مدیرکل محیط زیست: همدان به ۲ ایستگاه جدید پایش آلودگی هوا نیاز دارد

همدان- ایرنا- مدیرکل حفاظت محیط ‌زیست استان همدان گفت: ایجاد و راه اندازی ۲ ایستگاه جدید پایش آلودگی به منظور بررسی روزانه و سنجش دقیق میزان آلودگی هوای مناطق شهر در مرکز استان ضروری است.

«حسن جعفری نژاد» روز یکشنبه در گفت وگو با خبرنگار ایرنا ضمن اشاره به فرارسیدن فصل زمستان و بروز پدیده جوی وارونگی دما(اینورژن)، افزود: این پدیده در کنار سوخت های بنزینی و گازوئیلی موجب تراکم و افزایش غلظت آلاینده ها و در نتیجه کیفیت ناسالم هوا برای افراد به ویژه گروه‌های حساس جامعه(سالمندان، کودکان، بیماران قلبی و تنفسی و زنان باردار) می شود.

وی اظهار داشت: در پدیده اینورژن هوای سنگین و سرد در سطح زمین و هوای گرم در ارتفاعات باقی مانده و جابجایی هوا صورت نمی‌گیرد، بنابراین با راکد شدن هوا، تراکم و غلظت آلاینده ها بیشتر شده که این غلظت موجب آلودگی هوا می‌شود.

مدیرکل حفاظت محیط‌زیست استان همدان افزود: با این حال از ابتدای فصل زمستان تاکنون بروز وضعیت ناسالم هوا برای همه گروههای جامعه در شهر همدان گزارش نشده، هر چند در برخی ساعات شاهد کیفیت ناسالم هوا برای برای گروه های حساس بوده‌ایم.

جعفری نژاد گفت: در وضعیت ناسالم کیفیت هوا برای گروه های حساس، احتمال افزایش بروز علائم تنفسی در افراد به ویژه بیماران قلبی و ریوی و سالمندان تشدید می‌شود.

وی با اشاره به اینکه بررسی شاخص کیفی هوای شهر همدان درحال حاضر بر اساس داده های تنها ایستگاه سنجش آلودگی هوای شهر انجام می شود، افزود: به طور حتم با داده های یک ایستگاه نمی توان برآورد دقیقی از شاخص کیفی هوای کل شهر به دست آورد.

مدیرکل حفاظت محیط‌زیست استان همدان با بیان اینکه تنها ایستگاه پایش کیفی هوای شهر همدان در محوطه بیمارستان بعثت همدان قرار دارد، گفت: به منظور ثبت و اعلام دقیق تر وضعیت کیفی هوای شهر، حداقل باید ۲ ایستگاه جدید سنجش آلودگی در دیگر نقاط شهر همدان راه اندازی و فعال شود.

جعفری نژاد یادآور شد: مهمترین علت آلودگی هوای شهر همدان ذرات معلق با قطر کمتر از ۲.۵ میکرون است که این آلاینده نیز در نتیجه سوخت‌های فسیلی همچون بنزین ایجاد می‌شود.

به گزارش ایرنا، شاخص کیفی هوای همدان در روز گذشته(شنبه) از لحاظ غلظت آلایندگی ذرات معلق کمتر از ۲.۵ میکرون در شرایط ناسالم برای گروه های حساس شامل بیماران قلبی و ریوی، زنان باردار، کودکان و سالمندان قرار داشت.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha