جمع‌آوری برندهای خارجی قاچاق در بازار آغاز شد

تهران- ایرنا- نایب رییس اتحادیه تولید و صادرات نساجی و پوشاک ایران گفت: هفته گذشته و با همت ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز، بازرسی، برخورد و جمع‌آوری برندهای خارجی قاچاق پوشاک در بازار آغاز شد.

به گزارش ایرنا، اواخر آبان‌ماه امسال بود که گزارش‌های دریافتی از برخی مجتمع های تجاری بزرگ پایتخت، از بازگشت برخی برندهای خارجی پوشاک به بازار کشورمان با وجود ممنوعیت فعالیت آنها حکایت داشت.

حضور قدرتمندانه این برندها به‌ویژه در بزرگترین مرکز خرید کشور، حاکی از برنامه‌محور بودنشان بود و اینکه سهمی از بازار را طلب می کنند.

«مجید نامی» نایب رییس اتحادیه تولید و صادرات نساجی و پوشاک ایران امروز (یکشنبه) در گفت‌وگو با خبرنگار اقتصادی ایرنا در این زمینه از آغاز بازرسی از واحدهای عرضه کننده این برندها، برخورد و جمع‌آوری پوشاک قاچاق در مراکز خرید و واحدهای عمده و خرده‌فروشی در اقصی نقاط تهران خبر داد.

کاهش آمار قاچاق

وی ضمن یادآوری آمار ۱.۸ میلیارد دلاری پوشاک قاچاق در سال ۹۸ و نسبت به سال ۹۷ که به میزان ۲.۷ میلیارد دلار بود، کاهشی چشمگیر نشان می‌دهد، توضیح داد: این بازرسی‌ها برای برخورد با کالای قاچاق توسط ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز و با کمک بخش خصوصی، اتحادیه‌ها و انجمن‌های مربوطه انجام می‌شود.

وی یادآور شد: حدود دو سال پیش واردات بیش از یک‌هزار و ۴۰۰ قلم کالا که عمده آنها مشابه داخلی داشتند، ممنوع شده و یکی از این اقلام پوشاک بود.

این مقام صنفی خاطرنشان‌کرد: مطابق دستورالعمل صادره وزارت صنعت، فقط برندهایی می‌توانند در کشور فعالیت کنند که بخشی از محصولات خود را در داخل تولید کرده و صادرات هم داشته باشند و بر این اساس، برخی برندهای خارجی در کشورمان باقی مانده و فعالیت دارند.

وی تصریح‌کرد: اجرای کامل طرح شناسه کالا می‌تواند به کنترل هرچه بیشتر پوشاک قاچاق بیانجامد و اکنون این طرح توسط بسیاری واحدهای تولیدکننده داخلی و خارجی اجرایی شده است.

به گزارش ایرنا، سال‌های گذشته عمده واردات پوشاک قاچاق از ترکیه، چین و بنگلادش انجام شده بود، این در حالی است که امسال به دلیل ممنوعیت واردات، همچنین حضور نداشتن برندهای خارجی، شرایط برای برندهای داخلی، فراهم است.

اکنون بازار پوشاک رونقی شبیه پارسال در ابتدای فصل زمستان را تجربه نمی‌کند، زیرا با توجه به شیوع کرونا حجم تقاضا در بازار کاهش دارد.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار اقتصاد

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha