کمک‌های مردمی به کمیته امداد خراسان شمالی ۷۷ درصد افزایش یافت

بجنورد- ایرنا- مدیرکل کمیته امداد امام خمینی(ره) خراسان شمالی گفت: در ۹ ماه امسال مردم نیکوکار استان ۹۴۵ میلیارد و ۶۰۰ میلیون ریال به نیازمندان کمک کردند که نسبت به مدت مشابه پارسال ۷۷ درصد رشد دارد.

مجید الهی راد روز یکشنبه در جمع خبرنگاران اظهار داشت: در این بین ۱۸۶ میلیارد ریال کمک های مردمی، از محل جمع آوری زکات بوده است که ۱۲۹ میلیارد و ۵۳۰ میلیون ریال آن برای محرومان و ۵۵ میلیارد و ۵۰۰ میلیون ریال آن نیز برای پروژه های عمرانی و عام المنفعه مناطق کم برخوردار هزینه شده است.

وی با بیان اینکه در طرح اکرام ایتام و محسنین، کمیته امداد خراسان شمالی جزو پنج استان برتر است، تصریح کرد: در طرح اکرام ایتام و محسنین نیز نیکوکاران ۲۶۹ میلیارد و ۷۰۰ میلیون ریال کمک کردند که نسبت به مدت مشابه پارسال ۷۰ درصد رشد داشته است.

الهی راد افزود: همچنین در ۹ ماهه امسال ۱۰۵ مرکز نیکوکاری استان، ۴۵۲ میلیارد و ۱۶۰ میلیون ریال کمک های مردمی را جمع آوری کردند که در مقایسه با مدت مشابه پارسال ۹۳ درصد رشد داشته است.

وی با اشاره به اینکه ۱۰۴ هزار مشترک صدقه در استان وجود دارد، گفت: امسال ۳۷ میلیارد و ۸۴۰ میلیون ریال نیز از محل صدقات جمع آوری شد که نسبت به پارسال  رشد ۳۹ درصدی داشته است.

پرداخت هزار میلیارد ریال تسهیلات اشتغالزایی به مددجویان استان

الهی راد با بیان اینکه ۱۰۰ درصد اعتبارات اشتغال پایدار روستایی جذب شده است، گفت: از ابتدای امسال تاکنون هزار میلیارد ریال تسهیلات برای ۲ هزار و ۳۷۳ طرح اشتغالزایی مددجویان خراسان شمالی پرداخت شده است.

وی افزود: از این میزان هزار و ۷۴۷ طرح اشتغال از محل منابع بانکی و تبصره ۱۶، ۴۳۷ طرح از محل محل منابع امدادی و ۸۹ طرح نیز از محل تسهیلات اشتغال پایدار روستایی پرداخت شده است.

وی با اشاره به مشارکت ۲ هزار و ۴۸۰ کارمند جدید استان در طرح اکرام ایتام و محسنین یادآور شد: تاکنون ۲ هزار و ۹۸۴ حامی در پویش ایران مهربان برای کمک به ایتام مشارکت داشتند که بعد از راه اندازی پویش ایران مهربان، حامیان ایتام به ۵ هزار و ۴۶۴ نفر افزایش یافته است.

مدیرکل کمیته امداد خراسان شمالی با بیان اینکه ۱۳درصد نفرات استان زیر پوشش این نهاد هستند، افزود: در ۹ ماهه امسال این نهاد ۴۲ میلیارد و ۱۶۰ میلیون ریال مستمری به ۳۱ هزار و ۳۱ خانوار مستمری بگیر پرداخت کرده است.

وی افزود: این نهاد همچنین در شرایط کرونایی ۱۴ میلیارد و ۶۳ میلیون ریال به افراد نیازمند و غیر مددجوی استان کمک های موردی کرده است.

پرداخت بیش از ۱۶ میلیارد ریال شهریه دانشجویان نیازمند استان

وی با اشاره به اینکه این نهاد هم اکنون ۷۵۰ دانشجوی نیازمند استان را زیر پوشش دارد، اظهار داشت: در ۹ ماهه امسال کمیته امداد استان ۱۶ میلیارد و ۱۰۰ میلیون ریال شهریه دانشجویان نیازمند را پرداخت کرده است.

الهی راد با اشاره به تامین تبلت ۲ هزار دانش آموز نیازمند استان افزود: تاکنون ۲۰۰ دستگاه تبلت با بیش از ۶ میلیارد ریال اعتبار  از محل کمک نیکوکاران و منابع امدادی اهدا شده است.

وی افزود: همچنین برای  ۵۰ تبلت دیگر تامین اعتبار شده است و بزودی بین دانش آموزان نیازمند توزیع خواهد شد.

مدیرکل کمیته امداد با بیان اینکه این نهاد از ابتدای امسال بیش از ۱۳۰ میلیارد خدمات عمرانی به مددجویان استان ارائه داده است، افزود:  این میزان خدمات ۸۸۷ مورد بوده است که از این تعداد ۶۶۱ مورد آن مربوط به تعمیرات و ساخت سرویس بهداشتی، ۱۸۳ مورد مربوط به مسکن روستایی و ۴۳ مورد نیز در خصوص مسکن شهری بوده است.

بیش از ۵۹ هزار و ۸۱۰ خانوار با جمعیت ۱۱۱ هزار و ۷۳۵ نفر در استان خراسان شمالی زیر پوشش خدمات حمایتی کمیته امداد امام خمینی (ره) هستند.

این استان ۸۶۳ هزار نفر جمعیت دارد که ۴۴ درصد آنان در روستاها سکونت دارند.

خراسان شمالی از نظر سرانه درآمد خانوار، در ردیف آخرین استانهای کشور قرار دارد.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
4 + 5 =

سرخط اخبار استان‌ها