۱۳ میلیارد ریال برای توسعه گلیم‌بافی در آستارا تصویب شد

آستارا - ایرنا - نماینده مردم آستارا در مجلس شورای اسلامی گفت: ۱۳ میلیارد ریال اعتبار در قالب طرح "هر روستا یک محصول" برای حمایت از گلیم‌بافان و توسعه این صنعت دستی در روستای عنبران این شهرستان تصویب شده و به زودی به متقاضیان پرداخت خواهد شد.

به گزارش خبرنگار ایرنا؛ غلامرضا مرحبا روز یکشنبه در بازدید از کارگاه های گلیم بافی روستای عنبران آستارا اظهار کرد: بیش از ۷۰۰ گلیم باف در این روستا به هنر گلیم بافی مشغول هستند و این هنر از سال های گذشته سینه به سینه به نسل امروز انتقال یافته و اعتبار حمایت از گلیم عنبران در قالب تفاهم نامه صندوق کارآفرینی امید با اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری گیلان تصویب شده است.

وی بیان کرد: در روزهای گذشته ۲ میلیارد ریال اعتبار در قالب طرح پشتیبان، به گلیم بافان عنبران پرداخت شد و بازاریابی تولیدات صنایع دستی باید مد نظر قرار گیرد و ثبت ملی گلیم روستای عنبران آستارا در حال پیگیری است.

وی ادامه داد: گلیم روستای عنبران قابلیت صادرات به کشورهای خارجی را دارد و هنرمندان این عرصه برای تامین مواد اولیه گلیم با مشکلاتی مواجه هستند و علاوه بر گلیم، محصولات سفالی و نازک کاری روی چوب هم در روستای عنبران تولید می شود.

رئیس اداره میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری آستارا نیز در این بازدید گفت: ۲۵۰ هنرمند صنایع دستی بیمه هستند و برندسازی گلیم عنبران، توسعه سازمان مردم ‌نهاد با هدف تولید کیفی و ایجاد بازار صنایع دستی در بازار قدیم میوه و تره بار در دستور کار است.

پردل امیری نژاد افزود: شناسایی هنرمندان جوان صنایع دستی آغاز شده است و فعالان این حوزه برای بهره مندی از تسهیلات و عضویت در شرکت تعاونی، به این اداره مراجعه و مدارک ارائه کنند.

روستای عنبران آستارا در ورودی این شهر از سوی اردبیل، به عنوان مهد گلیم آستارا شهرت دارد و بیش از ۷۰۰ گلیم باف در آن به این صنعت و هنر مشغول هستند.

بندر آستارا با ۹۱ هزار نفر جمعیت در منتهی الیه غرب استان گیلان و همسایگی جمهوری آذربایجان قرار دارد.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 11 =

سرخط اخبار استان‌ها