انباشت آلایندگی در استان سمنان تا پایان هفته ادامه دارد

سمنان- ایرنا- رئیس گروه پیش بینی و صدور پیش آگاهی‌های جوی هواشناسی استان سمنان گفت: شرایط وارونگی دما، انباشت آلایندگی، غبارآلودگی و پایداری جو به ویژه در نواحی صنعتی و غرب این استان تا پایان هفته ادامه دارد.

نادیا میرشجاع روز دوشنبه در گفت و گو با ایرنا ابراز داشت: استان سمنان از هفته گذشته (ششم دی) درگیر تداوم پایداری جو و سکون نسبی هوا شده است.

وی ادامه داد: برای امروز دوشنبه با وزش باد در نواحی شرقی و بارش برف در ارتفاعات از میزان غبارآلودگی و آلایندگی کاسته می‌شود و و مجدد از روز سه‌شنبه و چهارشنبه شرایط برای آنباشت آلایندگی و غبارآلودگی مهیا می‌شود.

وی یادآور شد: بررسی‌های فعلی حاکی از تداوم و افزایش انباشت آلاینده‌ها در روزهای چهارشنبه و پنجشنبه است که توصیه می‌شود گروه‌های سنی حساس از تردد در فضاهای باز و سایر گروه‌ها از ترددهای غیرضروری پرهیز کنند.

میرشجاع تصریح کرد: اداره کل هواشناسی استان سمنان دستگاهی برای سنجش میزان آلایندگی جوی ندارد و میزان کمی آلایندگی از سوی اداره کل حفاظت محیط‌زیست بر اساس دستگاه‌های موجود دیگر گزارش می‌شود.

رئیس گروه پیش بینی و صدور پیش آگاهی‌های جوی هواشناسی استان سمنان گفت: انباشت آلایندگی و غبارآلودگی بیشتر تحت تاثیر وارونگی دما در فصل سرما رخ می‌دهد و بهتر است گروه‌های حساس از ورزش کردن و انجام فعالیت‌های فیزیکی در فضای باز پرهیز کنند.

سال گذشته برای اولین مرتبه مدرسه‌های ابتدایی و پیش دبستانی چهار شهرستان سمنان، سرخه، گرمسار و آرادان نهم آذر به دلیل آلودگی هوا ناشی از مواد آلاینده به غیر گردو غبار تعطیل شد  و بعد از آن در چندین دفعه مدارس ابتدایی استان به دلیل نزدیک به مرز ناسالم برای گروه‌های حساس تعطیل شده بود و امسال نیز مجدد با سردی هوا تداوم وارونگی دما و پایداری جوی زمینه‌ساز آلودگی هوا در این استان شده است.

سه ایستگاه سنجش آلایندگی در هر یک از شهرستان‌های سمنان، شاهرود و گرمسار وجود دارد.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
8 + 4 =

سرخط اخبار استان‌ها