۱۴ دی ۱۳۹۹،‏ ۱۴:۰۲
کد خبرنگار: 890
کد خبر: 84171864
۰ نفر

برچسب‌ها

ویران کردن خانه تاریخی در شهر یزد تکذیب شد

یزد- ایرنا - معاون اداره کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع‌ دستی یزد در مورد خراب کردن یکی از خانه های قدیمی زرتشتیان واقع در بافت تاریخی مرکز استان گفت: این مکان خراب نشد، بلکه با مجوز آواربرداری کردند.

به گزارش روز یکشنبه روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی یزد به ایرنا، علی‌اصغر صمدیانی افزود: جمعه ( ۱۲ دیماه) هفته گذشته تصویر و خبری در مورد خراب کردن این خانه که در بلوار بسیج یزد قرار دارد در شبکه ‌های مجازی منتشر شد.

وی اضافه کرد: در بررسی یگان حفاظت میراث مشخص شد که فعالیت مربوط به جمع‌آوری و سبک‌سازی دیوار در حال تخریب مشرف‌ به گذر در محل صورت گرفت.

معاون میراث فرهنگی اداره کل یادشده افزود: به‌منظور رفع هرگونه خطر جانی برای اهالی ساکن در محل، در این زمینه مجوز صادر شد.

صمدیانی از خبرنگاران، مدیران کانال ها و شبکه های اجتماعی خواست به ‌منظور پیشگیری از انتشار اخبار بی‌اساس قبل از انتشار از صحت موضوع از منابع موثق اطلاع کسب کنند.

وی همچنین نهم آبان ماه ۱۳۹۹ گفته بود که در سه سال گذشته هیچگونه تخریب عمدی در بافت تاریخی مرکز این استان صورت نگرفته است، عکس و متن انتشار یافته در فضای مجازی مربوط به سال‌های گذشته است و موضوع مورد ادعا هم صحت ندارد. 

صمدیانی در گفت و گو با خبرنگار ایرنا با اشاره به انتشار عکس و متنی مبنی بر تخریب گسترده در  بافت تاریخی محله «خلف باغ» شهر یزد در فضای مجازی با تشکر از مردم در حفاظت از  بافت تاریخی اظهار کرد: شهروندان  موارد مشکوک دخل و تصرف در بافت تاریخی را به شماره تلفن ۰۳۵۳۶۲۰۲۷۷۷ اطلاع دهند.

حدود ۲۰۰ هکتار از ۷۵۰ هکتار بافت تاریخی شهر یزد در تیرماه ۱۳۹۶ در کراکوف لهستان نزد سازمان آموزشی، علمی و فرهنگی سازمان ملل متحد (یونسکو ) ثبت جهانی شد.

در بافت قدیم شهر یزد بناهای متعدد تاریخی وجود دارد که می توان به زندان اسکندر، مسجد جامع، خانه های قدیمی و آب انبارها  اشاره کرد که مورد بازدید گردشگران داخلی و خارجی قرار می گیرد و این شهر در مثلث گردشگری استان های فارس، اصفهان و یزد قرار دارد.

تاکنون پنج اثر یزد شامل ۲۰۰ هکتار بافت تاریخی مرکز استان، باغ های دولت آباد یزد و پهلوان پور مهریز و قنات های زارچ و حسن آباد مشیر در فهرست میراث جهانی یونسکو به ثبت رسیده است.
استان یزد ۲ هزار و ۲۷۰ هکتار بافت تاریخی و ۶ هزار و ۵۰۰ اثر تاریخی دارد که از این تعداد تاکنون، یکهزار و ۸۵۰ اثر به ثبت ملی رسیده است.

 

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 0 =

سرخط اخبار استان‌ها