۱۴ دی ۱۳۹۹،‏ ۱۶:۵۲
کد خبرنگار: 2060
کد خبر: 84171888
۰ نفر

برچسب‌ها

٨٠ شعبه همیاران شوراهای حل اختلاف مساجد مشهد افتتاح شد

مشهد- ایرنا- ۸۰ شعبه همیاران شوراهای حل اختلاف مساجد در مشهد با حضور جمعی از مدیران قضایی در مشهد افتتاح شد.

رییس کل دادگستری خراسان رضوی روز یکشنبه در مراسمی که به همین مناسبت برگزار شد گفت: بخشی از پرونده‌هایی که به دادگستری ارجاع می شود، طرفین آن دو نفر یا چند نفر از مردم هستند، بخشی هم پرونده هایی هستند که یک طرف مردم و یک طرف دستگاه های اجرایی هستند.

غلامعلی صادقی افزود: بیشترین پرونده ها مربوط به آن دسته از دعاوی است که طرفین آن مردم هستند و صدور حکم در خصوص این پرونده ها منجر به مختومه شدن آنها نمی‌شود.

وی ادامه داد: امروز مردم و اجتماعات ما در معرض اختلافات مختلف هستند که منجر به حکم قضایی می شود و گاه این فرایند،آثار مخربی برای فرهنگ و سنت ما به جای می گذارد.

رییس کل دادگستری خراسان رضوی گفت: طبق تاکید رییس قوه قضائیه، باید صلح و سازش در مقابل قضاوت تقویت شود، اختلاف، جزء لاینفک زندگی اجتماعی است که باید با صلح و سازش به اختلافات خاتمه داد و از ظرفیتهای موجود در این خصوص استفاده کرد.

صادقی افزود: توسعه پدیده صلح و سازش از طریق شعب حل اختلاف و همیاران مساجد به خوبی می تواند محقق شود و باید به سمت صلح و سازش تغییر رویکرد داد. 

رییس شوراهای حل اختلاف خراسان رضوی هم در این مراسم گفت: مساجد از پایگاه های اثرگذار درمقاطع مختلف تاریخی هستند و تشکیل شعب همیاران حل اختلاف مساجد اقدام مهمی بود که از  اول مرداد امسال با فعال سازی  ٤٠ شعبه همیاران مساجد این مهم در استان اجرایی شد.

محمود رفسنجانی افزود: امروز نیز ٨٠ شعبه دیگر همیاران حل اختلاف مساجد افتتاح می شود.

وی ادامه داد: طی چهار ماه گذشته، ۲ هزار و ٤٣٤ فقره پرونده به شعب همیاران ارجاع شد که بیش از ٦٠ درصد آنها منجر به سازش شد و فقط ٨٤٦ فقره به دادسراها ارسال شد.

رییس شوراهای حل اختلاف خراسان رضوی هم در این مراسم گفت: تعامل مساجد با دستگاه قضا منجر به ترویج فرهنگ صلح و سازش و احیای کارکردهای فرهنگی مساجد می شود.

رفسنجانی افزود: همبستگی و تعامل میان نهادهای مختلف در خراسان رضوی منجر به بروز این گونه اقدامات موثر می شود و امیدواریم با این اقدامات از حجم پرونده های ورودی به شعب قضایی کاسته شود. 

سرپرست امور فرهنگی قوه قضائیه نیز در این مراسم گفت: باید با تاسی به شهید سردار سلیمانی تهدیدها را به فرصت تبدیل و با این اقدام مشکلات کشور را حل کرد.

محمد وحدتی افزود: گاهی عمق توطئه دشمن را نمی دانیم مثلا آمریکا قرار بود از عراق علیه ما استفاده کند، از درون ما را دچار مشکل کرده بود اما جرات حمله مستقیم به ایران را نداشت، به عراق حمله کرد و می‌خواست از عراق علیه ایران استفاده کند اما دشمن در این هدف نیز ناکام ماند و داعش را فعال کرد اما سردار سلیمانی، با مدیریت جهادی و تبدیل تهدیدها به فرصت ها داعش را از بین برد و مدیران نیز در جامعه باید با رویکرد مدیریت جهادی، مشکلات موجود را حل کنند.

او اضافه کرد: برخی می گویند ما با دنیا تعامل نداریم و خلاف جریان آب حرکت می کنیم و به جای حل مشکلات سوریه و عراق باید مشکلات خود را حل کنیم، اینها نمی دانند که ما با کمک به آنها در واقع به خود کمک می کنیم چون هدف دشمن از فعالیت در عراق و سوریه، ایران است.

وی ادامه داد: طبق فرمایشات رهبری،در کشور بن بست نداریم و مشکل لاینحل وجود ندارد و  فرصتهایی داریم که هرگز نداشته ایم.

سرپرست امور فرهنگی قوه قضائیه گفت: جنگ اقتصادی بین آمریکا و روسیه، آمریکا و چین و اختلاف بین آمریکا و اروپا فرصتی برای ماست به طوری که پایگاه آمریکا را موشک باران کردیم ولی جرات واکنش نداشتند.

وحدتی افزود: مشکلات فعلی ما مربوط به بی دینی‌ها و قدرت طلبی‌ها و دوای درد ما بازگشت به روحیه انقلابی است.

وی ادامه داد: باید با مردم صحبت کرد، مشکل ما در داخل است، سختی ها را کشیده ایم و نباید به خارج امید بست، باید دولت و مجلس انقلابی داشته باشیم با امید بستن به آمریکا و اروپا به جایی نمی رسیم و آمریکائیان به دنبال آوردن مردم به خیابانها هستند.

سرپرست امور فرهنگی قوه قضائیه گفت: تحریم‌ها بهترین فرصت برای حل مشکلات ریشه‌ای اقتصادی است، نگرانی آمریکا هم روی کار آمدن دولت انقلابی در ایران است و باید با تبیین مردم و بصیرت افزایی، توطئه دشمنان را خنثی کرد.

شوراهای حل اختلاف استان خراسان رضوی دارای ۳۳۸ شعبه است که از این تعداد ۱۰۹ شعبه در شهر مشهد و بقیه شعب نیز در سایر شهرستان‌های استان دایر است.

در این شعبه‌ها هزار و ۹۰۸ نفر مشغول ارائه خدمت هستند که از این تعداد ۸۱۲ نفر در مشهد و مابقی نیز در سایر شهرستانهای استان فعالیت می کنند.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
4 + 4 =

سرخط اخبار استان‌ها