عشایر دام‌های خود را علیه بیماری تب برفکی واکسینه کنند

قصرشیرین- ایرنا- رییس اداره امور عشایری شهرستان‌های قصرشیرین و سرپل‌ذهاب گفت: عشایر با مراجعه به مراکز واکسیناسیون خصوصی، دام‌های خود را علیه بیماری تب برفکی واکسینه کنند.

شهریار بهرامی روز یکشنبه در گفت وگو با خبرنگار ایرنا افزود: دامداران و عشایر باید دام های سبک و سنگین خود را با توجه به تصمیم گیری سازمان دامپزشکی در خصوص انجام واکسیناسیون تب برفکی با خرید واکسن مایه کوبی کنند تا متضرر نشوند.

وی اظهار داشت: در این طرح تمامی جمعیت دام های مربوط به روستاییان و عشایر مستقر در بخش های مرکزی، سومار و نفت شهر قصرشیرین و همچنین عشایر سرپل ذهاب باید دام های خود را در برابر بیماری تب برفکی واکسینه کنند.
رییس امور عشایری شهرستان های قصرشیرین و سرپل ذهاب گفت: تب برفکی از جمله بیماری های ویروسی خطرناک برای دام است که در صورت بی توجهی، این بیماری می تواند منجر به از بین رفتن دام ها شود و ایجاد تاول در زبان و سم دام به همراه علایمی همچون کاهش شیر و راندمان تولید گوشت دام و ریزش شدید بزاق از جمله عوارض این بیماری خطرناک است.
بهرامی افزود: انجام عملیات واکسیناسیون، رعایت اصول و ضوابط قرنطینه دام و کنترل ورود و خروج دام در پیشگیری از ابتلا به این بیماری نقش مهمی دارد.

رییس امور عشایری شهرستان های قصرشیرین و سرپل ذهاب گفت: عشایر قصرشیرین و سرپل ذهاب در مجموع ۵۰۰ هزار و ۴۰ راس دام دارند که ۲۱۴ هزار راس آن متعلق به عشایر قصرشیرین و ۳۲۶ هزار راس متعلق به عشایر سرپل ذهاب است.

او اضافه کرد: عشایر قصرشیرین در مجموع سالیانه یک هزار و ۱۷۲ تن گوشت، ۳۲۱ تن پشم و ۳۴۱تن شیر و عشایر سرپل ذهاب نیز با در اختیار داشتن ۲ هزار و ۶۱۵ تن گوشت، ۳۴۱ تن شیر و ۳۲۱ تن الیاف تولید می کنند.

عشایر کوچ رو تا اواسط اردیبهشت ماه سال آینده در مناطق قشلاقی شهرستان قصرشیرین می مانند و سپس برای گذراندن فصل ییلاق به مناطق سردسیر و خنک تر استان کرمانشاه همچون ارتفاعات دالاهو کوچ می کنند.
قصرشیرین در غرب کرمانشاه بیش از ۲۷ هزار نفر جمعیت و سرپل ذهاب بیش از ۹۰ هزار تن جمعیت دارد.

سرخط اخبار استان‌ها