۱۲ هزار تبلت به دانشجویان نیازمند اهدا می‌شود

تهران- ایرنا- مدیرعامل بنیاد حامیان علم و فناوری گفت: ۱۲ هزار و ۱۰۰ تبلت به دانشجویان نیازمند در دانشگاه‌های کشور اهدا می‌شود.

به گزارش خبرنگار دانشگاه و آموزش ایرنا، محمدحسین امید روز یکشنبه در نشست خبری بنیاد حامیان علم و فناوری که در ساختمان این بنیاد برگزار شد، اظهار داشت: بنیاد حامیان علم و فناوری با همکاری دانشگاه ها در نظر دارد ۱۲ هزار و ۱۰۰ تبلت به دانشجویان بی بضاعت در ۱۱۰ دانشگاه کشور اهدا کند.

وی ادامه داد: در هر یک از ۱۱۰ دانشگاه کشور، ۱۱۰ دانشجوی بی بضاعت برای دریافت تبلت شناسایی می شوند.

مدیرعامل بنیاد حامیان علم و فناوری خاطرنشان کرد: شماری از دانشجویان بی بضاعت به دلیل مشکلات مالی در دوران پاندمی کرونا مجبور به گرفتن مرخصی تحصیلی شده اند.

امید ادامه داد: در این زمینه با دانشگاه ها و تعدادی از بانک ها مذاکره شده است و این دانشجویان توسط دانشگاه ها برای دریافت تبلت انتخاب می شوند.

وی خاطرنشان کرد: در جلسات اخیر هیأت مدیره بنیاد حامیان علم و فناوری، پویش حمایت از دانشجویانی که امکان بهره مندی از آموزش های مجازی، تلفن همراه، کامپیوتر یا لپ تاپ ندارند، راه اندازی شد.
رییس دانشگاه جامع علمی کاربردی همچنین گفت: فراخوان عمومی به مردم داده شده است که اگر به یاری ما بیایند این جمع از دانشجویان را به عنوان سمبل و نمونه حمایت کنیم. البته در دانشگاه های مختلف بنیادهای خیرین دانشگاه ها این اقدامات را آغاز کرده اند.
امید ادامه داد: در این مرحله، هر یک از دانشگاه هایی که مورد نظر این بنیاد است به انتخاب دانشگاه یا بنیاد، 110 دانشجو معرفی می شوند.
وی اظهار داشت: این روند ادامه می یابد اما به مرور زمان به سمت آموزش های حضوری پیش می رویم؛ با این حال اگر قرار به ادامه روند آموزش های الکترونیکی باشد، این 12 هزار و 100 دانشجو فقط بخش کوچکی از دانشجویان بی بضاعت هستند.
مدیرعامل بنیاد حامیان علم و فناوری یادآور شد: اطلاع رسانی برای اعطای تبلت از طریق سایت بنیاد حامیان علم و فناوری آغاز شده است اما بعد از اطلاع رسانی از سوی رسانه ها از مردم کمک می گیریم چرا که بنیاد حامیان علم و فناوری، واسط بین کمک های مردم و مجموعه دانشگاه است.

سابقه فعالیت خیرین در ایران
امید در ادامه به فعالیت خیرین در امور آموزشی پرداخت و اظهار داشت: حمایت از دانشگاه ها بیش از این که توسط دولت ها باشد، توسط بنیادهای خیریه، موقوفات و مردم انجام می شود. در آلمان، آمریکا و فرانسه از این دست نمونه ها زیاد داریم.

وی ادامه داد: پایه و اساس دانشگاه هاروارد با آن عظمت و تاثیرگذاری که در جهان علم و فناوری دارد، نیت خیر یک خیّر بود که زندگی خود را برای این مجموعه اختصاص داد.
امید درباره قدمت امور خیریه در کشور خاطرنشان کرد: سابقه کارهای خیریه در آموزش و پژوهش کشور از دنیا بیشتر است، به عنوان مثال ربع رشیدی ۷۰۰ سال قبل ایجاد و با موقوفات اداره می شد، همچنین در آن زمان از سراسر دنیا دانشجو، معلم و محقق داشت. علاوه بر این، در آیین زرتشت هم وقف برای کارهای علمی و آموزشی مرسوم بود.
وی یادآور شد: در دوران معاصر، توجه به موقوفات برای نسل جدیدی از مجموعه علمی کشور وجود نداشت و فقط می توان به دانشگاه تهران اشاره کرد؛ این دانشگاه از بدو تاسیس در سال ۱۳۱۳ مورد توجه دولت ها و مردم بود و موقوفات زیادی دارد.
مدیرعامل بنیاد علم و فناوری ادامه داد: مرحوم محمدعلی جمالزاده نویسنده ایرانی، قبل از فوت همه زندگی خود را وقف دانشگاه تهران کرد و بنیادی برای این دانشگاه تهران تاسیس کرد؛ مرحوم باستانی پاریزی و مرحوم ایرج افشار هیأت امنای این بنیاد بودند.
امید افزود: املاک متعدد، اراضی کشاورزی، باغات و قنوات از موقوفات دانشگاه تهران است. بعد از پیروزی انقلاب هم دانشگاه فردوسی مشهد دراملاک موقوفی اقدامات خوبی انجام داد اما خلاء حضور خیرین آموزش عالی در کشور حس می شد البته به این معنی نیست که وقف و خیرین در کشور کمرنگ شده باشد چرا که خیرین در حوزه های دیگر مانند آموزش و پرورش و بهداشت فعال بودند.
ایجاد ۶۰ بنیاد خیرین در بخش آموزش عالی
وی با بیان این که در حوزه آموزش عالی کار زیادی در حوزه خیرین و وقف انجام نشده بود، گفت: در سال ۹۳، بند هفتم از ماده پنجم سیاست های علم و فناوری که از سوی مقام معظم رهبری ابلاغ شد بر لزوم تقویت وقف، امور خیریه و حمایت از مجموعه آموزش عالی تاکید کرده است. در همان زمان، وزارت علوم نهضتی برای احیای سنت وقف در مجموعه آموزش عالی کشور فعال کرد و بر اساس هماهنگی های به عمل آمده با خیرین ارتباط برقرار شد و بنیادهای حامی علم و فناوری در دستور کار قرار گرفت.
امید همچنین اظهارداشت: در کمتر از ۲ سال نزدیک به ۶۰ بنیاد خیریه آموزش عالی در کشور ایجاد شد و حمایت از دانشگاه ها را بر عهده داشتند. در همه دانشگاه های مهم مثل شیراز، صنعتی شریف و تبریز این بنیاد تاسیس شد. همچنین در دانشگاه تهران ۲ تا ۳ بنیاد اختصاصی برای مجموعه پردیس ها و دانشکده ها شکل گرفت.
 وی درباره بنیاد حامیان علم و فناوری خاطرنشان کرد: این بنیاد به عنوان مجموعه ای که فعالیت های ملی باشد، شکل گرفت. بنیاد حامیان علم و فناوری در حوزه های مختلف از بنیادهای دیگر خیریه دانشگاه ها حمایت می کند.
مدیرعامل بنیاد علم و فناوری افزود: این بنیاد در سال ۹۵ شکل نهایی به خود گرفت؛ هیأت امنای ۹ نفره ای در آن فعال هستند و تعدادی از روسای دانشگاه ها در این مجموعه عضویت دارند. در پنج سال گذشته نزدیک به هزار میلیارد تومان به آموزش عالی کمک کردند که این کمک ها به ساخت و ساز، ایجاد دانشگاه ها، کمک به پژوهشگاه ها و آزمایشگاه ها اختصاص یافت.

امید اهداف این بنیاد را حمایت از علم و فناوری در سراسر کشور ذکر کرد و گفت: این بنیاد همچنین از فعالیت های چند حمایت از کرسی های علم و فناوری، حمایت از دانشجویان بی بضاعت، اشتغال زایی و کارآفرینی همچنین حمایت از جوایز علمی پشتیبانی می کند.
وی درمورد برطرف شدن مشکلات موقوفات دانشگاه تهران هم اظهار داشت: در گذشته مشکلاتی با دستگاه های مختلف در خصوص موقوفات این دانشگاه داشتیم چراکه بخشی از موقوفات آن را برخی دستگاه ها تصرف کرده بودند؛.

مدیرعامل بنیاد حامیان علم و فناوری یادآور شد: درحال حاضر اغلب این مشکلات رفع شده است و موقوفات دانشگاه تهران در چارچوب ساختار جدید، احصا و بسیاری از موقوفات مجاز، تبدیل به احسن شده اند.

به گزارش ایرنا، بنیاد حامیان علم و فناوری ایران با ایجاد ساختاری داوطلبانه و پویا با کمک‌های مردمی برای تحقق اهداف این بنیاد و اجرای نیات یاریگران با هدف گفتمان‌سازی برای جلب و هدایت سرمایه‌گذاری‌ها به سمت علم و فناوری، شبکه‌سازی و ارتباط با لایه های مختلف جامعه، برنامه‌ریزی دقیق و هدفمند برای تأمین نیات خیرین و واقفین، مشارکت‌دهی خیرین در نقاط کانونی فعالیت اثرگذار در حوزه علم و فناوری، تشکیل شبکه بنیادها و توزیع فعالیت ها برای گسترش علم و فناوری و بسترسازی برای حل مشکلات کشور و ارتقای امکانات از طریق علم و فناوری فعالیت می کند.

این بنیاد در سال ۱۳۹۵ با موسسین ازجمله رضا فرجی‌دانا، عباس مصلی‌نژاد، محمد حسین امید، علی سعیدی و عبدالرضا باقری بنا نهاده شد.

خبرنگار: مهرنوش خانزائی

اخبار مرتبط

سرخط اخبار علم و آموزش

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha