ساخت صحن حضرت زینب در کربلا ۵۰ درصد پیشرفت فیزیکی دارد

بوشهر- ایرنا- مدیرامور استان‌های ستاد بازسازی عتبات عالیات گفت: در زمان حاضر کار ساخت صحن حضرت زینب (س) در شهر کربلای عراق ۵۰ درصد پیشرفت فیزیکی دارد.

سلمان شکری روز یکشنبه در گفت وگو با ایرنا در بوشهر افزود: پروژه ساخت صحن عقیله بنی هاشم در کربلا ی ۶ ساله است که تاکنون چهار سال از آغاز آن گذشته و انتظار می‌رود در زمان مقرر مورد بهره‌برداری قرار گیرد.

وی بیان کرد: صحن حضرت زینب (س) در مکانی که کارزار کربلا اتفاق افتاده از خیمه گاه، تل زینبیه و قتلگاه پنج هکتار را شامل می‌شود.

شکری اضافه کرد: همچنین تکمیل صحن حضرت زهرا (س) در نجف اشرف از جمله دیگر طرح‌های مهم در دستور کار ستاد عتبات عالیات است که در زمان حاضر تنها ۱۰ درصد آن باقی مانده و سال گذشته در جریان اربعین ۱۵۰ هزار نفر در آن اسکان یافتند.

وی با بیان اینکه کار ستاد بازسازی مرمت و توسعه حرم‌های اهل بیت (ع) در کشورهای عراق و سوریه است گفت: در زمان حاضر کار بازسازی به پایان رسیده و در مرحله توسعه حرم‌ها قرار داریم.

شکری ادامه داد: بنیانگذار بازسازی و توسعه حرم‌های مطهر ائمه اطهار (ع) شهید سردار حاج قاسم سلیمانی بود که در کنار محور مقاومت به عنوان مهمترین کار آن شهید بزرگوار بوده‌است و سربازان این جبهه خادمانی هستند که نذرهای عام و خاص مردم را جمع آوری می‌کنند.

وی ادامه داد: کار بازسازی و توسعه حرم‌ها با همت مردم ایران و مصالح ساختمانی تولید داخل کشور انجام می‌شود و با وجود تمام مشکلات اما کمک‌های مردمی در قالب نذر سال به سال روبه افزایش است.

شکری با اشاره به اینکه بوشهر از جمله استان‌های شاخص و برتر در بخش اهدای کمک‌های مردمی است گفت: پول‌های جمع آوری شده فقط برای حرم‌ها که به عنوان پایتخت دل شیعه است هزینه می‌شود و همان اندازه که مدرسه و مسجد سازی مهم است ساخت و توسعه حرم‌های مطهر (ع) نیز اهمیت دارد.

وی تاکید کرد: توسعه حرم‌های مطهر ائمه معصوم (ع) با معماری ایرانی – اسلامی به عنوان یک زیرساخت به شمار می‌رود و در این فاصله بعضی از معماری‌هایی که در حال فراموشی بودند نیز احیا شده‌است.

رئیس ستاد عتبات عالیات استان بوشهر گفت: استقبال مردم این استان از اجرای پروژه‌های ساخت و توسعه حرم‌های مطهر اهل بیت (ع) زبانزد است.

عبدالرضا مطاف افزود: مردم استان بوشهر از سال ۹۲ تاکنون در ساخت سه نیم ضریح شامل نیم ضریح حضرت عباس(ع)، امام حسین (ع) و حضرت قاسم (ع) مشارکت داشته اند.

وی بیان کرد: تاکنون نیز یکهزار و ۳۰۰ نیروی کار متخصص به کربلا، نجف، کاظمین و سامرا اعزام و در کار ساخت و ساز پروژه‌ها مشارکت داشته‌اند.

مطاف با اشاره به ساخت صحن عقیله بنی هاشم (ع) در قالب طرح توسعه حرم امام حسین (ع) گفت: سه هزار نفر از مردم استان بوشهر با امضای فرم ثبت نام به مدت پنج سال ماهانه نذرهای خود را ارسال می‌کنند.

وی ادامه داد: استان بوشهر از نقطه صفر مرزی جنوبی تا شمالی ۶۴ موکب دارد و در مسیرهای ارتباطی میزبان استان‌های هرمزگان، فارس ،سیستان و بلوچستان، کرمان و کهگیلویه و بویراحمد هستند.

 رئیس ستاد عتبات عالیات استان بوشهر ادامه داد: با توجه به شرایط خاص امسال و برگزار نشدن راهپیمایی اربعین فعالیت موکب‌ها در قالب تامین بسته‌های معیشتی، کمک به مراکز درمانی، بیمارستان‌ها، راه‌اندازی کارگاه ماسک، لوازم بهداشتی و دست کش، کمک به دانش آموزان بی بضاعت فعالیت کرده و توانستند ۱۲ میلیارد تومان در این بخش کمک کنند.     

مطاف اضافه کرد: همچنین با توجه به آموزش مجازی دانش آموزان ستاد عتبات عالیات استان تفاهم نامه تامین ۳۱۳ دستگاه تبلت برای دانش آموزان نیازمند با کمیته امداد دارد که تاکنون بیش از ۲۰۰ دستگاه را تامین کرده‌است.

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 13 =