۱۴ دی ماه و مهمترین خبرهای کرونایی استان‌ها

استان‌ها - ایرنا- آخرین آمارها نشان می‌دهد که در اغلب استان ها روند بستری و فوتی‌های ناشی از ویروس کرونا رو به کاهش نهاده اما نباید فراموش کرد که شرایط بویژه در شهرهای نارنجی بسیار شکننده است.

خبرهای رسیده از خبرنگاران ایرنا از استان‌ها حاکی از این است که اغلب شهرها اکنون در وضعیت نارنجی و زرد قرار دارند و بیمارستان ها به مدد تلاش کادر درمان و همراهی مردم تا حدود زیادی خالی از بیماران بدحال کرونایی است .

رعایت پروتکل های بهداشتی، استفاده از ماسک در تمام امکان و رعایت فاصله گذاری و خودداری از دورهمی ها مهمترین عامل کاهش بیماری کرونا در کشور بوده است و عادی انگاری از سوی بسیاری از مردم موج چهارم را در پی خواهد داشت و بار دیگر شاهد افزایش مرگ و میر در روزهای زمستانی و سرد خواهیم بود.

با این وجود هنوز محدودیت های کرونایی در شهرهای مختلف بر اساس وضعیت زرد یا نارنجی بودن برقرار است و صنوف و بسیاری از مشاغل همچنان باید پایبند رعایت دستورالعمل های بهداشتی باشند تا بار دیگر به روزهای قرمز و تلخ افزایش مرگ و میرها باز نگردیم.

شامگاه ۱۳ دی ماه سخنگوی ستاد ملی مقابله با کرونا اعلام کرد : میانگین رعایت پروتکل های بهداشتی در سطح کشور به بیش از ۸۶ درصد رسیده و اکنون تنها ۴ شهر آمل، رامسر، ساری و سوادکوه شمالی در وضعیت قرمز هستند.

علیرضا رئیسی افزود: آخرین آمارها نشان می دهد که علاوه بر این ۴ شهر که وضعیت قرمز دارند، ۴۳ شهر در وضعیت نارنجی و ۴۰۱ شهر در وضعیت زرد قرار دارند.

در این راستا، رییس دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی آذربایجان‌غربی امروز با اشاره به فوت هفت نفر طی ۲۴ ساعت گذشته بر اثر ابتلا به کرونا در استان گفت: در این مدت ۱۸۴ نفر به کرونا مبتلا شدند که حدود یک سوم این تعداد در مراکز درمانی استان بستری شدند.

وضعیت پایدار و نزولی ابتلا، بستری‌ و جانباختگان کرونا با تغییرات جزیی همچنان در استان اردبیل ادامه داشته و در ۲۴ ساعته گذشته چهار نفر دیگر بر اثر این ویروس جان خود را از دست دادند.

آخرین اطلاعات منتشر شده از سوی دانشگاه علوم پزشکی اردبیل نشان می‌دهد که در شبانه‌روز گذشته ۳۶ فرد جدید مبتلا به کووید.۱۹ در مراکز درمانی این استان بستری شدند و مجموع افراد بستری مبتلا به کرونا در مراکز درمانی استان به ۲۳۲ نفر رسید.

در ایلام معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی ایلام  اعلام کرد: بررسی های انجام گرفته طی پنج روز گذشته نشان می دهد رعایت پروتکل های بهداشتی بین مردم استان به شدت کاهش یافته است.

دکتر جمیل صادقی فر اظهار داشت: علاوه بر این آرامستان ها و کافه ها مملو از جمعیت هستند و مردم بدون رعایت پروتکل ها در این مراکز حضور پیدا می‌کنند.

از سوی دیگر رئیس گروه بیماری‌های واگیردار مرکز بهداشت آذربایجان شرقی از کاهش آمار مبتلایان به کرونا، خبر داد و اعلام کرد: آمار بستری های روزانه کرونایی در استان به کمتر از ۹۰ نفر رسیده است.

سیمین خیاط‌زاده افزود: خبرهای خوبی در مورد وضعیت کرونایی برای هم استانی‌ها داریم و موارد فوتی نسبت به هفته‌های گذشته نزدیک به یک سوم کاهش یافته است و اکنون یک سوم از نمونه برداری‌ها مثبت می‌شود، در حالیکه قبلا یک دوم و بیشتر از آن، مثبت می‌شد.

خبر خوب دیگه اینکه رئیس اتاق اصناف استان مرکزی گفت: محدودیت کرونایی تالارهای پذیرایی و رستوراهان‌های این استان با رسیدن به وضعیت زرد برداشته شد و فعالیت صنوف گروه سه در وضعیت زرد ممنوعیت ندارد و با توجه به اینکه تالارها و رستوران‌ها در این گروه قرار دارند، می توانند فعالیت خود را از سر بگیرند.

همچنین از خوزستان خبر رسید که در ۲۴ ساعت گذشته فقط یک مورد فوت ناشی از ویروس کرونا در این استان ثبت شده است اما حفظ این شرایط منوط به همکاری و همراهی مردم خواهد بود.

خبر دیگر اینکه استاندار خراسان رضوی از سیر نزولی ابتلا به کرونا در استان خبر داد به طوری که اکنون فقط گناباد در وضعیت نارنجی قرار دارد و بقیه شهرستانهای استان در وضعیت زرد قرار گرفته اند.

محمدصادق معتمدیان افزود:تعداد فوتی های روزانه ناشی از کرونا در خراسان رضوی از ۶۰ نفر در اوج شیوع بیماری اکنون به کمتر از ۱۰ نفر کاهش یافته است‌ و این شرایط باید حفظ و مدیریت شود.

همچنین امروز استاندار فارس گفت: میانگین نسبت فوتی‌ها به مبتلایان کرونا در جهان حدود ۲.۵ درصد، در ایران حدود ۵.۷ درصد و در استان فارس حدود ۱.۷ درصد است.

عنایت‌الله رحیمی افزود: اکنون هیچ کدام از شهرستان‌های استان در وضعیت قرمز و نارنجی قرار ندارند.

معاون تربیت بدنی و سلامت آموزش و پرورش هرمزگان نیز امروز اعلام کرد : با توجه به وضعیت زرد کرونایی استان، فعالیت تمام مدرسه‌ها همچنان غیرحضوری بوده و فعالیت حضوری کلاس‌های درس نیازمند مجوز ستاد کرونای شهرستان ها است.

در زنجان رییس اداره آموزش و فرهنگ ترافیک پلیس راهور فرماندهی انتظامی استان این نکته را گفت که با توجه به اینکه اکنون فقط شهرستان ابهر در وضعیت نارنجی به سر می برد، محدودیت های تردد در سطح این شهرستان همچنان برقرار است.

در قم  نیز استاندار قم با بیان اینکه فعلا وضعیت کرونایی این استان زرد است، گفت: اجرای محدودیت‌های مصوب ستاد ملی کرونا همچنان ادامه خواهد یافت.

رییس دانشگاه علوم پزشکی البرز  نیز اعلام کرد که ۵۳ بیمار جدید کووید ۱۹ طی ۲۴ ساعت گذشته به خاطر وخامت حال عمومی در بیمارستان های استان بستری و تحت درمان قرار گرفتند و بنابراین اکنون ۳۴۲ بیمار کووید ۱۹ در بیمارستان های استان بستری هستند.

آنطور که سخنگوی دانشگاه علوم پزشکی اصفهان خبر داد، آمار مرگ و میر ناشی از کرونا در ۱۱ شهرستان این استان به صفر رسیده و شهر اصفهان نیز در مقایسه با سایر شهرستان‌ها کمترین آمار فوتی را داشته است.

در خراسان شمالی نیز رییس دانشگاه علوم پزشکی استان اعلام کرد: این استان در ۲۴ ساعت گذشته هیچ جان‌باخته کرونایی نداشته است.

آخرین وضعیت کرونایی کشور

بر اساس آمار سخنگوی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی، در 24 ساعت گذشته با فوت ۱۰۲ بیمار دیگر از مبتلایان قطعی به ویروس کرونا، شمار جانباختگان این بیماری در کشور به ۵۵ هزار و ۵۴۰ نفر رسید.

سیما سادات لاری روز یکشنبه با اعلام آخرین آمار مبتلایان و جانباختگان کرونا در ایران افزود: در ۲۴ ساعت گذشته تا ظهر امروز (۱۴ دی ۱۳۹۹) بر اساس معیارهای قطعی تشخیصی پنج هزار و ۹۶۰ بیمار جدید مبتلا به کووید ۱۹ در کشور شناسایی شد و ۴۹۷ نفر بستری شدند. با این حساب، مجموع بیماران کووید۱۹ در کشور به یک میلیون و ۲۴۳ هزار و ۴۳۴ نفر رسید.

سخنگوی وزارت بهداشت گفت: خوشبختانه تاکنون یک میلیون و ۱۳ هزار و ۱۸ نفر از بیماران، بهبود یافته یا از بیمارستان‌ها ترخیص شده‌اند. همچنین ۴۹۵۳ نفر از بیماران مبتلا به کووید۱۹ در وضعیت شدید این بیماری تحت مراقبت قرار دارند و تاکنون ۷ میلیون و ۷۷۷ هزار و ۴۸۸ آزمایش تشخیص کووید ۱۹ در کشور انجام شده است.

آخرین وضعیت رعایت پروتکل‌های بهداشتی 

سخنگوی ستاد ملی مقابله با کرونا امروز گفت که رعایت پروتکل های بهداشتی به طور متوسط در کشور به بیش از ۸۶ درصد و در برخی مناطق به بیش از ۹۰ درصد رسیده است.

به گفته علیرضا رییسی، اکنون از ۴۳ شهر نارنجی ۱۸ شهر مربوط به استان مازندران است و این استان تنها استانی است که شاهد خیز سوم ویروس کرونا است.

وی این هشدار را داد که اگر پروتکل های بهداشتی در شهرهای بابل، تنکابن، جویبار، چالوس، فریدونکنار، قائم شهر، میانرود و نکا رعایت نشود این شهرها نیز ممکن است وضعیت قرمز پیدا کنند.

گزارش هایی با محوریت کرونا 

حال ناخوش بهره‌برداران مراکز آب درمانی مازندران در شرایط کرونایی

چالش آموزش‌های مجازی در ایستگاه امتحانات

جهادگران دزفول، فرشتگان زندگی بخش

اختلال شبکه اینترنتی لرستان در اوج امتحانات مجازی

به گزارش ایرنا، ویروس کرونا عامل بیماری کووید ۱۹ از اواخر سال ۲۰۱۹ در شهر ووهان چین مشاهده و در مدت کوتاهی در همه جهان منتشر شد به طوری که سازمان بهداشت جهانی در اسفند ۹۸ (فوریه ۲۰۲۰) بروز پاندمی (همه گیری جهانی) این بیماری را تأیید کرد.

بیماری کووید ۱۹ بر اساس آمار رسمی کشورها تاکنون بیش از ۸۵ میلیون نفر را در دنیا مبتلا کرده و بیش از یک میلیون و ۸۰۰ هزار نفر نیز بر اثر این بیماری جان خود را از داده‌اند. ایران از نظر تعداد فوت کرونا و بدون در نظر گرفتن نسبت جمعیت نهمین کشور دنیاست. تعداد فوت کرونا در آمریکا، برزیل، هند، مکزیک، ایتالیا، انگلیس، فرانسه و روسیه بیش از ایران بوده است.

ویروس کرونا با دست آلوده یا عطسه و سرفه و حتی قطرات تنفسی از طریق دهان، بینی و چشم به افراد منتقل می‌شود. تنگی نفس، خستگی و بدن درد، اختلال در بویایی و چشایی و مشکلات گوارشی از جمله علائم بیماری کووید ۱۹ است. بیش از ۸۰ درصد مبتلایان به ویروس دچار بیماری خفیف می‌شوند.

جهش ویروس کرونا در انگلستان که موجب افزایش سرایت و بیماری زایی آن شده، نگرانی های جدیدی را در سطح دنبا به وجود آورده است.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 13 =

سرخط اخبار استان‌ها