۱۴ دی ۱۳۹۹،‏ ۱۴:۲۹
کد خبرنگار: 1261
کد خبر: 84171948
۰ نفر

برچسب‌ها

واکنش ارگ افغانستان به وزیر خارجه آمریکا

کابل - ایرنا -ارگ ریاست جمهوری افغانستان در واکنش به ادعای «مایک پمپئو» وزیر امور خارجه آمریکا اعلام کرد که تلفات نظامیان خارجی در این کشور به این دلیل صفر شده است که اکنون طالبان علیه مردم و حکومت افغانستان می جنگند.

به گزارش  ایرنا،وزیر امور خارجه آمریکا شنبه شب در توییتی اعلام کرد که هیچ سرباز آمریکایی در یکسال گذشته در افغانستان کشته نشده است.

وی پیشرفت گفت وگوهای صلح را باورنکردنی دانست و افزود:افغان ها برای رسیدن به توافق در حال  گفت وگو هستند.

معاون سخنگوی رییس جمهوری افغانستان در واکنش به پمپئو گفت که تلفات نظامیان خارجی در  افغانستان به این دلیل صفر شده است که نیروهای امنیتی به تنهایی جنگ را مدیریت می کنند.

دواخان مینه‌پال افزود:تعداد تلفات مردم و حکومت افغانستان در جنگ علیه طالبان بسیار زیاد است .
شاه حسین مرتضوی مشاور ارشد امور فرهنگی رئیس جمهوری افغانستان نیز در صفحه فیسبوک خود نوشته است که ‏طی یک سال گذشته هیچ سرباز آمریکایی در افغانستان توسط طالبان هدف قرار نگرفته است.

وی افزوده است در همین مدت طالبان ۱۸ هزار و ۲۰۰ حمله به مساجد،مدارس ،تاسیسات عمومی و علما،غیرنظامیان،خبرنگاران و فعالان جامعه مدنی انجام داده است که بر اثر آن تعداد زیادی کشته و مجروح شده اند.

فرخنده زهرا نادری مشاور سابق امور بین المللی رئیس جمهوری افغانستان هم در واکنش به سخنان پمپمپئو  نوشت هرگز صلح را به بهای بدبختی دیگران تعریف نکنید،دیپلماسی باید صلح آمیز باشد.

آمریکا و گروه طالبان در ۲۹ ژانویه سال ۲۰۲۰ توافقنامه صلح امضاء کردند که براساس آن طالبان پذیرفتند هیچ حمله ‌ای علیه نظامیان خارجی در افغانستان انجام ندهند و آمریکا نیز متعهد شد که طی ۱۴ ماه پس زمان امضاء توافقنامه صلح، نظامیان خود را از این کشور خارج  کند.

در این مدت درگیری و حملات طالبان با نیروهای دولتی افغانستان به شدت افزایش یافته است .

صاحبنظران افزایش حملات طالبان علیه مردم و نیروهای دولتی را برای امتیازگیری در میز مذاکرات عنوان کرده اند.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
4 + 0 =

سرخط اخبار جهان