حرکت عراقی ها به سمت میدان التحریر برای شرکت در راهپیمایی میلیونی

بغداد – ایرنا- حرکت اقشار مختلف مردم عراق از صبح امروز (یک شنبه) به سمت میدان التحریر و خیابان های اطراف آن در مرکز شهر بغداد برای شرکت در راهپیمایی میلیونی به مناسبت اولین سالگرد شهادت سپهبد «حاج قاسم سلیمانی» فرمانده سابق نیروی قدس و «حاج ابومهدی المهندس» معاون سازمان الحشد الشعبی عراق آغاز شد.

به گزارش خبرنگار ایرنا، مردم عراق از روز شنبه (دیروز) برای شرکت در راهپیمایی میلیونی از استان های مختلف عراق در قالب کاروان ها یا خودروهای شخصی به سمت شهر بغداد عزیمت کرده اند تا با فرماندهان شهید بیعت دوباره کنند.

از صبح امروز نیز مردم شهر بغداد و کاروان های وارد شده به این شهر، حرکت به سمت میدان التحریر و خیابان های اطراف آن را برای شرکت در راهپیمایی که قرار است ساعت یک ظهر به وقت محلی (یک و نیم به وقت تهران) برگزار شود، در قالب دسته جات یا به طور فردی آغاز کرده اند.

گروهی از مردم عراق نیز در حال حرکت، شعار دادن «کلا کلا آمریکا» (نه نه آمریکا) و «کلا کلا اسرائیل» سرداده اند.

آنها پرچم های عراق و الحشد الشعبی و تصاویر و پلاکاردهای بزرگی از شهیدان سلیمانی و المهندس و پرچم های بزرگ عراق را همراه پارچه نوشته های بزرگ در دست دارند که در آن بر لزوم خروج نیروهای اشغالگر آمریکایی از عراق تاکید شده است.

نیروهای امنیتی عراق نیز از دیروز کار هماهنگی برای تامین امنیت مراسم امروز را آغاز کرده اند و در همین راستا تدابیر امنیتی بویژه در مسیرهای منتهی به میدان التحریر در نظر گرفته شده است.

در میدان التحریر بغداد نیز تصاویر بزرگی از سردار شهید سلیمانی و شهید ابومهدی نصب و جایگاه مخصوصی برای سخنرانان مراسم در نظر گرفته شده و هم اکنون سرودهای انقلابی در ستایش از این عزیزان از بلندگوها درحال پخش است.

تصاویری از شهیدان الحشد الشعبی و مقاومت عراق نیز در جایگاه قرار داده شده است.

شعار «شهادت و حاکمیت» به عنوان شعار مرکزی نخستین سالروز بزرگداشت فرماندهان شهید اختصاص یافته است و در همین راستا، آیین های رسمی و مردمی نخستین سالروز بزرگداشت شهادت سرداران شهید با محوریت تاکید بر اخراج فوری نیروهای اشغالگر از خاک عراق در مناطق مختلف عراق درحال برگزاری است.

شهرها و مناطق مختلف عراق از بیش از یک هفته پیش شاهد ویژه برنامه های گرامیداشت سالگرد ترور فرماندهان شهید در قالب گردهمایی، آیین های یادبود، برگزاری نمایشگاههای عکس و فیلم و نشست های تخصصی بررسی حقوقی این ترور و شکایت در دادگاههای بین المللی علیه عاملان و آمران آن است.

همزمان خیابان های شهرهای مختلف عراق از جمله پایتخت و اتوبان های این کشور به پوسترها و بیلبردهای بزرگی از تصاویر دو فرمانده شهید با عنوان «شهادت و حاکمیت» مزین شده است.

مجالس ترحیم مردمی و پخش پویا نماها و ویژه برنامه های مستند، تحلیلی و خبری از رسانه های مختلف عراق نیز همچنان ادامه دارد و زیارت مزار شهید ابومهدی المهندس در نجف اشرف و تجدید بیعت با فرماندهان شهید از دیگر آیین های امسال است.

سردار سپهبد حاج قاسم سلیمانی فرمانده نیروی قدس و ابومهدی المهندس معاون سازمان الحشد الشعبی عراق به همراه ۸ نفر دیگر از یارانشان بامداد جمعه ۱۳ دی ۹۸ در مسیر فرودگاه بغداد در اقدام تروریستی کاخ سفید و به دستور «دونالد ترامپ» رئیس جمهوری آمریکا و با شلیک از پهپادهای ارتش این کشور، به شهادت رسیدند.

در پیامد این اقدام تروریستی کاخ سفید، سپاه پاسداران انقلاب اسلامی بامداد چهارشنبه ۱۸ دی‌ماه چندین فروند موشک بالستیک را به سمت پایگاه آمریکایی «عین‌الاسد» در استان «الانبار» عراق شلیک کرد.

در پی این موشک باران، پنتاگون در چندین مرحله و به صورت تدریجی اعلام کرد که تعداد ۱۱۰ نفر از نیروهای آمریکایی حاضر در پایگاه عین الاسد دچار آسیب مغزی شده و تحت درمان قرار گرفته‌اند.

این جنایت پلید آمریکا علیه فرماندهان شهید سلیمانی و المهندس باعث شد که نمایندگان منتخب مردم عراق در پارلمان این کشور مصوبه اخراج نیروهای بیگانه از کشورشان را تصویب کنند تا مرحله دیگری از مبارزه مردم عراق علیه اشغالگری آمریکا آغاز شود.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
4 + 11 =

سرخط اخبار جهان