکان برای استفاده از سوخت مازوت و گازوئیل در برخی از شرکت های معدنی و صنعتی بزرگ استان سمنان اقدام شود و با تعدیل یافتن قیمت سوخت های جایگزین رغبت صنعتگران در بخش تولید سیمان برای جایگزین کردن این سوخت به‌جای گاز طبیعی برای تولید و فراوری افزایش می یابد.

استاندار سمنان افزود: بیژن زنگنه ، وزیر نفت ، پیشنهاد اصلاح و تعدیل قیمت گاز را به هیات دولت ارائه کرد که در صورت تصویب، این پیشنهاد ضمن کمک به مصرف بهینه گاز در کشور ، می تواند هزینه های تولید این فرآورده را توجیه‌پذیر کند.

وی یادآور شد: اگر مردم استان سمنان بیش از پیش  در مصرف بهینه گاز صرفه جویی کنند ، ضمن مدیریت سوخت زمستانی ، قطعا دچار قطعی برق و گاز در آینده نخواهیم شد.‌

آشناگر با بیان اینکه دستگاههای اجرایی باید ضمن استفاده درست از انرژی ، مصرف سوخت خود را تا حد ممکن کاهش دهند، گفت: با دستگاههایی که شرایط فعلی کشور را درک نکنند و مصرف بیش از اندازه انرژی داشته باشند برخورد خواهد شد.‌

صرفه‌جویی باید سرلوحه همه باشد

استاندار سمنان تاکید کرد: شهرداری استان برای کاهش یا حذف چراغ های تزئینی در معابر شهری برای مدیریت مصرف انرژی اقدام کنند و در مناطقی از شهر که نیازی به چراغ های تزئینی نیست، این چراغ ها برچیده شود.

وی ادامه داد: معاونت هماهنگی امور عمرانی و معاونت توسعه مدیریت و منابع استاندار سمنان در ارتباط با نظارت مدیریت مصرف انرژی در شهرداری و دستگاه‌های اجرایی استان نظارت‌ ویژه‌ای داشته باشند.

استاندار سمنان افزود: تمامی دستگاه های اجرایی، خدماتی، شهرداری ها ، واحدهای صنعتی و تولیدی و نیروگاه های استان سمنان برای استفاده بهینه انرژی در فصل سرد سال اقدام کنند.

۴۲ درصد از گاز طبیعی استان سمنان در بخش صنعت و ۱۷ درصد در بخش خانگی مصرف می شود.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 3 =

سرخط اخبار استان‌ها